Новини

В Україні дозволять медсестрам робити щеплення пацієнтам без залучення лікаря

Молодший медперсонал навчать надавати допомогу в разі виникнення невідкладних серйозних реакцій на вакцину, таких як тяжка алергічна реакція, втрата свідомости тощо.

Фото: Mat Napo, Unsplash.com

В Україні планують дозволити медсестрам та медбратам у деяких випадках вирішувати щодо щеплення пацієнта без участи лікаря.

У Міністерстві охорони здоров’я підготували відповідні зміни до наказу від 16 вересня 2011 року №595 «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень», повідомили у відомстві.

Це надасть можливість медичній сестрі чи брату проводити профілактичні щеплення без залучення лікаря, стверджують у МОЗ.

«Особливо такі зміни актуальні в період пандемії COVID-19 та сезон грипу, коли завантаженість медперсоналу дуже висока. 

Вони також покращать доступність до захисту від інфекцій, яких можна запобігти з допомогою вакцинації», – запевняють у міністерстві.

До здійснення щеплень будуть допущені медсестри та медбрати, які пройдуть спеціальну підготовку.

Молодший медперсонал навчать надавати допомогу в разі виникнення невідкладних серйозних реакцій на вакцину, таких як тяжка алергічна реакція, втрата свідомости тощо.

У МОЗ зазначають, що за пацієнтом залишиться право вибору – погодитися на консультування та вакцинацію за участю медсестри або медбрата чи звернутися перед щепленням за консультацією до лікаря.

Окрім того, визначено перелік станів та ситуацій, за яких висновок лікаря про вакцинацію є обов’язковим.

Перед вакцинацією батьки дитини заповнюють анкету, в якій вказують, чи є в неї алергія, підвищена температура, хронічні захворювання, схильність до кровотеч тощо. Якщо в дитини наявний хоч один із цих станів, вакцинацію не проводять.

Інформація щодо дорослих наразі відсутня.

Дитину повинен додатково проконсультувати лікар загальної практики, тобто сімейний.

«Здійснення щеплень молодшим медичним персоналом без участи лікаря є стандартною медичною практикою в багатьох країнах світу.

Так, у США, Великій Британії, Швейцарії, Франції, Ізраїлі та інших країнах право здійснювати вакцинацію мають не тільки медичні сестри та брати, але й фармацевти. А, наприклад, в Австрії та Бельгії до щеплень залучають медичних студентів», – запевняють у МОЗ.

Зараз зміни винесені  на громадське обговорення.

 

Коментарі