Аналітика, Новини

Без пандусів, ліфтів та оглядових кабінетів. Чи доступні у Чернівцях медзаклади для людей з інвалідністю

Аби потрапити на прийом до лікаря, їм часто потрібно долати високі сходи, чекати, щоб хтось допоміг дістатися у бажане приміщення та проходити медогляд у коридорах.

Після запровадження першого етапу медичної реформи в Україні декотрі медзаклади стали доступнішими для людей з інвалідністю. Тут облаштували пандуси, оглядові кімнати для маломобільних людей, інформаційні таблички, є пристосовані туалети. Однак у Чернівцях ще далеко не всі лікувальні заклади та установи є доступними для людей з інвалідністю. Часто, щоб потрапити на прийом до лікаря, їм потрібно долати високі сходинки, проводити процедури в коридорах закладів, а ще просити перехожих, аби вони допомогли дістатися до приміщення. Які заклади у нашому місті недоступні для людей з інвалідністю, що потрібно, аби змінити цю ситуацію та чому на проблему доступності звертають увагу наостанок, читайте.

Чернівчанка Оксана Драчковська – мама дитини з інвалідністю. Про свої з сином пригоди вона часто пише у фейсбуку на сторінці «Зайка на візку».

Пані Оксана розповідає про ситуацію, яка нещодавно трапилась з ними у старому корпусі дитячої лікарні на вулиці Буковинській.

«Тягнула візок сходами, і коли витягнула на другий поверх, з’ясувалося, що нам із Назарчиком потрібно в іншу частину будівлі. А там не всюди є переходи. Довелося спускатися з візком униз і тягнути його вгору вже іншими сходами», – розповідає чернівчанка.

Це не єдиний медичний заклад у місті, який недоступний для людей з інвалідністю. Насамперед немає облаштованих пандусів та умов доступності у старих приміщеннях. Наприклад, із лікарняних закладів, які жінка відвідує з сином, недоступна дитяча лікарня на вулиці Романа Шухевича. Бракує стаціонарного ліфта у дитячій поліклініці на проспекті Незалежності. У цьому закладі є лікарняний ліфт (який обслуговує ліфтер і який працює до 17:00).

Декілька років тому жінка прийшла з сином у цей заклад у суботу. Потрібно було потрапити до хірурга, а він працює на верхньому поверсі. З’ясувалося, що по суботах тут медичний ліфт не працює. Тоді чернівчанка написала дуже обурливий пост у фейсбуку.

«Багато людей підтримали моє обурення. Справа набула резонансу. На мій пост відгукнувся також головний лікар цього закладу, але у грубій формі, з претензіями до нас. Зрештою ми добилися того, що у суботу ліфт тут працює, але за графіком скороченого дня», – розповідає Оксана Драчковська.

Пройшло декілька років, але ситуація у цьому закладі не змінилася. Недавно вона прийшла з сином у цю поліклініку у робочий день, але після 17:00. Ліфт теж уже не працював

«Хочу відзначити лояльність персоналу і таке чуйне та уважне ставлення. Заради нас викликали ліфтерку, у якої вже закінчився робочий день. Вона відвезла нас наверх та спустила вниз ліфтом. Але проблема у цьому закладі все ж не вирішена. Хоча ліфт зараз функціонує і в суботу, і це вже велика жертва для цього закладу», – каже Оксана Драчковська.

Вона зауважила, що у цій поліклініці потрібний пасажирський ліфт (наприклад, як це зробили у дитячій лікарні на вулиці Буковинській), тоді заклад буде доступним цілодобово.

 

Пандус у поліклініці №1 — це «сходження на Голгофу»

Заступниця голови Комітету доступності при виконкомі Чернівецької міської ради Любов Свіріденко каже, що комітет перевіряє медичні заклади Чернівців на предмет доступності для людей з інвалідністю з 2014 року. Складають акти, надають рекомендації, якими мають бути умови у таких закладах, аби сюди могли потрапити люди на візку та старшого віку.

За її словами, є керівники закладів, які дослухаються до порад і поліпшують умови, але є й такі, які байдуже ставляться до проблем людей з інвалідністю, тобто вважають, що це не першочергово.

«Наприклад, поліклініка №1 на вулиці Шкільній. Саме тут на обліку перебуває найбільше людей з інвалідністю у Чернівцях. І вхід до неї недоступний. Тут встановили дерев’яну похилу поверхню, але я її назвала «сходження на Голгофу». Ця поверхня тут має стрімкий кут нахилу, вона екстремальна, і по ній людина на візку не може піднятися самостійно. Потрібно четверо працівників, аби допомогли виїхати. Коли їх немає, доводиться чекати і просити, аби відвідувачі допомогли виїхати», – каже Любов Свіріденко.

