Чернівецький монумент був одним із кращих у колишньому СРСР. Ідеться про його складність і естетичність оформлення. Однак через брак системного нагляду він почав руйнуватися.
Сьогодні у нашій рубриці про чернівецькі монументи розповідаємо про пам’ятник-обеліск Перемоги, що розташований на площі Соборній.
Факт №1
Гранітний обеліск, біля підніжжя якого стоїть бронзова фігура воїна-визволителя, споруджений із нагоди звільнення Чернівців від німецько-фашистських загарбників. Урочисте відкриття пам’ятника відбулося 14 липня 1946 р. за участю представників підприємств та організацій міста. З часом монумент набув значення пам’ятника на честь Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945.
Факт №2
Конкурс на проект пам’ятника оголосили командири Прикарпатського військового округу. В результаті з 45 робіт відібрали проект інженер-майора Володимира Григора. Скульптором пам’ятника стала Галина Петрашевич.
Зводили монумент німецькі військовополонені на місці недобудованого румунського військового пам’ятника Невідомому солдату. Ще раніше на цьому місці стояв монумент австрійській цисаревій Елізабет. У 1918 році румунська влада знесла його.
Пам’ятник є вертикальною композицією, яка об’єднує в єдине ціле монументальну трибуну з самим монументом. Чотиригранний полірований обеліск із червоного українського граніту має висоту 15 м. У 1973 р. на лінії фасаду розмістили стели з назвами військових частин, які звільняли м. Чернівці. В одній із публікацій Василя Бабуха фахівчиня Київського інституту пам’яткоохоронних досліджень, академік Юлія Стріленко коментувала, що чернівецький монумент був одним із кращих у колишньому СРСР. Ідеться про його складність і естетичність оформлення. Однак через брак системного нагляду монумент почав руйнуватися.
У 2005 р. провели капітальний ремонт трибуни і стилобату монументу. Через просочування вологи споруда могла обвалитися. Відтак стару плитку замінили новою. За сірим гранітом для неї спеціально їздили в Житомир. Привели в порядок і бокові парапети. Повністю відполірували граніт на обеліску та відновили червоний піщаник на стилобаті. На ніші задньої стінки реставратори знайшли зубила, долота та скоби, які замурували там колишні будівельники.
Через 14 років після проведення ремонтних робіт монумент перебуває у вкрай незадовільному стані. Крізь обвалені плити просочується волога, а про реставраційні роботи наразі й мови нема.
Інформацію підготували за сприяння краєзнавчого відділу Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки.
Альона Чорна