Інтерв'ю

Не вистачає двірників: чому і як вирішуватимуть цю проблему в Чернівцях

Через велике навантаження та непропорційну заробітну плату охочих працювати двірниками небагато.

Щоранку на вулиці Чернівців виходять працювати декілька сотень двірників. Робота важка і не престижна, тож охочих до такої професії небагато. А ті, хто працює, – переважно старшого віку. 

Тому наразі у місті є проблема з браком двірників. Це підтверджує Світлана Бондар, яка вже 35 років працює двірничкою у Чернівцях.

«Так, справді, двірників не вистачає. Раніше було багато, зараз немає. Ніхто не хоче сюди йти працювати. Важко робити, та й мало платили. Тепер уже трошки додали зарплату, отримую близько 10 тисяч. Але людей усе одно не вистачає, не йдуть сюди. Раніше була зарплата 5-6 тисяч гривень, а ще до того – 2-3 тисячі. Працюємо в центрі міста, прибираємо дільницю свою, а далі – куди відправлять. Робота починається о 6:00 ранку і триває до 15:00. І так щодня. Весь час прибираємо. І в дощ, і в сніг, і коли свято, теж прибираємо, щоб було чистенько», – каже Світлана Бондар, яка працює у КП «Містосервіс».

Жінка додає, що раніше двірники могли отримати житло. Це заохочувало людей працювати. Проте зараз квартир не дають. 

«Раніше давали квартири, 10 років треба було відробити — й отримував житло. Мені видали тоді, а зараз уже квартир не дають. Сестра моя отримала одну кімнатку, але два роки не може потрапити туди жити, бо ще не добудували там 5 поверх. Людям дали квартири, а останні ще не готові. А сестра моя старша, 18 років працює двірничкою. Мені саме має виповнитися 60 років, от оформлюю пенсію. Але робити ще буду, бо за що жити? Пенсія маленька, що на неї проживеш?» – каже Світлана Бондар.

65-річний працівник КП «Містосервіс» Михайло Рудий двірником працює 14 років. На запитання, чи важка робота, віджартовується, що ні, мовляв, це тренування для нього замість занять спортом. 

«У мене робота починається о 5:00. Я звик до цієї праці, тому для мене вона не тяжка. Я вмію і косити, і копати, і вантажити, і шкрябати. Я думаю пропрацювати до 90 років», – каже пан Михайло.

Працівники кажуть, що техніки є вдосталь: не бракує ні віників, ні лопат.  

Директор комунального підприємства «Містосервіс» Роман Никифорук розповідає, що бракує двірників, але для певної роботи.

«Потреба у двірниках виникає залежно від обсягу робіт. Щодо прибудинкових територій, то наразі у нас більш ніж достатня кількість двірників. Але якщо брати тротуари, узбіччя, то тут потрібна додаткова кількість працівників – 24 вакансії наразі є. Але проблема в іншому. Роботи, які ми повинні виконати зараз на тротуарах та узбіччях, є приблизно на півтора місяця. Тому набирати людей сьогодні, щоб їх потім звільняти, не дуже приємна штука», – каже Роман Никифорук. 

Він додав, що для прибирання тієї частини міста (без прибудинкових територій), яку обслуговує Містосервіс, потрібно близько 90 двірників. Наразі ж їх є 65. Роман Никифорук зазначає, що підприємство готове такою кількістю допрацювати цих півтора місяця.

Водночас містяни скаржаться на неналежний санітарний стан міста: переповнені урни, сміття на вулиці та газонах, бруд на тротуарах.

Роман Никифорук зазначає, що, згідно з договором, передбачається щоденне разове прибирання урн та підмітання тротуарів тричі на тиждень. 

«Ми, як і будь-яке інше підприємство, маємо хворих людей, відсторонених через відсутність вакцинації, тому є питання з об’ємами та періодичністю виконаних робіт», – зазначив Роман Никифорук.

Зарплата у двірників Містосервісу диференційована і складається зі ставки та премій за додатково виконану роботу. 

«Додатково 30% премії двірник може отримати за якісно виконану роботу на своїй дільниці. А за понаднормову роботу, тобто за додатковий обсяг, може отримати доплату у вигляді надбавки. Наразі середня заробітна плата — у межах 8 тисяч гривень», – зазначив Роман Никифорук. 

Директор Департаменту інфраструктури та благоустрою Григорій Прохоренко підтверджує, що у місті справді є проблема з браком двірників. За його словами, через нестачу працівників місто прибирають не так швидко, як було б за достатньої кількости.

«Якби у нас був повний комплект двірників, ми б усю роботу виконали за тиждень. Натомість робимо це місяць. Також ми видали наказ щодо місячника благоустрою, згідно з яким вивіз сміття на полігон буде безкоштовним у цей період. Це для того, щоб максимально прибрати місто. Оскільки весна настала трохи раніше, ми раніше починаємо процес генерального прибирання», – каже директор Департаменту інфраструктури та благоустрою. 

Також посадовець додає, що двірників бракує, зокрема через велику навантаженість та не надто велику зарплатню. 

 «Вартість послуг двірників досить низька, житло вони не отримують, як це було колись. Отже, охочих працювати двірниками небагато. Тож єдиний спосіб вирішити цю ситуацію – переходити на механізоване прибирання. Ми саме цим шляхом ідемо. Вже отримали субвенцію, завдяки якій закуповуємо техніку, частково для міськШепу. А також за всіма тендерами вписали умови, що повинна бути більша частка механізації, ніж була досі. Тож ми поступово будемо переходити на формат механізованого прибирання міста», – підсумував Григорій Прохоренко.

Нині у Чернівцях проводять весняну акцію з прибирання та благоустрою міста. Вона триватиме до 29 квітня. 

Упродовж цього періоду Департамент інфраструктури та благоустрою повинен організувати прибирання доріг і вулиць, парків, скверів, ринків, дитячих та спортивних майданчиків. А також підвалів і горищ житлових будинків, прибудинкових територій. 

У рамках весняної акції проводитимуть прибирання громадських криниць, прибережних смуг річок і водоймищ, територій підприємств, установ і організацій незалежно від форм власности. 

Департамент інфраструктури та благоустрою має залучити до весняної толоки підприємства, установи та організації. А також навчальні заклади, заклади охорони здоров’я, громадські організації, орендарів, управлінські компанії та населення.

Працівники управління порядку та контролю за благоустроєм здійснюватимуть рейди-перевірки з виконання заходів весняної акції. А за порушення правил благоустрою застосовуватимуть штрафи від 340 до 1700 гривень.

Фото Володимира Гуцула

Коментарі