Новини

Неминучі кліматичні зміни: в ООН розповіли про наслідки глобального потепління

Багато кліматичних змін уже не можна зупинити, але можливість запобігти катастрофічним наслідкам ще є.

Фото: KAAN SOYTURK/ REUTERS/Лісові пожежі у Туреччині, 2021 рік.

«Згубний вплив людства на клімат — це констатація факту», — кажуть учені ООН у звіті, опублікованому 9 серпня. Звіт Міжурядової групи експертів із питань змін клімату (МГЕЗК) складається з 42 сторінок. Його підготували спеціально для політиків, які мають важіль у питанні кліматичних змін. У документі є інформація за останні 7 років дослідження цих змін. Про це передає BBC.

Документ містить серію звітів, які опублікують найближчими місяцями, і перший великий огляд зміни клімату з 2013 року. Повністю звіт вийде менш ніж за три місяці до головного кліматичного саміту у Глазго, відомого як COP26 або Конференція ООН зі зміни клімату.

«Сьогоднішній звіт робочої групи МГЕЗК — це червоний код для людства», — каже Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Автори доводять, що з 1970 року глобальна температура поверхні зростала швидше, ніж будь-який інший 50-річний період за останні 2000 років.

Це потепління «вже впливає на багато погодних та кліматичних крайностей у кожному регіоні світу», наприклад, теплові хвилі, подібні до тих, що нещодавно були у Греції та на заході Північної Америки чи повені у Німеччині та Китаї. 

Дослідники також кажуть, що не можна не враховувати зростання рівня моря до 2 м до кінця цього століття. У новому звіті чітко зазначено, що світові океани будуть продовжувати нагріватися та окислюватися, а гірські та полярні льодовики продовжуватимуть танути впродовж десятиліть або століть.

«Наслідки будуть погіршуватися з кожним потеплінням. І для багатьох із цих наслідків немає шляху назад», — каже професор Хокінс.

Ми також побачимо збільшення кількости сильних опадів у глобальному масштабі, а також збільшення посух у багатьох регіонах світу.

Вчені представили п’ять неминучих наслідків глобального потепління:

— за будь-яких сценаріїв температура до 2040 року підніметься на 1,5 градуса;

 — у всіх оцінених сценаріях Арктика, ймовірно, буде практично вільною від льоду до 2050 року, принаймні одного разу;

— будуть дедалі частіше виникати деякі екстремальні події, «безпрецедентні в історичних записах»;

— у багатьох регіонах пекельна спека буде посилюватися.

Але є надія, що сильне скорочення викидів парникових газів може стабілізувати підвищення температури.

Хоча у звіті чітко і впевнено заявляють про неминучість багатьох кліматичних змін, вчені сподіваються, що якщо ми зможемо скоротити глобальні викиди наполовину до 2030 року та досягти нуля до середини цього століття, ми можемо зупинити та, можливо, скасувати зростання температури. Про це і буде йтися на Конференції ООН зі зміни клімату, яка відбудеться у листопаді.

«Якщо ми об’єднаємо зусилля зараз, то зможемо уникнути кліматичної катастрофи. Але, як показує сьогоднішня доповідь, немає часу на затримки й немає виправдань. Я розраховую на керівників уряду та всіх зацікавлених сторін, щоб забезпечити успіх», — каже Генеральний секретар ООН.

Довідка

МГЕЗК — Міжурядова група експертів зі зміни клімату — це орган ООН, створений 1988 року для оцінки науки про зміну клімату. Він надає урядам наукову інформацію, яку вони можуть використовувати для розробки політики щодо глобального опалення.

Раніше ми писали, що 8 серпня Україна вичерпала запас своїх природних ресурсів на 2021 рік, а також про те, що найбагатші 10% населення (близько 630 мільйонів людей) відповідальні за понад половину (52%) викидів парникових газів, із них на 1% найбагатших людей припадає 15% викидів.

Коментарі