Закон Рада ухвалила у другому читанні 29 червня. Зробили це після повторного розгляду, оскільки перший варіант законопроєкту Зеленський ветував.
Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає, зокрема, позбавлення волі за брехню у деклараціях. Раніше депутати відновили покарання за цей злочин, проте такої санкції не передбачили.
Про це повідомили в Офісі президента.
Закон Рада ухвалила у другому читанні 29 червня. Зробили це після повторного розгляду, оскільки перший варіант законопроєкту Зеленський ветував.
Вам буде цікаво: З 16 липня в Україні запрацювали нові норми «мовного» закону: що потрібно знати
Тоді депутати повернули покарання за недостовірне декларування, однак ухвалили і поправку, яка дозволила б посадовцям не розкривати майно, яким володіють чи користуються їхні родичі, якщо ті інформацію про статки не надають. Це б дозволило ухилятись від подання реальних даних про об’єкти декларування.
Ще одна з поправок дозволила б карати чиновників за умисне неподання декларації лише обмеженням волі, а не ув’язненням.
Обидві поправки внесли в законопроєкт за поданням депутатів від «Слуги Народу» — Ігоря Фріса та Олексія Ковальова.
Разом з вето Зеленський вніс свої правки, якими запропонував ці два положення прибрати. Водночас передбачити покарання за брехню у деклараціях у вигляді позбавлення волі. Тепер цей варіант закону він підписав.
Зазначається, що 27 жовтня 2020 року Конституційний Суд визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу. Стаття передбачає штраф чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації відповідальність для чиновників і суддів.
Раніше посадовці за недостовірне декларування могли отримати до 2 років позбавлення волі з позбавленням права посідати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.
У грудні 2020-го відповідальність за брехню в деклараціях відновили. Проте ув’язнення не було серед можливого покарання, а лише штраф, громадські роботи та обмеження волі.
Тому в січні 2021-го Зеленський подав новий законопроєкт, який передбачатиме й ув’язнення. Його схвально оцінила Венеційська комісія, але депутати додали свої поправки.
Очільник Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков зазначив у коментарі виданню Громадське, що закон почне працювати з наступного року. Тобто ув’язнення зможуть призначати за брехню в деклараціях за 2021 рік.
Нагдаємо, що Верховна Рада заборонила продаж лікарських засобів дітям до 14 років. Також Рада ухвалила закони про основи національного спротиву та збільшення чисельності ЗСУ.