Роботу учнів 1-4 класів будуть оцінювати вербально або рівнево. Результати оцінювання дітей доступні лише батькам
Міністерство освіти і науки України затвердило нові рекомендації з оцінювання учнів молодших класів. Замість балів пропонують оцінювати школярів на двох рівнях: вербальному й рівневому.
Такі оцінки відрізняються тим, що вони також вказують на рівень результату навчальних досягнень школяра. Оцінки в міністерстві радять виражати як усно, так і письмово, при цьому рівні рекомендують позначати буквами:
— П — «початковий»;
— С — «середній»;
— Д — «достатній»;
— В — «високий».
Оцінювати особистісні надбання учнів у 1-4 класах рекомендовано вербально. Об’єктивні результати навчання у 1-2 класах бажано висловлювати також вербальною оцінкою, а у 3-4 класах – або вербальною, або рівневою – за вибором закладу.
На сайті міністерства пишуть, що формувальне оцінювання розпочинається з перших днів навчання у школі і триває постійно. Для ефективности оцінювання є декілька рекомендацій для вчителів:
— Формулювання об’єктивних і зрозумілих для учнів навчальних цілей.
— Визначення разом з учнями критеріїв оцінювання.
— Формування суб’єктивної позиції в учнів.
— Формування вміння в учнів аналізувати власну навчальну діяльність (рефлексія).
— Коригування спільно з учнями підходів до навчання з урахуванням результатів оцінювання.
У рекомендаціях наголошено, що оцінка є конфіденційною інформацією, доступною лише для учня / учениці та його / її батьків (або осіб, що їх замінюють).
Нагадаємо, що 2016 року Міністерство освіти визнало оцінювання учнів конфіденційною інформацією і заборонило оголошувати оцінки на батьківських зборах чи у формі рейтингів. Також скасували вимогу оцінювання каліграфії та заборонили зняття балів за неправильні відступи від полів аркуша зошита.