Новини

Верховна Рада ухвалила закон про референдум. Що передбачає

Відповідне рішення підтримали 255 народних депутатів.

Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому президентський закон «Про всеукраїнський референдум» (№3612).

Як передає Укрінформ, відповідне рішення підтримали 255 народних депутатів.

Тепер цей закон ще має підписати глава Верховної Ради Дмитро Разумков та Президент України Володимир Зеленський.

Закон передбачає такі види всеукраїнського референдуму за предметом:

– затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;

– вирішення питання загальнодержавного значення;

– зміна території України;

– втрата чинности законом України або окремими його положеннями.

Водночас, згідно з законом, не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання:

– що суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацію прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколами до неї;

– спрямовані на ліквідацію незалежности України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісности України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;

– щодо питань податків, бюджету, амністії;

– віднесені Конституцією України і законами України до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.

На всеукраїнський референдум можна виносити одне питання.

Всеукраїнський референдум щодо затвердження змін у Конституції до розділу І «Загальні положення», розділу ІІ «Вибори. Референдум» і розділу ХІІІ «Внесення змін до Конституції України» призначає Президент України.

Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначає Верховна Рада згідно з Конституцією України.

Всеукраїнський референдум за народною ініціативою проголошує указом Президент України відповідно до Конституції, якщо його ініційовано з додержанням встановлених Конституцією вимог щодо його організації і порядку проведення.

Всеукраїнський референдум оголошують за народною ініціативою на вимогу не менше 3 мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення всеукраїнського референдуму зібрано не менше, ніж у двох третинах областей і не менш як по 100 тисяч підписів у кожній області.

Закон також визначає можливості запровадження електронних процедур під час організації та проведення всеукраїнського референдуму, зокрема електронних голосувань.

Як наголосив під час обговорення перший заступник Голови ВР Руслан Стефанчук, норми щодо електронного голосування набудуть чинности лише після ухвалення окремого закону.

Для організації та проведення Всеукраїнського референдуму використовують автоматизовану інформаційно-телекомунікаційну систему як компонент автоматизованої інформаційної системи, що застосовують під час проведення виборів та референдумів.

Витрати на підготовку і проведення Всеукраїнського референдуму здійснюють лише з коштів державного бюджету, передбачених на це, та коштів фондів суб’єктів процесу референдуму.

 

Коментарі