Офтоп

19-річна бельгійка стала наймолодшою жінкою, яка облетіла світ

Вона сподівається, що її подорож спонукатиме більше дівчат займатися наукою та інженерією.

skynews

Оригінальний матеріал The Guardian
19-річна Зара Резерфорд приземлилася в аеропорту Кортрейк-Вевелгем у Фландрії у четвер о 13:00 за місцевим часом. Вона пролетіла 52 000 км (28 100 морських миль) через 31 країну на п’яти континентах.

«Це просто божевільно. Я це ще не зовсім усвідомила», – розповіла журналістам Резерфорд.

Дівчина каже, що під час подорожі були дивовижні моменти, але також були такі, коли вона боялася за своє життя.

«Я б сказала, що найважче було літати над Сибіром, тому що було надзвичайно холодно. На землі було мінус 35 градусів… Якби тоді двигун зупинився — а до порятунку летіти декілька годин, — не знаю, чи я би вижила».

Здійснивши плавну посадку на злітно-посадкову смугу, вона стала першою жінкою, яка сама облетіла світ на малолегкому літаку, і першою бельгійкою, яка самотужки обігнула земну кулю у повітрі.

SPA

Батьки Резерфорд — пілоти. Вони почали брати її на маленькі літаки, коли вона була дитиною. У 14 років дівчина навчилася літати і мріяла про навколосвітню подорож.

«Мрія була справді облетіти світ. Але я завжди думала, що це неможливо: це дорого, небезпечно, складно, логістичний кошмар. Тож я ніколи не думала про це двічі. А потім закінчила школу і подумала: якщо я збираюся зробити щось божевільне зі своїм життям, то зараз саме ідеальний час для цього», – розповіла вона в телеінтерв’ю на початку січня.

18 серпня минулого року дівчина злетіла на своєму двомісному Shark Aero — одному з найшвидших легких літаків у світі, який може розвивати швидкість до 300 км/год. Пролітаючи на захід, вона зупинялася у Великобританії, Гренландії, Північній і Південній Америці та Росії, а потім спустилася до Південно-Східної Азії, на північ до Індії, Близького Сходу та Єгипту. А потім — назад до Європи.

Не маючи змоги літати вночі або в хмарах, Резерфорд піднімалася в небо лише під час ясного дня. Вона зіштовхувалася з будь-якою погодою. Навіть із тими умови, з якими ніколи не зустрічалася в помірній Бельгії: низькі температури в Гренландії, на Алясці та в Росії, пустельний туман у Саудівській Аравії, грози на екваторі, лісові пожежі над Каліфорнією та смог над Індією, який погіршував видимість.

Фото: SkyNews

Резерфорд також довелося орієнтуватися у швидкозмінюваних обмеженнях та бюрократії Covid-19. Вона скасувала зупинку в Китаї після того, як уряд змінив правила, що означало, що їй доведеться перейти на карантин.

Один із найстрашніших моментів подорожі відбувся тоді, коли їй довелося пройти одним із найзавантаженіших авіаційних маршрутів у світі, щоб дістатися до Південної Кореї, уникаючи повітряного простору Китаю та Північної Кореї.

Її подорож із Мумбая до Дубая була виснажливим восьмигодинним польотом переважно над водою. І закінчився він посадкою в іншому аеропорту — за 60 миль на південь від міста Еміратів через рідкісний шторм.

Були і рутинні справи. Різдво в Сінгапурі дівчина провела, ремонтуючи спущену шину. Коли вона застрягла на Алясці, чекаючи на російську візу, працювала на технічному обслуговуванні літаків і подала документи до університетів.

Фото: AP

Повернувшись у Бельгію, Зара планує вивчати електротехніку та сподівається стати космонавткою. Дівчина, яка надихається американською піонеркою авіації Амелією Ерхарт, сказала, що сподівається, що її подорож спонукатиме більше дівчат займатися наукою та інженерією.

«У дитинстві я не бачила багато жінок-пілотес чи жінок-комп’ютерниць. Це дві мої пристрасті, і це дуже засмучує, коли немає нікого, з ким би ти міг мати стосунки, хто зробив би щось із цих речей», – сказала вона.

Дівчина сподівається, що інші дівчата побачать її і подумають: «Я б теж колись літала».

Коментарі