Аналітика, Новини, Перша шпальта

Які грошові активи задекларували депутати Чернівецької міської ради

Ми підрахували статки чернівецьких обранців, визначили найбагатших, а також пофантазували, що за гроші депутатів можна було б зробити для міста.

31 березня закінчилася деклараційна кампанія-2019. Відповідно всі особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, мали подати свої декларації про майновий стан за 2018 рік. Тож тепер українці можуть ознайомитися зі статками будь-якого чиновника, публічного службовця чи народного обранця у Єдиному державному реєстрі декларацій. Звісно, далеко не кожен із них вказує в е-деклараціях геть усе нажите роками добро. Але навіть ті цифри, що є у вільному доступі, досить показові.

У центрі уваги цього матеріалу – депутати Чернівецької міської ради, а точніше – їхні статки. Всі дані у цьому тексті стосуються лише грошових активів місцевих обранців. Об’єкти нерухомості, транспортні засоби та дорогоцінності ми не враховували – це тема для окремого матеріалу.

Ми підрахували, хто з депутатів Чернівецької міськради найбагатший та які їхні грошові активи, скільки гривневих мільйонерів сидять у сесійній залі ратуші та що за статки обранців теоретично можна було б зробити для міста.

Згідно з законом України «Про запобігання корупції» до грошових активів належать:

– готівкові кошти;

– кошти, розміщені на банківських рахунках;

– внески до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ, зокрема до інститутів спільного інвестування;

– кошти, позичені суб’єктом декларування або членом його сім’ї третім особам;

– активи у дорогоцінних (банківських) металах.

Не підлягають декларуванню наявні грошові активи, сукупна вартість яких не перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року. У 2018 цей показник складав 88 100 гривень.

9 із 42 депутатів у своїх деклараціях у пункті «Грошові активи» не вказали жодної інформації. Тож або в них взагалі немає заощаджень або їхні статки менші за 88 100 гривень. Серед таких депутатів позафракційні Юлія Сафтенко, Назар та Володимир Мокловичі, Юрій Ткачук («Рідне місто»), Юрій Бурега, Валерій Казимірович, Роман Гаїна («Батьківщина»), Сергій Греков, Андрій Романчишин («БПП «Солідарність»).

Ще двоє депутатів – Іван Гончарюк («Народний контроль») та Андрій Ілюк (позафракційний) – вказали у деклараціях невеликі суми – 10 і 30 тисяч гривень відповідно.

У багатьох депутатів у деклараціях вказані грошові активи в іноземній валюті. Тому всі суми ми перевели у гривневий еквівалент за офіційним курсом Нацбанку на 16 квітня 2019 року.

Також ми враховували активи членів сімей місцевих обранців (здебільшого у деклараціях вказані статки дружин, рідше – матерів, рідних братів та сестер).

Отже, найбільше грошових активів задекларував депутат фракції «Рідне місто» Валерій Чинуш разом із дружиною – 53 мільйони 660 тисяч гривень.

На другому місці – секретар Чернівецької міської ради Василь Продан з активами загальною сумою 38 мільйонів 371 тисяча гривень. Третю сходинку посів однопартієць перших двох – Валерій Найдиш. Він задекларував 10 мільйонів 53 тисячі гривень.

На четвертому і п’ятому місцях – позафракційний Андрій Брязкало (8 мільйонів 112 тисяч) і рідномістянин Віталій Михайлішин (6 мільйонів 191 тисяча гривень). Цікаво, що четверо з п’яти найбагатших депутатів Чернівецької міської ради представляють фракцію «Рідне місто».

Загальний рейтинг обранців за грошовими активами (без урахування першої п’ятірки) має такий вигляд:

Loading...

Loading…

Тож 17 депутатів міської ради – гривневі мільйонери. Водночас дещо дивними видаються низькі позиції у рейтингу успішних бізнесменів Анатолія Чесанова (20 місце) та Василя Максимюка (21). Також одним із найбідніших депутатів виявився голова фракції «Батьківщина» Олександр Пуршага. Згідно з декларацією, своїх заощаджень у нього немає, а на «чорний» день відкладені лише 5 тисяч доларів США дружини. Крім того, їздить пан Пуршага на старенькому «Мерседесі» 230-ї моделі 1986 року випуску. Звісно, якщо сліпо вірити деларації.

Крім Олександра Пуршаги, меншими грошовими активами, ніж їхні дружини, володіють троє депутатів: Віталій Михайлішин, Андрій Брязкало та Ромео Скрипа.

Однією з найцікавіших є декларація Ярослава Петришина. Представник «Народного контролю» задекларував 20 одиниць криптовалюти Біткоїн, що наразі відповідає двом мільйонам гривень.

Разом усі представники депутатського корпусу задекларували 164 мільйони 656 тисяч гривень. Із них 143 мільйони 931 тисяча (або 87% від загальної суми) – грошові активи першої «десятки» рейтингу.

Теоретично за ці 164,6 мільйонів гривень у місті можна було б чимало зробити:

Пояснюємо звідки такі розрахунки. Вартість капітального ремонту проспекту Незалежності  80,8 мільйонів гривень. На харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних закладів та вихованців військово-спортивного ліцею-інтернату на 2019 рік передбачили 57 мільйонів. А на будівництво нового дитячого садка у мікрорайоні «Ленківці» витратили майже 25 мільйонів гривень.

Якби, наприклад, кожен депутат пожертвував 1% своїх статків до міського бюджету, то за цю суму грошей – приблизно 1 мільйон 646 тисячі гривень – можна було б облаштувати у Чернівцях шість дитячих майданчиків.

Іван Сірецький

 

Коментарі