Аналітика, Інтерв'ю, Протидія дезінформації

Моє конституційне право: чи дійсно карантинні обмеження порушують закон

Чи дійсно нові обмеження і протиепідемічні заходи порушують конституційні права громадян України? Чи правда, що вимога показати Covid-сертифікат порушує закон про лікарську таємницю? Чи мають право не допускати до роботи через відмову від вакцинації проти ковіду? На ці та інші запитання «Шпальта» спробувала знайти відповідь в експертів із права.

Уряд України ввів нові обмеження. Наприклад, школи у «помаранчевій» зоні працюватимуть, якщо 80% учителів будуть вакциновані. У «червоній» зоні працюватимуть лише ті, де весь персонал щепився.

Те, що ще у серпні здавалося неможливим, тобто щеплення стількох учителів, стало реальністю. Школи досить швидко набирали свою норму у 80%. 
У жовтні в Україні запровадили обов’язкову вакцинацію працівників закладів освіти, міністерств, органів влади та місцевих державних адміністрацій. І вже з другого тижня листопада невакциновані освітяни й чиновники підуть у відпустку за власний рахунок. Таку постанову опублікував уряд.

До речі, не варто плутати обов’язкову вакцинацію з примусовою, адже примус — це порушення прав людини. Це пояснила «Суспільному» адвокатка Оксана Мірошниченко. Тобто проти власної волі людину не щеплюватимуть, водночас відмова від вакцинації матиме наслідки. 

Разом з обов’язковою вакцинацією для людей певної професії й посади у Чернівецькій області комісія техногенно-екологічної безпеки (ТЕБ) та надзвичайних ситуацій (НС) ухвалила рішення посилити карантинні обмеження на Буковині. 

Відвідування закладів громадського харчування, культурних, розважальних, спортивних та інших установ пропонують дозволяти лише за наявности сертифіката про вакцинацію або документа, що засвідчує про одужання від COVID-19. Для цього підходить як ПЛР-тест, так і експрес-тест на 72 години.

У відповідь на це у багатьох телеграм-каналах, де поширюють неправдиву інформацію про карантин і вакцинацію, супротив владі тощо, почали публікувати «методички». Мовляв, як діяти, якщо поліція вимагає ковід-сертифікат. Читачам пропонують одразу заявити правоохоронцям, що ця постанова уряду злочинна, бо порушує конституційні права. Загалом «порушення конституційних» прав стало чи не найголовнішим аргументом серед противників вакцинації та людей, які відмовляються визнавати існування вірусу SARS-CoV-2. 

Довідково: Антиваксери — активні поборники вакцинації. Часто саме такого настрою люди поширюють у соцмережах неправдиву інформацію (фейки), аби довести свою «правду».

Чи вимога показати ковід-сертифікат є незаконною? 

Про те, чи має законні підстави поліціянт попросити сертифікат, розповіла головна юристка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юлія Боярина:

«Закон України “Про поліцію” не передбачає права поліціантів перевіряти сертифікати про вакцинацію. Однак вони керуються не лише одним законом. Відповідно до Постанови КМУ N1236, працівники Національної поліції уповноважені у громадських місцях перевіряти документи, що підтверджують вакцинацію від COVID-19, негативний результат тестування або одужання від ковіду, коли це є підставою для незастосування обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених для відповідних рівнів епідемічної небезпеки».

фото надане Юлією Бояриною

Поліція має право перевіряти ваш ковід-сертифікат.

Також постанова Кабміну передбачає: якщо людина відмовилася надати COVID-сертифікат, значить, вона його не має. Тобто не має доказів вакцинації. Отже, правоохоронці матимуть підстави діяти щодо вас як невакцинованої особи.

Бо саме вони контролюють, аби громадяни дотримувалися карантинних правил.  

Чи є інформація про вакцинацію (у вигляді сертифіката) медичною таємницею? 

За словами експертки з права Юлії Бояриної, медична таємниця не має чіткого визначення, відповідно до нормативно-правових актів, які її трактують.

