Аналітика, Протидія дезінформації

Літак з інфікованими, уранові шахти та заклики проти вакцинації: хто такий Антон Гура та навіщо він продукує фейки

Розповідаємо про одного з найпопулярніших активістів-
антивакцинаторів в Україні та намагаємося розібратися, чому подібним
персонажам вдається згуртувати навколо себе чимало однодумців.

Антон Гура свою порцію слави отримав на початку коронавірусної пандемії в Україні. 10 березня минулого року він провів пряму трансляцію зі своєї сторінки у фейсбуку з літака, який прямував із Мілана. Як ми пам’ятаємо, Італія однією з перших зіштовхнулася з COVID-19, проте і в Україні на початку березня 2020 року вже фіксували перші випадки захворювання. Тоді Антон Гура, як він сам заявляв — у рамках експерименту, вирушив до Мілана. А зворотна авіаподорож з італійської столиці моди до Києва зробила його відомим.

Просто з літака, а пізніше з аеропорту «Бориспіль» він почав вести трансляцію, під час якої розповідав, що на їхній рейс посадили «одного каїрця», якого буцімто з Італії вигнали додому через брак місць у лікарнях. Звісно, цього «одного каїрця» Гура не показав своїм глядачам. Крім того, він тоді розповів, що ще трьом пасажирам на борту було погано, і вони «на 100%… на 99% інфіковані коронавірусом». Зрештою, Антон заявив, що в нього немає сумнівів, що всі пасажири в літаку заражені.

Як з’ясувалося згодом, ні в кого з них тоді не виявили ковіду. Проте це вже було неважливим – Антон Гура став відомим на всю Україну. Телеканал 1+1 влаштував пряме включення з ним під час його подорожі до Мілана. А після скандальної трансляції інформацію про «літак з інфікованими» рознесли чимало всеукраїнських та регіональних ЗМІ.

Колишній актор став універсальним «експертом»

Ця інформація спричинила неабияку паніку, а подальше її спростування зайвий раз забезпечувало йому додатковий піар.

З опублікованої ним автобіографії з’ясувалося, що Антон – колишній актор другого плану в проєкті «Пороблено» від «Кварталу 95».

Мало того, в мережі навіть можна знайти його резюме, як безробітного актора.

Крім того, він зазначав, що був членом партії «УКРОП» та 2014 року балотувався до Київської міської ради 8 скликання, але стати депутатом йому не вдалося.

Серед людей, котрі розвінчували поширену ним дезінформацію про «літак інфікованих», була й колишня керівниця пресслужби партії «УКРОП», а нині народна депутатка та заступниця голови фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Євгенія Кравчук.

«Нібито активіст, нібито політик, нібито медик, блогер. У цій ситуації позиціонував себе як медик, назвавшись співзасновником незалежної спільноти працівників медичної сфери. А за фактом – професійний сіяч паніки», – заявила Євгенія Кравчук у своєму фейсбук-дописі, датованому 13 березня 2020 року.

Цікаво, що вона, як колишня членкиня партії «УКРОП», нічого не згадала про його політичне минуле. Хоча, згідно з даними на порталі руху «ЧЕСНО», він дійсно балотувався на місцевих виборах 2014 року. Ба більше, у своїй передвиборчій програмі він позиціонував себе фахівцем житлово-комунальної сфери та обіцяв реорганізувати її.

Але після хайпового відео з літака Гура вирішив стати медичним «експертом» та деякий час виступав як фахівець у галузі медицини на сайті Klymenko Time та однойменному Youtube- та Telegram-каналах, що належать втікачу, колишньому міністру доходів та зборів часів Януковича Олександру Клименку.

Який зв’язок учорашній виконавець другорядної ролі в гумористичному шоу, який мріяв стати реформатором галузі ЖКГ, має з медичними працівниками? Доволі сумнівний. Адже поруч із медичною галуззю він виступає і в ролі газового експерта, який дає оцінку тарифам на блакитне паливо, фахівця з екології, який бореться з вирубкою лісів та видобувачами гравію. На цьому Гура не зупиняється. Він публікує відео з викриттям поліціянтів та медиків, котрі, з його слів, недобросовісно виконують свої обов’язки. Така собі людина-оркестр, здатна з’явитися там, де виникає резонанс. 

Знайшов «уранову шахту»

Коли масове занепокоєння українців щодо COVID-19 почало послаблюватися, виникла нова актуальна проблема в суспільстві – розподіл платіжок за транспортування та постачання газу, а також збільшення вартости блакитного палива для населення. Тоді Антон Гура почав активно пропагувати популярну серед населення тезу про те, що держава наживається на своїх громадянах. У підтвердження цьому 23 січня цього року він опублікував на своєму Youtube-каналі відео про те, що знайшов у селі Іспасі на Буковині «таємне родовище сланцевого газу»… Цей факт нібито підтверджував його слова про те, що влада видобуває газ, а для населення його вартість все одно збільшують.

На тому відео неможливо ідентифікувати його місцеперебування. Він просто говорить на камеру в темну пору доби в невизначеному місці, а пізно ввечері показує декілька кадрів із газовою установкою. Як з’ясувалося згодом, відзнята ним локація – не родовище сланцевого газу, а звичайна газова установка у випадковому місці. 

