Новини, Перша шпальта

Додому, нужденним чи в смітник. Що роблять із ялинками, які не продали до Нового року

Чернівецькі підприємці розповіли, що чекає ялинок, які не продали, і чи багато таких взагалі є.

З 15 грудня у Чернівцях продають зрубані ялинки на ринках. Підприємці кажуть, що найбільше роботи 30 і 31 грудня. Саме тоді ті, хто не встиг купити новорічне дерево, бігають у пошуках своєї ялинки. Часто це відбувається саме 31 грудня.

«Шпальта» запитала у підприємців, які торгують хвойними, яка доля дерев, яких не продали до Нового року.

Такі випадки, за словами підприємців, не часті, але бувають.

Ялинки залишаються рідко, адже у паспорті підприємця є дозвіл на продаж конкретної кількости дерев. Щороку вона зменшується. Тому підприємці зважають на це і закуповують таку кількість ялинок, яку зможуть реалізувати.

Підприємець Михайло Мицкан продає ялинки вже 10 років. Каже, що активний період продажів стартує з 22-24 грудня.

Чоловік розповідає, що зайві ялинки рідко залишаються. Але у таких випадках дерева все одно «використовують до кінця».

«Коли таке було, то здавали таку ялинки на корм тваринам на звіринники. Або ж здавали на переробку. Ми вже знаємо точки. Але залишається небагато. Хоч ми стараємося прораховувати, та рік на рік не попадає. Буває всяке», – каже підприємець.

Також він поділився, що часто непродані ялинки залишаються у тих, хто продає їх без штрихкоду.

«Вони пішли, самі порізали, вкрали, продають. Залишилися ялинки? Вони можуть ходити так до підприємців і пропонувати їх по 50 гривень, лиш би «сплавити» іншим. Бо вони ж не платили за те стільки, скільки платили ми за документами. Ось і таке буває», — додав він.

Проходимо далі у ринок «Центральний», де продають ялинки. Більшість підприємців навіть не хоче говорити. Інші одразу ж відповідають, що непроданих ялинок у них немає, бо, згідно з дозволом, їх у них дуже мало.

«Вже два роки продаю, і не залишалися. Бувало, що гілочки збирали люди. А раз і  дарма віддавали. В інших що лишається – на сміття, потім — на переробку», – каже продавець Микола.

Ті, у кого 31 грудня залишається декілька ялинок, намагаються їх швидше продати. Віддають за знижкою — лише б не викидати.

«Ми не купуємо одразу багато, а докуповуємо в процесі —залежно від попиту. Якщо от уже-уже вечір, я можу лишити дешевше і таки віддаю. А коли й залишалися, то забирала додому. Давали сусідам, знайомим», – розповідає Галина.

Ще одна підприємниця каже, що цього року може завершити сезон продажів раніше. У неї закінчуються ялинки.

«До Нового року ще три дні, а у мене лише 8 штук. І більше не буде. Але люди зазвичай шукають ялинку в останній день. Просять дешевше і думають, що беруть безкоштовно, але то не так. Без ялинки ще ніхто не лишався. Якщо дерева лишалися, брали додому. Маємо сусідів, бабусь, то віддаємо тим, кому це треба. Або вдома є декілька ялинок. Свята багато не буває», – каже Стелла Чільмок.

Не на камеру деякі підприємці казали, що часто серед колег є такі, хто не особливо має час і бажання віддавати кудись ялинки, яких не забрали додому. Залишають на місці продажу, щоб хтось собі забрав, або є такі, хто просто викидає деревце у смітник.

Нагадаємо, що у Чернівцях можна після свят віддати ялинку на утилізацію. Ековолонтери створили інтерактивну карту з такими пунктами.

Фото Володимира Гуцула 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі