Офтоп

Путін – офіційно міжнародний вигнанець. А світ більше ніколи не буде таким, як раніше — редактор NYT

Колонка редактора The New York Times Томаса Л. Фрідмана про вторгнення Путіна в Україну та реакцію світу на це.

Фото: NYT

Оригінальний матеріал The New York Times

Сім найнебезпечніших слів у журналістиці — «Світ ніколи не буде таким, як раніше». За 40 років професійної діяльности я ніколи їх не використовував. Але лише вони можуть описати ситуацію, яка склалася у зв’язку із вторгненням путіна в Україну.

Наш світ ніколи не буде таким, як раніше, тому що раніше в історії такого ніколи не траплялося. Це зухвала спроба, схожа на дії, до яких вдавалися сильні держави у 18 столітті, але виконана у 21 столітті. Це перша війна, перебіг якої висвітлюватиметься у TikTok, тому жорстокі злочини будуть задокументовані, їх транслюватимуть по всьому світу.

Спроба росії захопити Україну – це повернення у попередні століття, не до демократичних революцій в Америці та Франції, а до часів, коли європейський монарх або російський цар міг просто вирішити, що він хоче більше території і що настав час її захопити. У ті часи не було глобальної спільноти, яка могла б її захистити.

Однак діючи сьогодні таким чином, путін хоче переписати правила міжнародної системи, які були з часів Другої світової війни, а саме про те, що жодна нація не може просто захопити сусідню націю.

Ця війна стане своєрідним стрес-тестом не лише для Америки та її європейських союзників, але й для Китаю. По суті, путін задає Пекіну запитання: «Ви хочете бути на стороні тих, хто не підкоряється керівництву США чи приєднатися до загону під керівництвом шерифа США?»

Це питання є болючим для Китаю. Надер Мусавізаде, засновник і головний виконавчий директор міжнародної консалтингової фірми «Macro Advisory Partners» заявив:

«Інтереси Китаю та Росії сьогодні не тотожні. Китай хоче змагатися з Америкою в Суперкубку з економіки, інновацій та технологій. І вважає, що може виграти. Путін своєю чергою готовий спалити стадіон та вбити всіх на ньому, щоб показати, наскільки він ображений».

Ще одна причина, чому Китай може не підтримати росію, полягає у тому, що, за даними Reuters, Китай обійшов росію і став найбільшим торговельним партнером України в 2019 році. Китай став найбільшим імпортером українського ячменю у 2020-2021 роках, і приблизно 30 відсотків усього імпорту кукурудзи в Китай торік надходили з фермерських господарств в Україні.

Окрім цього, путін не розуміє ще дечого: сьогоднішнє поняття «сфера впливу» лідера значно змінилося. У музикантки й актриси Селени Гомес в Instagram вдвічі більше підписників — понад 298 мільйонів, — ніж кількість населення у росії.

Так, володимире, я чую, як ти смієшся і повторюєш «жарт» Сталіна щодо Папи Римського: «Селена Гомес? Скільки у неї дивізій?»

У неї немає жодної дивізії. Але вона є впливовою людиною з великою кількістю прихильників, які її підтримують. А таких Селен є тисячі і тисячі у всесвітній мережі, і всі вони публікують заклики припинити війну. І хоча вони не можуть протистояти вашим танкам, вони можуть змусити кожного лідера на Заході закрити перед вами двері, щоб ви і ваші друзі ніколи не змогли подорожувати в їхні країни.

Тепер ви — офіційно міжнародний вигнанець. Сподіваюся, вам подобається китайська та північнокорейська кухні.

Колонка редактора NYT Томаса Л. Фрідмана.

Коментарі