Новини, Перша шпальта

Наскільки доступна тротуарна мережа у Чернівцях для людей з інвалідністю. Фото

Наразі для людей на візку та маломобільних майже недоступний центр міста. Також вони не можуть заїхати на деякі головні площі Чернівців.

фото “Шпальти”

Розбиті тротуари, недоступні пішохідні переходи та зависокі бордюри – все це не дозволяє чернівчанам з інвалідністю вільно та безпечно пересуватися містом. «Шпальта» дізналася, як змінилася карта доступності Чернівців за 2019 рік, де цього року виконали роботи з пониження тротуарної мережі та які ділянки міста досі недоступні для людей на візку.

Погані дороги? Ви ще тротуарами не їздили

Голова ГО «ЧТІ «МРІЯ» Любов Свіріденко давно займається у Чернівцях питанням доступності. Каже, що донедавна місто було практично недоступним для людей на візку.

Читайте також: Недоступні Чернівці. Інтерв’ю з Любов’ю Свіріденко про проблеми людей з інвалідністю в Чернівцях

«Ти на візку, виходиш у місто. Як пересуватися, де немає пониження тротуарів, без сторонньої допомоги, де є зливові стоки та глибокі канавки, незакриті щітки? Це бар’єр за бар’єром. Коли мені скаржаться, що погані дороги, я, жартуючи, кажу: «Ви ще тротуарами не їздили». Це насправді так. Коли вони не облаштовані для людей з інвалідністю, їздити на візку дуже важко, це відбивається людині на візку і емоційно, і по нирках. Вся плитка на вулиці Ольги Кобилянської зруйнована. Коли у дощову погоду пересуваєшся такою розбитою вулицею на інвалідному візку, вода з тих канав плюхається на перехожих, почуваєш себе дуже некомфортно», — розповідає вона.

Любов Свіріденко часто сама ініціювала ремонти та інспектувала з активістами об’єкти на доступність після виконаних працівниками МіськШЕПу робіт.

«Я виходила на кожну адресу й інспектувала, де були порушення і недотримання вимог кутів нахилу – ми змушували бригади переробляти. Це було дієво, далі вони працювали відповідальніше і дотримувалися норм куту нахилу. Саме постійним контролем активістів, ЗМІ і влади можна досягти потрібного результату», — зазначає вона.

Створили карту доступності міста

Аби показати, наскільки доступне місто для маломобільних верств населення, волонтери створили онлайн-карту доступності Чернівців. Ідею її запропонував Артем Жук. Активісти ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист», «ЧООЛІ «Лідер» та «ЧТІ «Мрія» інспектували місто і заповнювали карту.

Як розповіла «Шпальті» керівниця напрямку захисту прав людей з інвалідністю ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист» Марія Нікітіна,  сюди спеціальними позначками маркують, чи доступна для людей з інвалідністю та чи інша ділянка міста. Синім кольором позначають доступні місця, жовтим – частково доступні, а червоним — ділянки, недоступні для людей з інвалідністю. Цю онлайн-карту презентували у Ратуші у жовтні 2018 року.

«Ми їздимо містом, фотографуємо пішохідні переходи, тротуари. Сюди також вносимо інформацію про доступність виборчих дільниць, центральних площ… Чернівцями ми не обмежувалися. Карта розташована на сайті Чернівецької, Сторожинецької та Вижницької міських рад», — розповіла Марія Нікітіна.

Вонаф заповнює карту доступності Вижниці. За Сторожинець відповідає Валентина Добридіна. У Чернівцях карту заповнюють Любов Свіріденко та керівник ГО «ЧО «Захист» Богдан Бойко. За його словами, насамперед мапу створювали, аби влада міста та керівники комунальних установ за її допомогою визначали ділянки, де потрібен ремонт.

«Майже вся карта на початку була недоступною — червоного кольору. Ми зустрілися з владою, вони взяли ці матеріали і почали переробляти проблемні ділянки. Наразі карта з даними станом на травень 2019, але відтоді виконали багато понижень. Стала доступною ділянка на проспекті, тут є і острівки безпеки. Якісно реконструювали тротуар на частині вулиці Героїв Майдану від проспекту Незалежності до Щербанюка, крім двох з’їздів. Тут облаштовані пониження тротуарів та стали доступними пішохідні переходи. Трохи доступнішими стали площа Соборна та Театральна. Але у випадку з останньою мова йде про сам комплекс театру. Все, що за ним, досі недоступне. Тішить, що до нас дослуховуються. Загалом цьогоріч було багато позитивних змін», — каже він.

Богдан переконаний, що наразі є велика потреба завершити облаштування вулиць у центрі, які з’єднують площі. Так само й площі Філармонії та Пресвятої Марії. Також, за його словами, однією з найнебезпечніших ділянок міста залишається район вулиці Воробкевича.