Також, за словами Любові Свіріденко, у кожній поліклініці має бути оглядове жіноче крісло.

«Ми порушували це питання перед міським головою. Закупили два функціональних гінекологічних крісла, але їх встановили у пологових будинках. Бо у нашому місті були випадки, коли народжувала жінка з інвалідністю, і її не могли оглянути. Були навіть фатальні наслідки через те, що жінку з інвалідністю не могли обстежити під час вагітності», – пояснює пані Любов.

У медичних закладах мають бути зокрема такі вимоги доступності:

  • забезпечене паркомісце, на якому має бути встановлений міжнародний символ доступності, ширина паркомісця – 3,5 м;
  • вхідна зона, забезпечена пандусом;
  • маркування ребер сходинок жовтим кольором;
  • реєстратура з пониженим віконечком;
  • інформаційна доступність, таблички піктограми на рівні очей, таблички шрифтом Брайля;
  • оглядові кімнати;
  • у поліклінічних закладах, де є гінеколог, – багатофункціональне крісло огляду для жінок;
  • кабінети вузьких спеціалістів на першому поверсі;
  • палати, облаштовані для людей з інвалідністю.

Серед чернівецьких медичних закладів Любов Свіріденко відзначила ті, які відреагували на їхні зауваження. Це міська дитяча лікарня і поліклініка, частково обласна лікарня (там є елементи доступності, оглядові кімнати, вбиральні, які пристосовані для людей з інвалідністю). Доступний пологовий будинок на вулиці Рівненській (там облаштували пандус, є оглядова кімната для жінок з інвалідністю тощо).

«Заклади та установи, які не удосконалили доступність, тримаємо на контролі, навесні до них навідаємося з перевіркою знову», — зазначила керівниця Комітету доступності.

Серед доступних закладів медичної допомоги у Чернівцях Любов Свіріденко відзначила лікарню швидкої медичної допомоги на вулиці Фастівській (там облаштували пандус, є паркомісця). Частково є доступною обласна та обласна дитяча лікарні, дитяча лікарня на проспекті Незалежності, діагностичний центр. Також виконав вимоги Комітету доступності поліклінічний заклад на вулиці Лесі Українки.

«У поліклінці на Лесі Українки не було нормального входу, не були обладнані поручні у вбиральні, неправильно розміщений умивальник (дзеркало встановлено на неналежному рівні). Наразі там облаштували вхід через аптеку, що поруч, є оглядовий кабінет, виконали вимоги щодо інформаційної доступності, зокрема встановили таблички зі шрифтом Брайля на тому рівні, який ми рекомендували тощо», – розповідає Любов Свіріденко.

За її словами, МСЕК на вул Руській, 7 є найменш доступним закладом у Чернівцях (спеціальний заклад у системі охорони здоров’я, що проводить медико-соціальну експертизу особам, які звертаються для встановлення інвалідності та поновлюють індивідуальну програму реабілітації).

«Аби потрапити сюди, треба подолати двометрову сходинку. А відтак підніматися сходами на другий поверх. Керівництво закладу пояснює це так, мовляв, у такий спосіб вони можуть наглядно перевірити, чи може пацієнт самостійно піднятися на другий поверх», –  продовжує пані Любов.

«Найприкріше, коли «відбіркові» проводять у коридорі, хоча всі аналізи мають виконувати у лабораторіях, де все стерильно», – підсумовує Любов Свіріденко.

На підйомник немає грошей

Керівники реформованих поліклінічних закладів стверджують, що намагаються зробити їх максимально доступними для всіх. Однак не завжди на ці потреби є кошти, а подекуди немає технічної можливості виконати деякі вимоги.

Головний лікар КНП «Міська поліклініка №1» Володимир Багрій каже, наразі вхід до поліклініки забезпечений тимчасовим виносним дерев’яним пандусом (із резервного входу з провулку Турецького). Стаціонарний пандус тут технічно встановити неможливо, враховуючи нахил сходинок. Вирішити проблему може електропідйомник.

«Ми зверталися у міську раду з проханням виділити кошти на закупівлю електропідйомника. Це питання досліджували ще торік. Наша заява є в управлінні. Вартість цього пристрою приблизно 200 тисяч гривень», – пояснює Володимир Багрій.

За його словами, у поліклініці встановили дзвінок для виклику персоналу, пофарбували лінію у жовтий колір. Огляд людей з інвалідністю, які не можуть піднятися на другий поверх, проводять на першому, сюди за потреби викликають усіх спеціалістів. Бо у приміщенні немає ліфта, його встановити теж технічно неможливо.

Усі вимоги щодо доступності в адміністрації закладу обіцяють виконувати за власні кошти, коли будуть цілком на фінансуванні Національної служби здоров’я України (НСЗУ).

