Інтерв'ю

Свято Миколая в дитячому кардіоонкогематологічному відділені. Інтерв’ю з дитячим онкологом Михайлом Гнатюком

Говорили про цьогорічне привітання дітей та про проблеми відділення.

Свято Миколая в дитячому відділені кардіоонкогематології у 2020 відрізнялося від минулих років. Раніше цього дня у відділення приходили аніматори, клоуни, фонд «Подаруй дитині життя» та меценати і дарували дітям подарунки. Цьогоріч волонтери не могли заходити у відділення та вітати пацієнтів особисто, тому вони передавали їм гостинці через медичний персонал.

 «Цьогоріч нам також подарували два телевізори для дистанційного навчання. Через перебої з електропостачанням два телевізори, які були тут раніше, згоріли. А ця техніка тут дуже потрібна, адже діти по декілька місяців перебувають у відділенні. Тепер вони матимуть технічну можливість навчатися і загалом почуватися як удома», — розповідає завідувач відділення кардіоонкогематології обласної дитячої клінічної лікарні Михайло Гнатюк.

У відділенні діти віком від 3 місяців до 17 років. 17 дітей зараз проходять хіміотерапію. Із них 8 — у важкому стані з вкрай низьким рівнем лейкоцитів. Для таких дітей віруси є смертельно небезпечними. Тому відвідувати відділення та контактувати з пацієнтами цьогоріч категорично заборонено.

Проте лікарі, дотримуючись санітарних вимог, усе одно передали дітям подарунки від волонтерів та меценатів. Спочатку всі пакунки кварцували, а вже потім роздавали маленьким та юним пацієнтам. Фрукти і солодощі потрапляють до дітей після обов’язкової обробки у мікрохвильовій печі, тому що під час хіміотерапії вкрай важливо уникати кишкових інфекцій.

 «Багато дітей на підтримувальній терапії та отримують «хімію» вдома. Та коли буває свято Миколая, вони завжди приходять сюди. Щороку таких дітей тут збирається близько сорока. Цьогоріч, зважаючи на ризик зараження коронавірусом та іншими вірусними інфекціями, ми передаємо цим дітям подарунки без їхнього відвідування відділення», — зазначає лікар.

 Михайло Гнатюк каже, що діти чекають привітань. Так вони відчувають, що про них хтось піклується.

 Зі слів лікаря, цьогоріч 24 дитини потрапили до кадіоонкогематологічного відділення з різними діагнозами. Ця кількість менша, ніж аналогічний показник минулого року, але тоді було більше випадків пухлин головного мозку. А 2020-го виявлено більше сарком. Наразі у відділенні більше дітей з онкологією, ніж з гематологією.

 «На жаль, багато дітей прибувають у занедбаному стані, тобто вже на 3-4 стадіях захворювань. Це наслідок несвоєчасної діагностики. Недопустимо, коли діти прибувають із величезними пухлинами, з метастазами по всьому тілу. Такі пухлини можна виявити набагато раніше, ще у ранньому віці. Але на пізніх стадіях діти потребують високодозової тривалої хіміотерапії та відсоток виживання в цих випадках значно нижчий. Тому я вкотре наголошую на прискіпливості сімейних лікарів та вузьких спеціалістів щодо своєчасного виявлення онкологічних та гематологічних захворювань», — говорить Михайло Гнатюк.

Лікар зауважує, що всі діти отримують лікування згідно з сучасними схемами. Навіть попри складнощі, з якими цьогоріч зіштовхнулася медична система. Наявність майже всіх препаратів забезпечує держава. Немає лише декількох — таких, наприклад, як «Іфосфамід» та «Дактиноміцин». Ці недешеві препарати доводиться купувати батькам самостійно. Медики сподіваються на надходження медикаментів із нового року, бо далеко не всі сім’ї мають можливість придбати дорогі ліки.

 «Медичний персонал отримує дуже маленьку зарплату, тому деякі медпрацівники думають над звільненням. Але для того, щоб медсестра, яка працює голкою, була фаховою, їй потрібно 6-8 років практики. Втрачати такий медичний персонал ми не хочемо та не можемо собі дозволити. Кожна з наших медичних сестер є надзвичайно талановитою професійно та, що не менш важливо, соціально. Бо кожна дитина для нас — це наша дитина. Сподіваємося, що держава повернеться до нас та почне думати про забезпечення тих медичних відділень, які не пов’язані безпосередньо з інфекційними хворобами, проте є не менш важливими для життя пацієнтів».

Фото Ганни Антонової

Коментарі