«Там досить високі бордюри і великий транспортний потік. Через це люди на візку чи батьки з дітьми не встигають піднятися на тротуари».

У 2019 зробили найбільше понижень тротуарів

Суттєву роботу з пониження тротуарів та облаштування пішохідних переходів у Чернівцях зробили за останній рік. Загалом у місті за цей час здійснили близько 70 понижень тротуарів. Практично всі роботи виконували працівники «МіськШЕПу».

У цьому комунальному підприємстві «Шпальті» повідомили, що за рік у Чернівцях встановили 14 пішохідних переходів, облаштували похиленими заїздами на ділянках з асфальтобетону (ціна кожного – 1200 гривень) та 27 таких пандусів було зроблено на ділянках, де встановлена бруківка (по 1000 гривень кожен). Саме це дозволило зробити у Чернівцях більше 40 доступних пішохідних переходів.

Доступними зокрема стали адреси: Головна, 102, Головна, 122, Головна, 109, Головна, 113, Головна, 135, Кафедральна, 2, Героїв Майдану, 16, 44, 46, 56-А, 32, Героїв Майдану, 3, 5 та інші.

Керівник Департаменту ЖКГ Чернівецької міської ради Володимир Бешлей розповів «Шпальті», що створення доступного середовища у місті враховується під час ремонту чи будівництва всіх об’єктів. Також зауважив, що наразі для робіт використовують безшовну плитку, яка значно зручніша для пересування на колісних кріслах.

«Нас зобов’язують, аби на кожному інфраструктурному об’єкті, чи то тротуар, чи то дорога, був облаштований пандус і тактильна плитка. Пониження робимо з безшовної плитки. У старому місті вона із заокругленнями, тож не зручна для людей, які пересуваються на візку. Коли їде мама з візочком чи людина на візку, її аж трясе від неї. Тому ми ставимо умову використання безшовної плитки перед усіма підрядниками, це має стати нормою. Таку зокрема можемо побачити вже і на проспекті Незалежності. Зараз тактильну плитку і доступність влаштовують на вулиці Щербанюка, Героїв Майдану. Нам вдалося влаштувати пандус біля дитячої поліклініки, де повністю замінили тротуарне покриття. В центрі наразі тільки на вулиці Івана Франка частково зробили пониження тротуарної мережі. З тактильної плитки облаштували маршрут від зупинки й до бібліотеки на Калічанці. Доступність – наш пріоритет, і ми дійсно взяли за основу і користуємося картою доступності Чернівців, яку створили активісти. Сподіваємося, що найближчим часом там не буде червоного кольору», — сказав Бешлей.

Він додав, що у планах встановити маршрут із тактильної плитки від підприємства «УТОС» до зупинки громадського транспорту, щоб люди з інвалідністю, які тут працюють, безпечно могли вийти з роботи до зупинки.

Повністю доступною Площу пресвятої Марії зробить тільки ліфт

Та активісти все ж наголошують, що, попри зміни на краще на цих ділянках міста, недоступним залишається центр. Зокрема люди з інвалідністю не можуть потрапити на площу Філармонії та Пресвятої Марії, необлаштовані вулиці, які їх з’єднують. Так, для людей з інвалідністю недоступний і туристичний маршрут міста.

Міський голова Олексій Каспрук у коментарі «Шпальті» розповів, що у мерії про проблему цих ділянок знають, та виправити ситуацію не так просто.

«Велика проблема у центрі міста полягає у тому, що бордюри масивні, гранітні, і їх не так легко осилити та зробити пониження. Та це у пріоритеті. Якщо говорити про ці площі, то питання їх доступності вирішується комплексно, на це треба виділити більше капітальних видатків. Мають бути пандуси на площі Філармонії. Площа Пресвятої Марії взагалі складний об’єкт, який потребує архітектурних будівельних рішень, потім потрібно визначати капіталовкладення. Щоб доступність була не відносною, там взагалі ліфт треба ставити, а це поки що нереально», — зазначив Олексій Каспрук.

Комунальники запевняють, що центр міста 2020 року стане пріоритетним щодо влаштування доступності. У мерії працюють над проєктом реконструкції Центральної площі.

Чи доступні у Чернівцях медичні заклади для людей з інвалідністю, читайте тут. 

У випадку порушення прав людей з інвалідністю ви можете звернутися до Громадської організації «Чернівецьке об’єднання «Захист» листом за адресою: м. Чернівці а/с 1151, телефоном 0960165979 (Viber/WhatApp/Telegram), електронною поштою: [email protected], Іnstagram: zahystcv, Facebook: zahystcv. Стаття створена в рамках реалізації проєкту «Захист прав людини у Чернівецькій області», який реалізує ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист» за підтримки IM Swedish Development Partner.

Діана Ватаман

Фото Ірини Болести

Коментарі