Новини

Нічне освітлення ЧНУ. Чому проєкт досі не впровадили

За яких умов ЧНУ гарно засвітиться вночі та що принесе місту цей проєкт. 

Питання підсвітки головного корпусу ЧНУ імені Юрія Федьковича обговорюють уже давно. Торік навіть обирали пропозиції нічного освітлення резиденції та визначали, у скільки приблизно обійдеться це рішення місту та навчальному закладу. Проте до виконання робіт діло так і не дійшло.

У коментарі «Шпальті» начальник Департаменту ЖКГ Володимир Бешлей пояснив, що міська рада минулого року вже виділила кошти на освітлення резиденції. Та через те, що ЧНУ їх не використав, фінанси повернулися назад у міський бюджет. Якби заклад освоїв гроші, підрядники зробили б роботу до Нового року.

«ЧНУ би вже світився, якби того хотіли в самому університеті»

«Минулого року міська рада виділила на проєкт освітлення Резиденції близько 500 тисяч гривень. Цих коштів вистачило б на проєкт. Так, раніше ми визначили, що вартість нічного освітлення ЧНУ становитиме більше мільйона, та потім знайшлися шляхи, як зменшити суму. Окрім того, що вже були гроші, ми вже знайшли і підрядників, які готові були працювати на цьому об’єкті. Це були дійсно професіонали своєї справи, які спеціалізуються саме на нічному освітленні архітектурних пам’яток. Команда зі Львова, яка займалася освітлення багатьох львівських споруд і працювала із замком Паланок. До Нового року роботи були б завершені. Це було б сучасне освітлення із використанням проєкторів, і воно було б економне. Міська рада гроші на це виділила, потрібне було всього-на-всього бажання тодішнього керівництва ЧНУ і відкриття рахунку. Вони проєкт не підтримали — гроші повернулися нам. Наразі в університеті новий ректор, який зацікавлений у підсвітці споруди. Та тепер інша ситуація з коштами — ми не можемо фінансувати це. Мають бути або гроші навчального закладу, або ж потрібно залучати меценатів. Шкода, що такий цікавий проєкт втратили через незацікавленість колишнього керівництва ЧНУ», — прокоментував Володимир Бешлей.

Самостійно ЧНУ цього не може зробити

Ректор ЧНУ Роман Петришин розповів у коментарі «Шпальті», що він дійсно підтримує проєкт підсвітки університету, проте виш не має коштів для його реалізації.

«Рік тому була така можливість, та через різні причина її упустили. Я все ж таки сподіваюся на підтримку місцевої влади і на співфінансування міської ради, бо ж сам ЧНУ цього не реалізує — не має такої суми коштів. Якби можна було знайти можливість і компроміс, щоб частково це фінансувала міська рада, а іншу частину коштів доклали б ми. Я на це дуже позитивно дивлюся. Від цього виграє не тільки ЧНУ, а й саме місто. Уявіть, як гарно буде, якщо підсвітити таку споруду в історичному центрі Чернівців? Звісно, ми шукаємо і меценатів, та вони нам потрібні завжди. Підсвітка – не найперше питання, яке ми маємо вирішити. Ми повинні довести до ладу питання з гуртожитками для студентів. Давно шукаємо меценатів для створення музею ЧНУ, для видання книжки до 145-річчя університету… Тому найімовірніший варіант реалізації саме проєкту підсвітки – підтримка міської ради. Так, будуть і питання з оплатою за електроенергію, коли з’явиться освітлення, та це ми якось вирішимо», — каже ректор.

Мати таку пам’ятку і не підсвічувати її – неправильно

Головна архітектора міста Наталія Хілько вважає, що рано чи пізно місто повернеться до цього рішення.

«Питання нічного освітлення ЧНУ порушували щонайменше тричі тільки за мою каденцію, і будемо порушувати неодноразово. Бо мати такий гарний об’єт ЮНЕСКО в місті і не підсвічувати його – неправильно. Одного разу я ініціювала створення комісії, яка займалася цим питанням. Тоді ж нам безкоштовно запропонували ескізні проєкти освітлення. Щоразу це питання гальмувалося. Чому це все не відбулося, коли над цим працювали останнього разу? Банально. Все «вперлося» в питання: «А хто ж буде оплачувати електроенергію?». На цьому все й зупинилося. Я завжди казала, що найбільша наша проблема у тому, що ми не маємо стратегічних комплексних рішень — через це ми і програємо на фоні інших міст. У нас ремонтують дороги, коли асфальту вже нема, і реставрують фасад тоді, коли він уже впав. Треба навчитися випереджати ці моменти», — зазначає Наталія Хілько.

Архітекторка впевнена, що ЧНУ – не єдиний об’єкт, який потребує хорошого підсвітлення вночі.

«Це був би лише початок… Насправді навіть та ж вулиця Кобилянської вже давно не підсвічується так, як треба. Не замінюють згорілих ламп і не бажають підтримувати хоч те, що є… Те, що ЧНУ повинно гарно засвітитися, – факт. Навіть не говоримо про те, що натовпи туристів збиратимуться у нас, щоб подивитися на це, бо про це складно судити. Це просто прояв поваги до нашої культури. Це робота на престиж міста, яку треба виконати. Але цим мають займатися фахівці. Яке світло використати: тепле, світле чи холодне; яку частину фасаду залишити, яку підсвітити — це все повинні розробити фахівці. Зараз змінилося і керівництво ЧНУ, і в Департаменті ЖКГ новий керівник. Це означає, що треба знову створити комісію, зібратися за стіл переговорів і планувати. Можливо, запрошувати фахівців, які одразу зроблять робочий проєкт та кошторисну документацію, і працювати. Треба думати, скільки може місто запропонувати, виносити це на сесію міської ради і далі голосувати і працювати», — додала архітекторка.

 

 

 

 

 

Коментарі