У майбутньому це допоможе розробити тести на аутизм та, можливо, знайти лікування для хвороби.
Досі вчені не давали точної відповіді на те, що викликає розлад аутистичного спектра (РАС). Науковцям із Гонконгу вдалося довести прямий зв’язок аутизму з певними видами бактерій у кишечнику дитини. У майбутньому це дозволить розробити діагностичні тести.
Про це пишуть у науковому журналі BMJ.
Учені неодноразово вивчали можливий зв’язок між РАС і мікробіомом кишечника дитини, проте раніше подібні дослідження проводили переважно на тваринах.
У новому дослідженні брали участь 128 дітей віком від 3 до 6 років, у половини з яких діагностували аутизм. Усі інші діти входили в контрольну групу для порівняння даних. Упродовж двох років фахівці вивчали склад калу в усіх дітей і оцінювали вплив харчування на нього.
Науковці виявили затримку в розвитку мікробіому кишечника у дітей з РАС, нехарактерну для дітей без цього захворювання. Крім того, у їхньому кишечнику містилися п’ять типів бактерій, яких немає в однолітків дітей з аутизмом.
«Одна з п’яти типів бактерій — «Clostridiun» — виділяє нейротоксини, які передаються у мозок і впливають на емоції та соціальну взаємодію дитини», – пояснили науковці.
Також вони зібрали детальні дані про харчування всіх дітей, які брали участь у цьому дослідженні, і виявили, що різниці між раціоном дітей з аутизмом і без нього немає. Це свідчить про те, що харчування не є важливим фактором.
На думку авторів дослідження, отримані дані в перспективі можуть бути використані як маркери для діагностичного тесту на аутизм, чутливість якого буде не менше 80%. Припускають, що корекція мікробіому дитячого кишечника може стати ключем до створення ефективного лікування аутизму.
Вам може бути цікаво: «Діти з аутизмом мають свій внутрішній світ, а я маю зануритися у нього». Інтерв’ю з волонтеркою Мариною Ковбиш