Ініціативи, Новини

Врятувати Дністер. Активісти проти будівництва каскаду ГЕС. Фото

Заплановане будівництво ГЕС на Дністрі завдасть непоправної шкоди довкіллю, способу життя і туристичному потенціалу регіону.

У Заліщиках відбувся Форум громадської взаємодії «Збережемо Дністер вільним». Його учасниками стали експерти з Івано-Франківської, Тернопільської та Чернівецької областей, а також гості із Києва, Маріуполя, Львова, Черкас та Республіки Молдова.

Учасники форуму закликають уряд відмовитися від будівництва нових гідроелектростанцій на Дністрі, припинити будь-які роботи в цьому напрямку і переглянути Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року.

На форумі виступили відмові українські дисиденти часів комуністичного режиму Ігор Калинець та Микола Горбаль, які підтримують вимоги учасників зібрання.

За словами учасників форуму, заплановане будівництво ГЕС на Дністрі завдасть непоправної шкоди довкіллю, способу життя і туристичному потенціалу регіону. Буде знищено природне русло Дністра у межах понад 200 кілометрів Дністровського каньйону, який є одним із семи чудес України, затоплено визначні пам’ятки природи, історії та культури. А енергетичний ефект від проекту є мізерним у порівнянні із його шкідливими наслідками.

У рамках акції Збережемо Дністер. Громадський сплав проти каскаду нових ГЕС вже розпочали збір підписів під колективним зверненням до уряду з аналогічними вимогами. Зібрані підписи планують передати уряду під час громадської акції, що має відбутися у вересні в Києві.

Резолюція Форуму Громадської взаємодії 
«Збережемо Дністер вільним!»
м. Заліщики, 22 липня 2018 року

Ми, представники місцевих громад, природоохоронних організацій, науковці та громадські активісти, що зібралися на Форум Громадської взаємодії «Збережемо Дністер Вільним!», обурені намірами уряду і ПрАТ «Укргідроенерго» всупереч природоохоронному законодавству і волі місцевих громад збудувати каскад із 6 гідроелектростанцій на верхньому Дністрі.

Реалізація цього проекту, який знищить природне русло Дністра на ділянці щонайменше 200 км, матиме катастрофічні наслідки для довкілля, унікальної природної і культурної спадщини Дністровського каньйону, туристичного потенціалу регіону.

Незважаючи на ухвалені впродовж 2016-2018 років рішення місцевих громад, обласних та районних рад про неприпустимість реалізації проекту, одностайну позицію громадськості й екологів, заборону будівництва об’єктів гідроенергетики в межах природно-заповідного фонду України, значні кошти вже витрачаються на підготовку до будівництва.

Такі дії є відвертим викликом встановленому Конституцією України правовому порядку й демократичному ладу, правам, безпеці й гідності кожного з нас.

Ми вимагаємо від Кабінету Міністрів України:

  1. Ухвалити рішення про відмову від будівництва нових ГЕС на Дністрі і заборонити здійснення будь-яких робіт у цьому напрямку, у т. ч. виготовлення техніко-економічного обґрунтування, отримання кредитів чи витрачання коштів.
  2. Переглянути Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року, зокрема, вилучити з неї і всіх урядових та відомчих рішень положення про можливість побудови каскаду верхньодністровських гідроелектростанцій.

Ми закликаємо місцеві громади, представників влади всіх рівнів, громадські та експертні середовища, науковців, журналістів і всіх небайдужих громадян до об’єднання зусиль і координації дій задля досягнення цих вимог і збереження Дністра для нинішнього й майбутніх поколінь.

Коментарі