Новини

Позапланова вакцинація проти поліомієліту: чому це важливо і як будуть щеплювати дітей на Буковині

Ліків проти поліомієліту поки немає, тож єдиний захист від хвороби – щеплення.

Архівне фото Шпальти

З 1 лютого в Україні починається загальнонаціональна вакцинальна кампанія проти поліомієліту.

Згідно з даними Unicef Ukraine, в Україні за 8 місяців 2021 року щепили 53% дітей. Це малюки до одного року, яких щепили щонайменше трьома дозами вакцини.

Заступниця директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА Марія Поліщук розповіла «Шпальті», що в Україні за останні декілька місяців підтвердили два випадки захворювання на поліомієліт.

«Перший – у Рівненській області, другий – декілька днів тому підтвердили на Закарпатті. Тож міністерство ухвалило рішення про додаткову імунізацію проти поліомієліту. Якщо до 2020 року у нас показники щеплень були достатньо пристойні, то у 2020-2021 роках знизилися. Це зумовлено карантинними заходами. Тож потрібно щепити невакцинованих дітей до 6 років», — зазначила Марія Поліщук.

Посадовиця додала, що до 6 років дитина повинна отримати 4 щеплення проти поліомієліту. Перші два — інактивована вакцина (ін’єкції), друга частина – оральна вакцина (краплі).

«Є багато дітей до 6 років, які взагалі не мають цих щеплень. Або мають одну-дві дози. Батьки або просто не приходили, або відмовлялися. Невеликий відсоток — саме відмова батьків. Інші без пояснень просто не приходять. Батьки мають право відмовитися, підписують відмову», — розповідає Марина Поліщук.

Вона зазначила, що наразі в області є частина вакцин для того, щоб щепити дітей.

«У нас є близько 7 500 дітей, які потребують інактивованого щеплення. Ми маємо 3 тисячі доз вакцини, будемо просити ще. Ми й зараз проводимо щеплення. Тобто планова вакцинація триває, її не припиняли. Ми провели перевірку тих дітей, які не мають планових щеплень проти поліомієліту. Тож імунізація стосується зокрема їх», — зазначила Марія Поліщук.

Захворіти на поліомієліт можуть і дорослі, й діти. Найчастіше хвороба вражає дітей до 5 років.

Згідно з даними Міністерства охорони здоров’я України, у десятьох областях рівень щеплень низький і не сягає показника у 50%.

Серед них: Херсонська — 40,7 %, Івано-Франківська — 42,2 %, Закарпатська — 43,1 %, Запорізька — 46,2 %, Харківська — 46,5 %, Одеська та Київська області — 47,5 %, Чернівецька та Львівська — по 48,5 %, у Рівненській — 48,9 %.

Також МОЗ нагадує, що ліків проти поліомієліту не існує. А єдиним захистом від хвороби є вакцинація.

Якщо 90-95% людей у країні має імунітет проти інфекційної хвороби, вона не поширюється, навіть якщо збудник завозиться із закордону. Цей колективний імунітет дозволяє захистити від небезпечних інфекцій тих, кому не можна робити щеплення через постійні чи тимчасові протипоказання.

В Україні вакцинація проти поліомієліту входить до переліку обов’язкових щеплень. Це безплатно і вакцинувати дітей можна у державних поліклініках.

Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень дитина повинна отримати 6 доз вакцини від поліомієліту: у 2 місяці — 1 доза, у 4 місяці — 2 доза, у 6 місяців — 3-тя, у 18 місяців — 4-та, у 6 років — 5 доза, у 14 років — 6-та.

Вакцини, які наразі використовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.

Довідка

Поліомієліт — високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерти.

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів. При цьому прояви хвороби можуть бути різними. У понад 70% випадків вона протікає без будь-яких симптомів.

Коментарі