Новини

Найбільший в історії витік секретних документів: журналісти-розслідувачі виявили, що приховує Зеленський та інші українські політики

Від України документи досліджували журналісти-розслідувачі проєкту «Слідство.Інфо». 

Фото: Останній Бастіон

Увечері, 3 вересня, понад 650 журналістів-розслідувачів з усього світу оприлюднили документи про таємні угоди і приховане майно сотень світових лідерів. Колаборацію журналістів зі 117 країн світу, які протягом року досліджували 11,9 мільйона файлів, назвали Pandora Papers. Зазначають, що це — найбільший за всю історію витік конфіденційних документів.

У документах фігурують близько 35 чинних і колишніх лідерів держав та ще понад 300 чиновників. Вивчення файлів організував Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ).

Що виявили про українських політиків

Від України документи досліджували журналісти-розслідувачі проєкту «Слідство.Інфо». 

«Слідство.Інфо» знайшли інформацію про те, що офшорні фірми президента України та його команди з 2012 року нібито отримали 40 мільйонів доларів від компаній, пов’язаних з олігархом Ігорем Коломойським. Це могло відбуватися у період, коли студія «Квартал 95» почала співпрацювати з телеканалом «1+1».

Журналісти зазначають, що у 2012 році «кварталівці» зареєстрували понад десяток фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та на Кіпрі. В осерді цієї мережі — досі невідома фірма Maltex Multicapital Corp, яка була порівну поділена між фірмами Зеленського, братів Сергія та Бориса Шефірів та сценаристом та режисером продуктів студії Андрія Яковлева.

Власником цієї фірми виявився чинний голова СБУ Іван Баканов. Як з’ясували журналісти, 40 мільйонів доларів формально були сплачені як внесок до статутного капіталу.

Водночас ці офшорні компанії, які могли переказувати кошти «кварталівцям», ймовірно відмивали мільярди з «ПриватБанку». Нагадаємо, що  співвласником цього банку раніше був олігарх Ігор Коломойський. Нові документи інформують про те, що принаймні одна з компаній команди президента мала рахунок у цьому банку, «тобто офшори Зеленського також могли бути частиною історії з відмиванням брудних грошей».

Крім цього, журналістський проєкт також ідентифікував щонайменше 681 раніше анонімного власника елітної нерухомості у Британії — на загальну суму понад $5,5 мільярда. У цьому списку понад 10 українців, які приховують свої активи у Британії через офшорні компанії. Так, ще у 2012 році Володимир Зеленський та його найближче оточення створили мережу офшорних компаній, яка нині володіє елітною нерухомістю у Лондоні на мільйони доларів США. 

Крім цього, журналісти виявили 5 офшорних компаній, які належали народному депутату групи «За майбутнє» та власникові «Епіцентру» Олександру Герезі через два фонди. Зазначають, що один із цих фондів володіє найбільшою мережею будівельно-господарських гіпермаркетів в окупованому Криму — «Новацентр К». Мережа представлена чотирма гіпермаркетами в Сімферополі та Севастополі. До окупації Криму вони були частиною «Епіцентру». Сам Герега заперечив інформацію журналістів.

Також у документах розслідування фігурують такі українські політики як Борис Ложкін — голова адміністрації президента Петра Порошенка, співвласник «ПриватБанку» Геннадій Боголюбов, ексспіввласник «Укрсиббанку» Олександр Ярославський, бізнес-партнер Фірташа Ігор Воронін, колишній голова Центральної виборчої комісії Сергій Ківалов. Також в документах є імена першого помічника президента — Сергія Шефіра, Андрія Яковлєва — колишнього бізнес-партнера Зеленського та чинний міністр культури Олександр Ткаченко.

Зазначимо, що генпрокурор Ірина Венедіктова після оприлюднення розслідування заявила, що більшість інформації з розслідування журналістів «Слідства.Інфо» відома слідству й вивчається, та це «не стало сюрпризом». Вона каже, що будь-якого роду інформація, що має стосунок до діяльності ПриватБанку, давно перебуває в розпорядженні НАБУ та перевіряється зараз практично «під мікроскопом».

 

Коментарі