Медична таємниця охоплює факт звернення до лікаря, діагноз, шкідливі звички, особливості психіки тощо. Але безпосередньо в сертифікатах вакцинації жодних діагнозів чи відомостей щодо стану здоров’я людини немає.

Аби відповісти на це запитання, експертка посилається на Постанову Кабінету Міністрів України N677.

Сертифікат вакцинації формується за бажанням запитувача. Тобто людини, яка має додаток «Дія» і хоче, аби у ньому був сертифікат про щеплення від ковіду. 

«Формування COVID-сертифіката здійснює уповноважена установа за запитом запитувача. Останній однозначно погоджується на передачу, поширення та надання уповноваженій установі інформації про нього або про особу, законним представником якої він є». 

Простими словами ваш ковід-сертифікат — це не лікарська таємниця. 

Чи є недопуск до роботи через невакцинацію формою соціальної дискримінації з боку держави? (з 8 листопада невакцинованих чиновників і освітян відправляють у відпустку за свій рахунок)

У статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» зазначено, що представники певних професій, виробництв, організацій тощо, діяльність яких може призвести до зараження та (або) поширення інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень працівників відсторонюють від роботи.

На початку жовтня Міністерство охорони здоров’я України затвердило перелік організацій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19.

«У випадку відсторонення невакцинованого співробітника від виконання його діяльности через відмову вакцинуватися такий співробітник може оскаржити рішення роботодавця у судовому порядку. Але чи пропорційні такі методи до переслідуваної мети? Питання досі залишається  відкритим», — зазначає експертка з права Юлія Боярина.

Чи порушує влада закон, вимагаючи обов’язково щепитися?

Коли йдеться про щеплення, тим паче обов’язкові, правники насамперед посилаються на Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб». 

«У разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об’єктах можуть проводитися обов’язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби за епідемічними показаннями», — посилається на Закон Олена Білоскурська, кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри публічного права.

фото надане Оленою Білоскурською

Вона розповідає, що у Європейському суді є прецедент, який визнає обов’язкові щеплення такими, які не суперечать Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.

«У квітні 2020 року Європейський суд із прав людини постановив, що обов’язкова вакцинація є законною та може бути необхідною в демократичних суспільствах. Можна вважати, що таке рішення матиме вплив на вакцинацію від COVID-19, хоча позов не стосувався пандемії, а був пов’язаний зі скаргою чеських батьків, які протестували проти обов’язкового щеплення дітей (Рішення у справі «Вавржичка та інші проти Чеської Республіки» (заява № 47621/13 і 5 інших))».

Тож із правової точки зору обов’язкова вакцинація певної категорії людей під час епідемії Covid-19 в Україні законна.

Обмеження прав людини

То чи доцільно стверджувати, що карантинні обмеження порушують наші з вами основні права і свободи? Організація об’єднаних націй ще навесні 2020 року опублікувала рекомендації та основні принципи щодо обмежувальних заходів під час пандемії коронавірусу.

Головна теза: «Обмеження прав людини під час карантину мають бути пропорційними, необхідними та недискримінаційними».

Тож Юлія Боярина зазначає:

 «Можливість Кабміну встановлювати тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб у випадку карантину передбачена законом, а вже обсяги цих обмежень залежать від конкретної ситуації й регулюються конкретним актом. Тому теза про явну незаконність обмежень є сумнівною».

Тоді які обмеження чи закони можна вважати антиконституційними? 

Лише Конституційний Суд може визнати неконституційними ті чи інші постанови.

Як скасувати постанову Кабінету Міністрів України?

Акт Кабінету Міністрів України можна оскаржити у суді в порядку та у випадках, які встановлює закон. Зупинити дію актів КМУ може також президент України, якщо вважатиме, що документ не відповідає Конституції. Тоді він повинен направити відповідне звернення до Конституційного Суду.

«Зверніть увагу, що право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб’єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. (ч.2 ст.264 КАС)», — наголошує правчиня.

Відповідно до статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльности органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб…

Ілюстрації Іванни Шевчук 

Цей матеріал виготовлено в межах проєкту «Західноукраїнська медіамережа» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Зміст продукції є винятковою відповідальністю онлайн-медіа Шпальта та не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Коментарі