Зрештою, нині Антон Гура активно повернувся до теми коронавірусу, виступаючи проти щеплення від COVID-19. Він неодноразово висловлювався, що вакцинація – це «експеримент над українцями», а себе та своїх послідовників, які виступають проти імунізації, називає відлюдниками в суспільстві.

У суспільстві люблять «простих»

Паразитуючи на популярних темах, Гура зібрав чималу фанбазу. Його сторінка у фейсбуку налічує понад 150 тисяч друзів, а Youtube-канал – понад 40 тисяч підписників. Відео набирають у середньому від 6 до 20 тисяч переглядів.

Як пояснює психологиня Наталі Круглашова, наше суспільство поділяється на референтні групи. Ми залишаємося тими ж приматами, які живуть групами. Тільки раніше ми орієнтувалися на тих, хто поруч із нами: сім’я, сусіди, колеги – ті, з ким ми бачимося. Нині ж інтернет та соцмережі розширили наші референтні групи до нескінченности.

Референтна група — це люди, схожі за соціальним статусом, рівнем доходів, життєвим поглядам та іншими особливостями, з якими людина може себе співставити. 

«Коли про газ, ковід чи будь-яку іншу тему говорить людина з іншої соціальної групи, з якою ми себе не асоціюємо, нам складніше повірити їй. Тим паче, вчений або фахівець нерідко говорить складно, вживаючи професійний сленг або наукові терміни. Натомість людина з референтної групи необізнаних у якійсь темі людей говорить про це зрозуміліше. 

Фактично це такий своєрідний феномен – хтось каже вголос те, що ви думаєте. Інформації багато, новини лякають, людина не розуміє, що відбувається навколо і кому вірити, починає замислюватися, сумніватися та шукати в цьому зраду. І раптом хтось публічно, тезу за тезою, висловлює вголос те, про що вона думала. Всім же хочеться вважати себе розумними. І ми починаємо підсвідомо вважати себе такими, коли хтось інший озвучує думки, подібні до наших. До того ж публічно», – каже Наталі.

За словами психологині, це викликає довіру та дарує відчуття належности до певної спільноти. До прикладу, антивакцинатори чітко ідентифікують себе як група: їх об’єднує ідея боротьби проти щеплення. А для Homo Sapience дуже важливим є відчуття належности до якогось колективу.

Докази протилежного сприймають як фізичну агресію

Крім того, психологиня розповідає, що останні дослідження вчених свідчать про те, що мозок людини, котра має якусь непохитну життєву установку, сприймає протилежну думку або спроби «розхитати» її усталені бачення як фізичну агресію. Саме тому спроби переконати людину у чомусь зворотному, якщо вона вбила собі в голову якусь ідею, імовірніше за все будуть невдалими. Тобто, умовний антивакцинатор підсвідомо сприймає спроби переконати його як фізичний напад. І саме тому довести зворотне йому майже неможливо.

Також, на думку пані Наталі, свою негативну роль у розповсюдженні антивакцинаторських настроїв у суспільстві зіграли й ЗМІ. Адже пересічні люди не розуміють, що деякі медіа просто женуться за переглядами, а тому пишуть гучні заголовки. 

А більшість читачів далі них новину не переглядає. Побачивши страшний заголовок про смерті навколо, вони водночас усвідомлюють, що в їхньому оточенні ніхто не помер або хтось переніс легко вірус, і перестають довіряти журналістам. А тому на цьому фоні псевдоактивістів сприймають як когось свого, кому можна довіряти, хто говорить «правду» посеред «всесвітньої змови».

Антивакцинаторів використовують у політичних цілях

Своєю чергою політолог Ігор Баб’юк припускає, що таких людей можуть використовувати певні політичні сили. Як правило, ті, що обслуговують інтереси інших країн. І дуже часто такі люди навіть не усвідомлюють, що їх використовують. Мітинг антивакцинаторів із перекресленим QR-кодом, що містив посилання на сайт «Єдиної Росії», є зайвим підтвердженням таких припущень.

«Є категорія активістів, які роблять собі ім’я на хайпі. Часто вони й не розуміють, що їхнє прагнення до популярности хтось може використовувати в політичних цілях. Ці так звані активісти не розуміють, що таке європейські цінності та що таке певні етичні засади, на основі яких і потрібно працювати. 

Ба більше, дуже часто вони мавпують антиглобалістів або ультраправих у європейських державах, котрі розхитують подібну ситуацію там. Особисто для мене антиглобалісти та ультраправі – це також сили, яких використовує наш північний сусід», – каже політолог.

У нашій країні активно діє чимало «активістів», котрі розганяють антивакцинаторські настрої. Крім героя цього матеріалу Антона Гури, це Остап Стахів, Кирило Стремоусов, ГО «Доста»… Всіх їх об’єднує те, що вони не мають чіткої сфери, в якій відстоюють інтереси суспільства. Вони борються з незаконною вирубкою дерев, видобутком піщано-гравійної суміші, з поліцією та медичною системою, обурюються разом з усіма українцями щодо тарифів на газ… І, звісно, всі вони виступають проти вакцинації. При цьому такі активісти не надто переймаються правдивістю інформації, яку самі подають.

Цей матеріал виготовлено в межах проєкту «Західноукраїнська медіамережа» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Зміст продукції є винятковою відповідальністю онлайн-медіа Шпальта та не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Коментарі