Новини

Гендерночутливі: «Шпальта» — лідерка серед онлайн-медіа Буковини щодо вживання фемінітивів

Згідно з моніторингом, наше видання залучало найбільшу кількість експерток у висвітленні культурних та освітніх тем.

Фото Tim Mossholder, unsplash.com

З 8 по 14 лютого  у межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики» відбувся Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань України.

Згідно з його даними, медіа «Шпальта» виявилося найбільш гендерночутливим за рівнем дотримання балансу та вживанням фемінітивів.

Про це йдеться у звіті, який оприлюднила експертка Тетяна Смолдирева у фейсбуку.

«Найбільш гендерночутливим за рівнем дотримання балансу та вживанням фемінітивів виглядає ІВ «Чернівці Таймс» (54%), але позаяк стрічка новин містила незначну (проти інших сайтів) кількість публікацій, обмежену політикою, справедливим буде віддати першість «Шпальті» та «А.С.С.», друге місце — «BukNews», третє — «0372.ua — Сайт Чернівців», — ідеться у звіті.

У коментарі «Шпальті» експертка Тетяна Смолдирева зазначила, що наше видання залучало найбільшу кількість експерток у висвітленні культурних та освітніх тем.

«Найбільше експерток залучали у темі культури — 73%. Були декілька дуже цікавих публікацій, зокрема пряма мова Лілії Шутяк. Є прагнення до балансу — це 50//50, або 45% залучення експерток», — зауважила Тетяна Смолдирева.

Першість у «Шпальти» — щодо вживання фемінітивів.

Зокрема, як зазначає експертка, у публікації «Шпальти» слова героїні-акторки, що вона трудоголік, замінено на працелюбна, аби уникнути чоловічого роду.

Тетяна Смолдирева зазначила, що в економічній тематиці — 10% експерток, проте жодної героїні.

У темах медицини і війни — 25% залучено експерток, решта — експерти.

Загалом у публікаціях онлайн-медіа Буковини жінкам належала кожна третя думка/коментар (31%), проте стосувалася їх лише п’ята частина (19%) згадувань (героїні/герої).

Інфографіка Дмитра Авраменка

Під час моніторингу експертки переважали у темах соціальної політики та волонтерства (по 100%), культури (63%), війни/армії (60%), освіти/науки (44%), екології (36%). Великий дисбаланс, очікувано, щодо економіки (7%), спорту та криміналу (по 11%), медицини/охорони здоров’я (21%). Щодо влади/політики (загальних 27%) є винятки.

За жінками — 100% «соціалка», 60% — освіта/наука, 50% — волонтерство/благодійність.

Згадувань про чоловіків більше у таких темах: спорт (96% — експертів, 4% — героїв), економіка (85%:15%), культура (83%:17%), політика (82%:18%), кримінал, надзвичайні ситуації (79%:21%), охорона здоров’я та війна/армія (77%:23%).

За кількістю використання фемінітивів медіа Чернівецької области (разом із волинськими) на другій позиції в Україні — по 88%. Попереду тільки львівські — 91%.

Експертка Тетяна Смолдирева зауважує, що картина вживання фемінітивів суттєво змінилася, якщо порівнювати з попередніми моніторингами. У лютому 2017 року у газетах фемінітивів було у 3,5 рази менше, ніж маскулінітивів (55:187). А на сайтах — 47 ф. проти 223 м. Лютий 2019 року показав у газетах 47 ф. проти 43 м., а в онлайн-виданнях — 62 ф. проти 45 м. 2021 року: газети — 84:12 (88%), інтернет-видання — 245:35 (88%).

Індекс гендерної чутливости чернівецьких медіа у лютому — один із найвищих в Україні (49%), і це третя позиція.

Коментарі