Директор КНП «Міська дитяча поліклініка» Іван Хорошенюк каже, що лікарня є найдоступнішою серед поліклінічних закладів міста. Тут є всі умови для людей з інвалідністю.

«З 9:00 до 17:00 у нас працює медичний ліфт, який піднімає пацієнтів на поверхи. Встановлювати стаціонарний ліфт, який працює цілодобово, немає такої нагальної потреби. Адже пацієнтів запрошуємо на прийом за попереднім електронним записом лікаря первинки. Відповідно, сімейний лікар чи педіатр не може призначити запис на годину, коли заклад не працює повноцінно. Пацієнти повинні звикнути дотримуватися попереднього запису до фахівця вторинної ланки і приходити на прийом до лікаря за записом», –  зазначає Іван Хорошенюк.

Також, за його словами, у поліклініці працює виїзна бригада лікарів. До дітей, які не рухливі, вони їздять додому. У Чернівцях таких дітей є 52. Ця бригада лікарів проводить обстеження вдома: виконує УЗД та лабораторні діагностики.

Щодо закупівлі стаціонарного ліфта для закладу, за словами директора КНП, подавали цю ініціативу на бюджет участі, однак цей проєкт не переміг на конкурсі.

 

Старі приміщення важко адаптувати під нові вимоги

У Чернівцях 16 медичних закладів, і серед них є такі, які потребують облаштування доступності. Організаційно це можливо зробити, однак наразі на все одночасно не вистачає фінансування. Наприклад, лише один стаціонарний ліфт для поліклініки коштує понад сто тисяч гривень, кажуть в управлінні забезпечення медичного обслуговування у сфері охорони здоровя ЧМР.

«Наразі всі медичні заклади входять у реформу. Поліклініки почали фінансуватися з НСЗУ, і цього року вони виконали багато заходів за ці кошти. Стаціонарні медичні заклади тільки входять у реформу, а тому наразі цілком на утриманні міського бюджету», — каже головний інженер управління забезпечення медичного обслуговування у сфері охорони здоров’я ЧМР Іван Кравчук.

За його словами, у Чернівцях є проблеми з доступністю для самостійного заїзду у декотрих медичних закладах для людей з інвалідністю. Серед них КНП «Міська поліклініка №1». Там технічно можливо встановити тільки електричний підйомник, який коштує близько 150 тисяч гривень. Але наразі з бюджету не виділили таких коштів. Також підйомника потребує і КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Садгора», його вартість — 60 тисяч гривень.

Немає пандусів у поліклініці №3 на вулиці Південно- Кільцевій (приміщення заводу Кварц, там власники  будівлі обіцяли облаштувати пандус) та студентській поліклініці №5 (тут конструкція будинку не дозволяє встановити пандус). Також у центрі ПМСД «Садгора» будівля непристосована для встановлення пандуса. В іншому відділенні цього закладу на вулиці Хотинській повністю зробили капітальний ремонт приміщення, облаштували пандус, є розсувні двері. Тут виконали всі вимоги НСЗУ для надання медичних послуг для людей з інвалідністю.

Наразі завершують ремонт у центрі ПМСД «Роша». Цей заклад незабаром стане доступніший для пацієнтів, які пересуваються на візках.

«Маємо проблеми з доступністю у дитячій лікарні на вулиці Буковинській. Також у міській лікарні №4 потребує капітального ремонту коридор, треба опускати двері, аби кабінети стали доступними», — каже Іван Кравчук.

На безоператорний ліфт для міської дитячої поліклініки потрібно близько 700 тисяч гривень. Також потребує ліфта міська дитяча клінічна лікарня (це приблизно 600 тисяч гривень).

В управлінні забезпечення медичного обслуговування у сфері охорони здоров’я ЧМР стверджують, що у медичних закладах, які не облаштовані для доступності людей з інвалідністю, медпрацівники допомагають пацієнтам пересуватися приміщенням. Крім того, останніми роками закуповують сучасне – пристосоване медичне обладнання. У чернівецьких лікувальних установах з’являються нові ліжка, матраци, пересувна медична техніка та апаратура.

 

У випадку порушення прав людей з інвалідністю ви можете звернутися до Громадської організації «Чернівецьке об’єднання «Захист» листом за адресою: м. Чернівці а/с 1151, телефоном 0960165979 (Viber/WhatApp/Telegram), електронною поштою: [email protected], Іnstagram: zahystcv, Facebook: zahystcv. Стаття створена в рамках реалізації проєкту «Захист прав людини у Чернівецькій області», який реалізує ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист» за підтримки IM Swedish Development Partner.

Ольга Максимюк

Фото Анастасії Бойчук

        

 

Коментарі