Аналітика, Перша шпальта

Нове кладовище на Каштановій та багаторівневість: як у Чернівцях вирішують проблему нестачі місць для поховань

Найперше — міська рада викупить ділянки, які розташовані по периметру кладовища.

Фото Максима Козменка

Кладовищам у Чернівцях не вистачає земельних ділянок для проведення поховань. Зокрема на Центральному цвинтарі місць залишилося орієнтовно на три чотири-місяці. Міська рада хоче викуповувати прилеглі ділянки у приватних підприємців, аби розширити кладовище. А будівництво крематорію у Чернівцях наразі не планують. 

«Шпальта» дізнавалася, скільки ще землі є поруч із Центральним кладовищем, де запланований новий цвинтар згідно з Генпланом міста та чому зараз не виділятимуть гроші на крематорій. 

Чотири сотки за три мільйони

У Чернівцях міська рада викупить для суспільних потреб земельну ділянку за адресою: вулиця Героїв Майдану, 159-А, яка межує з Центральним кладовищем. Проєкт рішення розглянуть на черговій сесії міськради.

У ньому зазначено, що площа ділянки — 0,4493 га. Її планують викупити у власника для поховань, «враховуючи відсутність можливости розширення Центрального кладовища на вулиці Героїв Майдану, 159-А у Чернівцях для організації місць поховань за рахунок земель запасу міста».

Орієнтовна ціна ділянки — 71,8 тисяч гривень.

У відповіді на інформаційний запит «Шпальти» йдеться: «земельна ділянка, яку пропонують для викупу, розташована за адресою с. Коровія Чернівецького району Чернівецької области, площею 0,4493 га (кадастровий номер 7321082700:01:002:0281) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код 01.01) та належить на праві приватної власности Поповецькому Леоніду Васильовичу».

Ілюстративне фото. Фото Максима Козменка

Але це не єдина земельна ділянка, яку місто планує викупити у приватних осіб.

У відповіді на інформаційний запит нашої редакції також зазначено, що до Чернівецької міської ради 11.12.2024 року звернувся Паламар Василь Іванович. Він є власником земельної ділянки, яка межує з Центральним кладовищем міста та готовий сприяти проведенню процедури її викупу для суспільних потреб. Площа ділянки — 0,4187 га (кадастровий номер 7321082700:01:002:0224), призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код 01.01).

Як розповів у коментарі «Шпальті» заступник міського голови Чернівців Ігор Крохмаль, наразі міська рада планує викупити ділянки біля Центрального кладовища. Однак, за його словами, власники земель, які межують із цвинтарем, пропонують високу ціну за свої ділянки. Йдеться про понад 10 таких площею 3–4 гектари.

Фото з фейсбук-сторінки Ігоря Крохмаля

«Є одна чи дві фізичні особи, які свого часу скупили ці земельні ділянки за безцінь, і нині хочуть нажитися на їх продажу. Вони роблять незрозумілі пропозиції щодо вартости цієї землі. На їхню думку, одна ділянка розміром 0,4 га коштує близько трьох мільйонів гривень. Але є оцінка цієї земельної ділянки, й у Земельному кадастрі оцінюють її щонайбільше у 70 тисяч гривень», — каже Крохмаль.

Він зазначив, що місто не погодиться на умови підприємців. Будуть проводити переговори, а у разі потреби повторно звертатимуться до суду.

«У суді вони будуть доводити, звідки така оцінка, адже зараз вартість цієї земельної ділянки не може бути такою високою. Бо це товарна земля, і вона не придатна для використання, розташована в зоні, де порушені норми: це зона кладовища, і там не можна вирощувати навіть сільгосппродукцію», — каже заступник міського голови.

Виділили 30 соток під поховання

На Центральному кладовищі для поховань залишилося декілька місць у секторі 49-В. За словами Ігоря Крохмаля, щоб розширити цвинтар, рішенням сесії Чернівецької міської ради виділили тридцять соток землі. Їх облаштують для поховань. Цього вистачить на декілька місяців

«Але проблема нікуди не зникне, вона комплексна», — запевняє Крохмаль.

