Над створенням пам’ятника впродовж двох тижнів працював авторський колектив львів’ян – заслужений художник України Сергій Іванов та скульптор Володимир Цісарик.
Сьогодні у нашій рубриці про чернівецькі монументи розповідаємо про пам’ятник імператорові Францу Йосифу I.
Факт №1
Перший камінь під майбутній пам’ятник заклали 4 жовтня 2008 року, в дні святкування 600-річчя Чернівців. Уже через рік у сквері на вул. Мирона Кордуби встановили бронзовий пам’ятник Францові Йосифу. Монумент став дарунком місту на його 601 річницю від чернівчанина Арсенія Яценюка.
Факт №2
Скульптуру австро-угорському імператорові відновили за прообразом втраченої та з використанням автентичної моделі пам’ятника, доставленої з Відня.
Над створенням пам’ятника впродовж двох тижнів працював авторський колектив львів’ян – заслужений художник України Сергій Іванов та скульптор Володимир Цісарик. По завершенню роботи, в День народження Чернівців, Франц Йосиф «ступив» на чернівецьку бруківку. Одягнений у парадову форму він ніби демократично прогулюється сквером і дивиться в далечінь.
Художник Сергій Іванов розповідав, що під час створення скульптури намагався максимально передати ставлення буковинців до цієї історичної особи. Адже працюючи над книгою «Буковина і буковинці», вивчаючи матеріал та подорожуючи, він бачив, що гуцули бережуть портрети Франца Йосифа на пам’ять про нього.
Факт №5
Під час відкриття монумента повноважний Посол Австрії в Україні Йозеф-Маркус Вукетич подякував чернівчанам за те, що вони вшанували пам’ять про австрійський період розвитку історії міста та висловив впевненість, що співпраця Австрії та України має гарне майбутнє.
Представник династії Габсбургів – імператор Франц-Йосиф I правив Буковиною в 1848-1916 роках, коли регіон входив до складу Австро-Угорщини. Як вважають історики, в цей період Чернівці досягли небувалого піднесення. Тоді місто перетворилося на культурний і просвітницький центр регіону. У Чернівцях відкрили університет, створили велику громадську бібліотеку. Завдяки активній діяльності національних громад з’явилися перші періодичні видання. Також у той час побудували залізницю Чернівці-Львів, ввели в дію електричний трамвай, водогін і каналізацію; було спорудження кафедрального собору, міського театру, шкіл, серед яких чотири народних школи з українською мовою навчання.
Інформацію підготували за сприяння краєзнавчого відділу Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки.
Альона Чорна