Новини

Нові правила: з переселенців у гуртожитках ЧНУ відтепер вимагають оплату за проживання

За новими правилами, за проживання в гуртожитку з людини братимуть 600 гривень на місяць, зокрема за дітей від 7 років.

Із вимушених переселенців, які мешкають у гуртожитку Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, відтепер хочуть брати оплату за проживання. Таке повідомлення надійшло людям у телеграм-каналах гуртожитків.

Пані Євгенія, переселенка з Києва, розповіла Шпальті, що під час поселення в гуртожиток казали, що проживання буде безкоштовним. Натомість зараз із людей хочуть брати гроші заднім числом, тобто треба оплатити проживання з початку заселення.

«На момент заселення в гуртожиток нікому не повідомили про оплату за проживання. Жодних повідомлень про оплату чи документів, що це підтверджують, ми не бачили». 

Так, за новими правилами, за проживання в гуртожитку з людини братимуть 600 гривень на місяць, зокрема за дітей від 7 років. При цьому в повідомленні адміністрація гуртожитку зазначає: якщо люди не зареєстровані як ВПО, а є тимчасово переміщеними особами, платитимуть 1200 гривень.

Директор студмістечка ЧНУ Василь Герасим каже, що з тимчасово переміщених осіб, які проживали на територіях, де ведуться бойові дії чи люди втратили будинок, оплату брати не будуть.

«Ми шукали різні варіанти безкоштовно дати людям тут жити, але поки механізм один. Роз’яснення від ОВА таке: переселенцям виплачують компенсацію на проживання: по 2 тисячі гривень на дорослу людину, 3 тисячі на дитину. І ми змушені брати 600 гривень у місяць, щоб компенсувати ці витрати, які ми понесли».

На те, що людей не попередили про оплату, Герасим відповів, що під час заселення ці люди були в статусі тимчасово переміщених осіб. Оплату компенсувала держава. 

«Якщо людина, наприклад, із Києва, де більш-менш спокійно, і в неї житло не пошкоджене, вона вже не буде отримувати виплати від держави, і держава не компенсуватиме їй житло. Те, що людина хоче тут перебувати самостійно, хтось це має компенсувати».

Герасим пояснив, що оплата заднім числом відбулася, бо виплати від держави також ідуть із затримкою. Тож якщо гроші за березень людина отримає лише зараз, то вона повинна за березень оплатити з цієї суми за проживання. Також, за його словами, переселенці отримували багато виплат, окрім державних, наприклад, від ООН.

«Я погоджуюся, що грошей багато не буває, але 600 гривень виділити в місяць, щоб компенсувати наші витрати, які ми несемо за це… я думаю, що це логічно».

Своєю чергою вимушена переселенка Євгенія каже, що більшості людей перестали давати державні виплати після двох місяців війни, тобто зараз оплатити оренду немає з чого. А виплати від ООН отримали поки лише одиниці.

«Люди не проти платити, але не заднім числом. Вони згодні укласти контракт відсьогодні, але оплатити за попередні місяці не в усіх є можливість».

Мешканці гуртожитку №6 написали лист до голови Чернівецької військової адміністрації Сергія Осачука з проханням розібратися в ситуації та «встановити умови проживання в гуртожитку в рамках чинного законодавства».

Адміністрація гуртожитку посилається на наказ Чернівецької ОДА від 15 березня «Про розміщення внутрішньо переміщених осіб у закладах Чернівецької області», проте на сайті ОДА такого наказу журналісти Шпальти не знайшли.

Завідувачка гуртожитку, яка зараз підписує з людьми контракти про оплату, відмовилася давати коментар. Ми також не змогли зв’язатися з ректором ЧНУ Романом Петришиним, аби він прокоментував ситуацію.

Коментарі