Міська рада працює над тим, аби викупити земельні ділянки, які розташовані по периметру кладовища та межують із ним.

«Три роки тому місто виділило під поховання земельну ділянку 2,5 гектари, і цієї землі вистачило орієнтовно до чотирьох років. Але в період пандемії ковіду різко збільшилася кількість поховань», — зауважує посадовець. 

За словами Крохмаля, у Чернівцях за рік відбувається орієнтовно 2 200 поховань. Тоді як у період піку пандемії ковіду ця цифра зросла до 2 900.

Шість мільйонів на викуп земель 

На придбання земельних ділянок для розширення та облаштування цвинтарів міська рада виділила кошти в межах Програми розвитку інфраструктури та забезпечення функціонування кладовищ на території Чернівецької міської територіальної громади на 2022–2025 роки. Так, на нинішній рік передбачили шість мільйонів гривень. Про це йдеться у відповіді на інформаційний запит «Шпальти» від Департаменту транспорту та окремих питань комунального господарства Чернівецької міської ради.

«Сьогодні це єдиний шлях вирішення вказаної проблеми. Проте вивчаємо і питання щодо будівництва нових кладовищ, використання наявних просторів для багаторівневих поховань та використання альтернативних способів поховання померлих», — вказано у відповіді на інформаційний запит.

Нове кладовище на Каштановій та за містом

Земель запасу міста та викуплених у приватних осіб вистачить для поховань на тривалий період, каже заступник міського голови.

«Це дозволить розробляти та вишукувати можливості отримання земельної ділянки згідно з Генпланом для облаштування нового кладовища», — зазначив Ігор Крохмаль.

Ідеться про запроєктоване під кладовище місце на вулиці Каштановій, що у Садгорі.

Скриншот Генплану

Так, у відповіді на інформаційний запит «Шпальти» від Департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради зазначили, що згідно з Генеральним планом міста, затвердженим рішенням сесії Чернівецької міської ради від 27.03.2014, розміщення кладовища передбачають за рахунок земель Буковинської державної сільськогосподарської станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України на вулиці Каштановій площею 18 гектарів та за межами Чернівців площею 133 гектари.

Ігор Крохмаль коментує, що, зважаючи на Генплан, місто має викупити цю землю або ж її передадуть у власність громади за рішенням Кабміну.

Крематорій не на часі

Днями львівські медіа повідомляли про те, що на Голосіївському цвинтарі заклали капсулу для будівництва крематорію. Загальна вартість будівництва разом з обладнанням становить близько 200 мільйонів гривень. Міська влада планує залучити 60 мільйонів кредитних коштів.

Візуалізація проєкту крематорію у Львові

У чернівецькому інформаційному просторі почали активно обговорювати потребу в будівництві крематорію у місті. 

У міській раді кажуть, що це питання потребує обговорення. А під час війни вкладати кошти в нього недоцільно.

«Ми будемо працювати над цим, але, думаю, після закінчення війни повернемося до цього питання більш предметно. Це дороговартісний проєкт, експлуатація такого комплексу потребує значних затрат», — каже Ігор Крохмаль.

Він наводить приклад роботи крематорію в Одесі, де вартість кремації раніше становила орієнтовно десять тисяч гривень. Зокрема, припускає, там ця послуга користується більшим попитом, аніж у Чернівцях за рахунок більшої кількости населення.

«У містах-мільйонниках такі комплекси доцільні, адже вони безперервно працюють. У Чернівцях витрати ляжуть на бюджет міста. Адже потрібно буде утримувати техніку, людей, усе в робочу стані. Але рентабельности там не буде», — запевняє Крохмаль.

У міській раді припускають, що інвестувати у явно збиткове підприємство знайти охочих буде важко. Взяти кредит на цей об’єкт місто теж наразі не може. Але й витрачати гроші під час війни на нього не планують.

 

Коментарі