У Чернівцях відкрили виставку про життя та творчість Зельми Меербаум. Фото

Виставка триватиме до 31 травня.

1 травня у «Галереї на Штейнбарга» (вул. Штейнбарга, 23) відбулося відкриття виставки про життя та творчість Зельми Меербаум «Ти, чи знаєш ти, як кряче крук?». Назва виставки взята з однієї із поезій Зельми Меербаум. Виставкові стенди оповідають про життя «чернівецької Анни Франк», яке передчасно обірвалося під час Голокосту, та її поетичний спадок.

На презентацію унікальної виставки, яка присвячена життю та творчості чернівчанки, прийшли декілька десятків людей. Експозиція, підготовлена Центром переслідуваного мистецтва Художнього музей м. Золінгена та Фундацією Рози Ауслендер (м. Кельн), уже встигла побувати у багатьох країнах Європейського Союзу. В Україні її демонструють вперше.

У Чернівцях виставку організували Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини і Центр «Gedankendach».

Довідка

Зельма Меербаум народилася у Чернівцях у єврейській сім’ї. З 15-річного віку дівчина почала писати вірші німецькою мовою. У червні 1942 року її разом із родиною було депортовано до румунського «трудовоого табору» у Трансністрії. Відтак Зельма потрапила до рік нацистів і померла від виснаження та тифу.

Трагічна історія життя Зельми Меербаум та її творчий доробок стали відомі лише у кінці 1970-х – на поч. 1980-х завдяки врятованому альбому поетеси з рукописними текстами її поезії. Сьогодні твори Зельми видають багатьма мовами, зокрема й українською, і використовують для театральних постановок, перформенсів, надихають митців у всьому світі.

Виставка триватиме до 31 травня.

Фото Ірини Болести

Залишити відгук

Залишити відгук

Коментарі

  1. Нечаєва
    Травень 3, 2019 о 13:16

    Варто підкреслити, що саме українці, зокрема, Зінаїда Костянтинівна Вигнан та Петро Васильович Рихло відкривали Зельму Меербаум чернівчанам. о цієї справи Зінаїда Костянтинівна долучила Чернівецьке телебачення. Вірші Зельми читала нині народна артистка України Лідія Вовкун. Режисер-постановник Василь Стріхович. Уже в день ефіру, після кількох вичиток сценарію в КДБ, подзвонили зобкому партії, з відділу пропаганди забула прізвище, а ім”я Орест) і сказали, що ми не маємо права випускати програму в ефір, адже в сценарії її називають поетесою, а вона не член Спілки письменників І жодні аргументи типу: пушкін теж не був членом, не діяли. І тоді Ілля Факас, інженерний геній, вилучив з передачі слово поетеса. Жаль, що тоді мало відеолівки було й програма не збереглася. А вже після виходу ми зі Стріховичем шукали на вулиці Лесі Українки “Зірку Давида”, яку побачила в ефірі Ольга Цейтлін. Зрозуміло, що їй привиділося. Бо це був фрагмент кованого взору на воротах. Ось так!