Ініціативи, Новини, Репортаж

У Чернівцях покращилася ситуація з громадським транспортом для людей з інвалідністю — представники ГО «Захист»

Громадські активісти у Чернівцях провели зустріч із представниками влади, аби висловити свої пропозиції щодо покращення комунального транспорту для людей з інвалідністю. За словами організаторів, ситуація вперше змінилася — в місті стало більше автобусів і тролейбусів із пандусами, а в ЧТУ нарешті дослухаються до пропозицій.

Громадська організація «Захист» провела черговий круглий стіл із представниками влади та активістами. Про доступність громадського транспорту для людей з інвалідністю говорили з виконувачем обов’язків Чернівецького тролейбусного управління Петром Лисаком, представниками міськради та очільниками правозахисних міських організацій.

Цього разу вперше за багато років ситуація змінилася — у місті стало більше низькопідлогового транспорту, а водії почали допомагати людям на візках сісти в автобус чи тролейбус. Про те, яка кількість доступного транспорту на кінець 2022 року, висвітлення та озвучення зупинок, проблемні маршрутні лінії та створення нової тролейбусної гілки на Калинівському ринку — у матеріалі Шпальти.

Про моніторинги та позитивні зрушення

Очільниця ГО «Захист» Марія Нікітіна розповіла, що вона з командою неодноразово проводили моніторинги якости перевезення людей з інвалідністю. Та останнього разу в неї вперше залишилися позитивні враження.

«Ми перевірили автобуси №№ 1, 8 та 9. Водії, коли бачать людей на колісному кріслі, не завжди розуміють, що треба робити. Реагують вони по-різному: іноді дуже неприємно, образливо. Цього разу нам пощастило: водії до нас виходили, опускали пандуси, під’їжджали впритул до бордюру. Ми хотіли б, аби така поведінка була у всіх водіїв. І ми готові з цим допомагати».

Кількість доступного транспорту у місті

Петро Лисак, виконувач обов’язків директора Чернівецького тролейбусного управління, розповів про ситуацію з доступним транспортом у Чернівцях. Так, місто наразі має 27 низькопідлогових тролейбусів та 32 автобуси. Ще 5 мають отримати до кінця року.

«На початку року в нас не було жодного такого автобуса. Потім міськрада ухвалила рішення збільшувати частку комунального транспорту. Тож ми орієнтувалися на закупівлю саме доступного транспорту», — каже Лисак.

За словами Лисака, нині всі комунальні маршрутні автобуси у місті низькопідлогові і мають місця для візків. Надалі їх планують закупити більше. Всі вони передбачатимуть кнопку «Стоп», щоб людина з інвалідністю повідомила водія про те, що хоче зійти на цій зупинці. Проте лише 30% тролейбусів у місті є доступними. Більшість із них стара, зі сходами. 

«Зараз закупили 5 тролейбусів, які мають запрацювати до кінця року. Усі будуть їхати маршрутом №1. Всі облаштовані для людей з інвалідністю. Також маємо угоду на ще 5 таких тролейбусів, які будуть до березня. Наступного року закуповуватимемо більше», — повідомив чиновник.

Нова тролейбусна лінія та озвучування зупинок

В.о директора ЧТУ зазначив, що цьогоріч установа отримала кредит від Європейського інвестиційного банку на 16 мільйонів євро. За ці кошти планують побудувати нову тролейбусну лінію через Калинівський ринок та з’єднати вулицю Хотинську з Руською. За ці кошти також придбають п’ятдесят тролейбусів. Двадцять із них будуть на автономному ходу. 

Також Лисак зазначив, що всі нові автобуси в майбутньому матимуть озвучування зупинок для людей із порушенням зору. Зараз вирішують питання, щоб встановити це обладнання. Також мають покласти табло, на якому висвітлюватимуть зупинки. Цього року озвучку відновили в 45 тролейбусах. Відтак це зроблять в автобусах.

Одна з гостей зазначила, що в жодному комунальному транспорті немає зовнішнього озвучування — для людей із порушенням зору. 

«Людина стоїть на зупинці і не знає, який це номер маршруту. Єдиний варіант — спитати когось поруч. Але якщо нікого немає?»

Петро Лисак запевнив, що над цим питанням почнуть працювати. Крім того, зазначив, що у валідаторів незабаром з’явиться система озвучки, аби незряча людина розуміла, чи оплатила вона за проїзд, чи ні.

Додаток ЧТУ та технологічне оновлення транспорту

Активісти відзначають ще одну проблему — через те, що доступного транспорту на лінії менше, його доводиться довше чекати. Тож пропонують позначати на карті онлайн, чи цей транспорт має пандус, щоб людина з інвалідністю могла розуміти, на який із них сідати.

«Зараз ми розробляємо додаток, який буде набагато краще інформувати про прибуття транспорту. Туди ми можемо додати таку функцію, аби було зрозуміло, що саме доступний тролейбус зараз на маршруті», — каже Лисак.

Крім цього, незабаром водіям нададуть планшети, на яких вони зможуть відстежувати графік. Вони отримуватимуть сигнал у разі затримки і надаватимуть його диспетчеру, який передаватиме його в додаток.

«У застосунку можна буде навести на зупинку, і він покаже, через скільки часу туди прибуде потрібний вам транспорт. Наступного року додаток дасть поштовх, щоб обладнати зупинки таблом, на якому зможемо позначати час прибуття транспорту».

Застосунок планували зробити просто інформативним, але одна з гостей запропонувала додати в нього функцію оплати проїзду — як у Києві. Петро Лисак погодився над цим попрацювати.

Водії, пандуси та бордюри

«Буває, що пропускаємо це питання, але інструктажі ми водіям проводимо. Вчаться вони повільно. Зараз ми намагаємось вирішити питання, щоб вони заїжджали на зупинку впритул до бордюру. Багато хто цього не робить, а людям з інвалідністю зокрема це потрібно, щоб заїхати у транспортний засіб. Інструктажам ми будемо приділяти більше уваги», — пообіцяв Лисак.

Марія Нікітіна запропонувала, щоб у ЧТУ продумали проміжок часу для транспорту, який він має стояти на зупинці. 

«Адже людям з інвалідністю важливо мати час зафіксуватися, комфортно заїхати. Іноді водій рушає  — і люди падають на землю, особливо літні».

Проблема з напругою на Гагаріна

Лисак розповів, що на 3 та 5 маршрутах досі їдуть тільки старі тролейбуси без пандусів, попри те що цей маршрут проходить через центр міста. 

«На підйомі на вулиці Гагаріна недостатньо току на лінії. Мережа так зроблена, що там неповних 430 вольтів при нормі 500. Деякі двигуни не можуть їхати при такій напрузі. Крім того, нові тролейбуси з електронікою: коли вона бачить нестачу — вибиває. Ми цю проблему знаємо і працюємо над нею. Поки рішення немає. Коли його знайдемо — то дамо на ці лінії нові тролейбуси. Зокрема і з пандусами».

Про зміни в ЧТУ

Після завершення круглого столу Марія Нікітіна дала коментар Шпальті. Вона зазначила, що раніше десятки разів зустрічалася з керівництвом ЧТУ, але до них завжди ставилися з агресією.

«Ми їздили до них і зустрічалися на комітетах доступности. Але з їхнього боку це завжди були крики, обурення, скандали. Це вперше, коли вдалося поговорити на рівні, і до нас дослухалися. Сподіваюся, що і надалі співпраця буде гарною», — зазначила Нікітіна.

Фото Ігоря Константинюка

Коментарі