Афіша, Новини

У Чернівцях презентують роман Лесі Івасюк «Зашморги»

Описані події відбуваються у Відні та в Українських Карпатах у 2013–2015 та 1943–1946 роках. 

У вересні у «Видавництві 21» вийшов роман германістки, докторки філософських наук Віденського університету, літературної перекладачки, журналістки, публіцистки Лесі Івасюк «Зашморги».

25 жовтня авторка презентує книгу у Чернівцях. Подія відбудеться у Літературному целанівському центрі (вул. Ольги Кобилянської, 51). Початок о 18:30.

«Зашморги» – це історико-інтелектуальний трилер. Дві його головні героїні – журналістка Ореста та остарбайтерка Марія – жінки різних поколінь, різних історичних епох, яких об’єднали Україна, Відень і таємниця.

Ореста отримує завдання від австрійського актора: знайти інформацію про Марію – першу дружину його батька. Ці пошуки охоплюють декілька часових пластів і життя кількох поколінь в Австрії та Україні. Крок за кроком Ореста розплутує клубок таємниць і віднаходить людей, про існування яких не запідозрювала ні вона, ні замовник. Журналістка зіштовхує два різні світи: традиційно австрійський із його специфічним укладом, та український, її рідний. У цьому романі всі герої мають свої історії та трагедії, але спільне одне: вони, нарешті, з цікавістю й острахом відкривають для себе одне одного.

Описані події відбуваються у Відні та в Українських Карпатах у 2013–2015 та 1943–1946 роках. Леся Івасюк актуалізує не лише українську, а й загалом європейську колективну історичну пам’ять, звертаючись до боротьби членів ОУН у перші післявоєнні роки, до їхньої діяльності в Австрії, до продовження війни між ОУН та НКВД не лише після війни, а й за межами України, до злочинної діяльності представників радянської системи у повоєнній Австрії, демонструє механізм метастазування тієї системи у тілі Європи. І звісно, письменниця акцентує на людських долях, показуючи їхню підпорядкованість історико-політичним подіям, а також те, що від своєї історії зазвичай не втекти, а давні, майже забуті події відлунюють у долях людей за багато років та поколінь. Роман демонструє також те, що не можливо вповні збагнути актуальні історико-політичні обставини без аналізу давніших у часі подій.

У жовтні та листопаді презентації «Зашморгів» відбудуться також у Тернополі, Львові, Харкові, Києві, Івано-Франківську.

Роман «Зашморги» на сайті видавництва: http://www.books-xxi.com.ua/products/zashmorgi

Про Лесю Івасюк

Германістка, докторка філософських наук Віденського університету, літературна перекладачка, журналістка, публіцистка. Народилася в місті Калуші Івано-Франківської області, проживає у Відні та Івано-Франківську.

Навчалася в університеті ім. Василя Стефаника в Івано-Франківську. Продовжила навчання і здобула ступінь магістра у Віденському університеті (германістика, славістика та японістика), там же захистила міждисциплінарну дисертацію за фахом «германістика та історія». Працювала науковим співробітником колегії докторату Віденського університету «Австрійська Галичина та її багатокультурна спадщина». Проводила дослідження в Америці, Японії та низці європейських країн.

Була акредитована при канцлері Австрії іноземним кореспондентом для газети «Svoboda» (Нью-Джерсі) та працювала на інформаційну агенцію «Укрінформ» (Київ). Її публіцистику можна знайти також у газеті «День», в «Українській правді», журналі «Тиждень» тощо.

Академічні дослідження присвячує революціям та повстанням, Габсбурзькій імперії, польсько-українським стосункам, австрійській літературі 19 сторіччя, сучасній українській літературі та галицькій музиці. Написала фундаментальну німецькомовну наукову працю про скандальне польське повстання в Галичині 1846 року, яка вийшла 2017 року у Візбадені.

«Зашморги» – перший роман Лесі Івасюк. Зараз письменниця працює над другим україномовним романом «Пентхауз». У художніх творах тематизує сучасне та минуле України й Австрії, виділяє точки історичних, психологічних і ментальних перетинів.

 

Коментарі