Інтерв'ю

Стоматолог Віорел Радукан про життєвий вибір, улюблену роботу, успіх та конкуренцію

Професія стоматолога складна і вимагає багато зусиль, часу, постійного навчання і підвищення кваліфікації.

9 лютого – Міжнародний день стоматолога. Професійне свято лікарів, які рятують від зубного болю, дарують білосніжні усмішки та впевненість у собі. Спілкуємося із засновником клініки «Radent», лікарем-стоматологом із 18-річним досвідом роботи, хірургом, головою Чернівецького осередку асоціації імплантології України Віорелом Радуканом. У його клініці – найсучасніше обладнання, високоякісне лікування, тут дотримуються усіх міжнародних стандартів. І що дуже важливо – тут працюють справжні професіонали своєї справи. Про життєвий вибір, якісну роботу та успіх далі у матеріалі.

Чому ви стали стоматологом? Що саме спонукало до такого вибору?

Не планував бути лікарем. Хотів бути спортсменом, завжди любив спорт. Мама радила подумати над професією стоматолога. Якось побачив брошуру про те, як роблять зуби, і вони мали дуже гарний вигляд. Подумав, що мені теж було би цікаво це робити. Це був старт. Тоді мені було 16. Вчився спершу на зубного техніка. Відтак упродовж двох років працював за професією. Тоді побачив, що недостатньо інформації, розумів, що можу зробити більше. Вступив на навчання в університет медицини та фармації у м. Ясси. Тоді Румунія входила у ЄС. Тож нам внесли європейський протокол навчання. Крім цього, я працював ще зубним техніком, мав хорошу практику. В якийсь момент відчув, що фанатію своєю справою. Особливо від того, що можу виконувати комплексну роботу. Так із кожним роком досягаєш певних рівнів, вдосконалюєшся. І це цікаво. Стоматологія складна і вимагає багато зусиль, часу, постійного навчання і підвищення кваліфікації.

У моїй родині я перший стоматолог. Уже після мене родичі також здобули освіту лікаря-стоматолога. Й успішно реалізували себе.

Коли вирішили створити власну справу? Чи складно було реалізувати задумане?

Власна справа була моєю мрією. Завжди хотів бути успішною людиною. Після навчання працював у трьох амбулаторіях і встиг побачити недоліки державної стоматології. Програма була дуже обмеженою, і я не погоджувався з багатьма пунктами. Тож метою було створити власну стоматологічну клініку.

Звісно, реалізувати задумане було складно. Я взяв у позику велику суму грошей, закупив обладнання. А через три місяці розпочалася війна. Було важко. Працював дуже багато, щоб повернути борг. І це вдалося. Ще би війна закінчилася і настав мир…

Формуючи принципи власної клініки, переймали досвід з інших країн?

Для мене прикладом є успішні українські спеціалісти. Я ніколи не соромився звернутися за порадою. І кожен успішний фахівець дасть із практики свою. Але зрештою ти орієнтуєшся на свої можливості і бачення. Я малював власну клініку сам. Є цілий зошит із моїм проєктом, чорно-білим дизайном. Важливо, щоб усе було функціонально, комфортно й естетично. Хоч і складно, але коли знаєш, чого прагнеш і наполегливо йдеш до мети, все вдається.

Розкажіть про конкуренцію. Чому клієнти обирають саме вас?

Я не зовсім згодний зі словом конкуренція. Вважаю, що кожен має конкурувати насамперед із собою. А інші клініки, лікарі – це наші колеги та друзі. Не потрібно конкурувати з колегами. Оцінка йде від пацієнтів. Коли ти якісно і відповідально виконуєш свою роботу, тебе порадять знайомим і рідним. Тож конкурувати потрібно з собою. Треба бути кращим сьогодні, ніж учора. А завтра – кращим, ніж сьогодні. З колегами варто порадитися, ділитися інформацією. Це важливо.

З якими найпоширенішими проблемами до вас звертаються пацієнти?

Різні напрямки. Хірургія, дитяча стоматологія, ортодонтія, ортопедія, терапія, пародонтологія. Часто пацієнт проходить лікування у декількох напрямках. Украй рідко, коли вирішується одна проблема. Сервіс має бути вдосконаленим у всіх напрямках.

Часто через страх болю люди бояться йти до стоматолога. Як пояснити, що не потрібно боятися?

Є така проблема. На жаль, за Радянського союзу лікувати зуби було болісно. Я й сам пройшов через це. Але зараз нема чого боятися. Щоб це пояснити пацієнтові, спілкуюся на інші теми, заспокоюю, що не буде боляче. Бо є якісні знеболювальні, сучасне обладнання. Після першого сеансу пацієнти не бояться. Переходять планку страху і довіряють тобі. Комфортно почуваються.

Зараз модно робити відбілювання. Це безпечна процедура? Багато хто каже, що від цього зуби стають чутливими.

Три роки тому ми почали робити в клініці відбілювання. Спершу, як і багато інших колег, я був проти цієї процедури. Але на виставці у Кельні ми почули лекцію про систему Beyond. Це найкоректніше і безпечне відбілювання. Протестував це на собі. Невелика чутливість є на другий день після процедури. Але швидко проходить. Якщо все робити за технологією, немає жодних проблем. Тож можу сміливо порадити відбілювання Beyond.

Звичайної чистки щіткою і пастою в домашніх умовах достатньо для щоденного догляду за зубами? Чи рекомендуєте зубні нитки?

Зубні нитки європейська пародонтологія забороняє. Через те, що вона негативно впливає на ясна. Натомість були запропоновані зубні йоржики. Вони дуже гарно чистять там, де щітка не проходить. Рекомендуємо ними користуватися.

Як знаходите підхід до дітей? Їх набагато складніше лікувати, ніж дорослих?

Звісно, трохи є складнощі. Все залежить від спілкування з батьками, від того, чи дитину балують. Коли балують більше, ніж потрібно, діти засмучуються ще до того, як зайдуть у кабінет. Але таких випадків мало. Коли так трапляється, радимо батькам залишити дитину. Здебільшого тоді маленькі пацієнти поводяться краще. А перше правило у нас – не тримати дітей. Ми спілкуємося, знаходимо підхід, даруємо подарунки, але в жодному разі не тримаємо. Обмежувати дитину в рухах не можна! І я дуже дивуюся, коли чую, що десь це ще практикують. А ще обурює, коли батьки просять так робити, бо вони поспішають. Я пояснюю, що це недопустимо! Навіть якщо це ваша дитина, ви не маєте права так робити.

А де стоматологи лікують зуби? Кому довіряєте ви?

До відкриття клініки, звертався до інших колег. Вони хороші спеціалісти. Тепер, за потреби, лікуюся у своїй клініці, у стоматологині – завучки кафедри терапевтичної стоматології Маріанни Остафійчук.

Бувають незвичайні ситуації в роботі?

Різне є. Якось пацієнтка, яка займається хореографією, станцювала нам чудовий танець у кабінеті. Це було неочікувано і радісно, що в неї гарний настрій. Подивитися на мистецький номер прибігли медсестри, всім дуже сподобалося.

Що побажаєте колегам із нагоди професійного свята?

Зичу комфортної, натхненної та успішної роботи. І звісно – миру та здоров’я. Це найважливіше.

Фото Альони Чорної

Коментарі