Всі ми чули, що сонце є корисним для здоров’я, але останнім часом учені все частіше говорять про шкоду ультрафіолетового випромінювання. Ось кілька міфів про засмагу від журналу «Сноб».

фото Інтернет

Міф 1. Засмагання в солярії не призводить до раку шкіри.

Меланома – один з найнебезпечніших видів раку, при якому пухлина може з’явитися не тільки на поверхні шкіри, але і в сітківці ока або слизових оболонках організму. Ракова пухлина утворюється, коли клітини шкірного пігменту меланіну (меланоцити) – починають безконтрольно рости, ділитися, після чого поширюються по всьому організму і можуть з’явитися навіть в далеких куточках нашого тіла.

Багато хто впевнений, що таке «божевілля» меланоцитів ніяк не пов’язане з впливом ультрафіолетових променів в солярії. Девід Фішер, голова дослідницької програми меланоми в Гарвардській медичній школі, разом з колегами зробив огляд 19 досліджень про вплив засмаги на ризик виникнення раку шкіри і прийшов до невтішних висновків. Якщо ви загоряєте в солярії і вам менше 35 років, то ви збільшуєте шанси отримати рак шкіри на 75%. І так, той факт, що у вашій родині ніхто не хворів на рак шкіри, не гарантує вам цілковитий захист (це, до речі, ще один міф): більшість меланом – спорадичні, тобто вони з’являються випадково і пов’язані не з генами, а із зовнішнім впливом. І, як показує робота Фішера, їх поява – це в першу чергу вплив ультрафіолетових променів.

Міф 2. Отримати вітамін D можна тільки засмгаючи

Ми засмагаємо, бо думаємо, що нам не вистачає вітаміну D. Цей міф багато в чому став таким популярним через те, що вітамін D – не зовсім вітамін: на відміну від інших, він виробляється в організмі людини. Ультрафіолетове випромінювання цей процес запускає. Спочатку наша шкіра виробляє попередник вітаміну D – D3, який через печінку потрапляє в нирки, де і стає активною речовиною.

За словами лікарів, зв’язок між впливом сонця, ультрафіолетових променів і здоров’ям людини набагато складніше, ніж здається, а кількість вітаміну D в організмі залежить від багатьох факторів.

«Те, скільки насправді в організмі людини виявиться вітаміну D, залежить від часу доби, року, погодних умов, типу шкіри людини і навіть від того, де він знаходиться і чи є поблизу сніг, пісок, вода і т.д.».

Тому перебування під сонцем – не гарантія, що ви отримаєте потрібну кількість вітаміну D. Більш безпечно отримувати його з їжі.

Добова доза вітаміну D становить 15 мікрограмів (мкг). Щоб її отримувати, досить випити або з’їсти: дві склянки апельсинового фрешу, чотири склянки молока, кілька яєчних жовтків, порцію лосося або третину ложки риб’ячого жиру.

Міф 3. Засмага не впливає на роботу мозку

Виявилося, що засмага здатна викликати залежність. Брайан Адінофф, психіатр, професор Техаського університету, разом з колегами з’ясував, що відбувається з мозком у тих, хто любить засмагати і ходить в солярій увесь рік для того, щоб підтримувати смуглявий тон шкіри. Виявилося, що мозок цих людей реагує на ультрафіолетове випромінювання так само, як якби вони вживали наркотики або їли солодке. У них активізуються ту ділянки мозку, які пов’язані з формуванням залежностей.

Міф 4. Засмага не впливає на появу зморшок

Маркетологи давно використовують образ моделей з бронзовою шкірою – він став символом краси і здоров’я. Ось тільки засмага і здорова шкіра – речі несумісні.

New England Journal of MedicineMassachusetts Medical Society

На цьому фото 69-річний чоловік. Протягом 28 років він був водієм вантажівки, ніяк не захищаючи свою шкіру від впливу ультрафіолету, який проникав через скло автомобіля. В результаті у нього сталося потовщення верхніх шарів шкіри з лівого боку, а еластичні волокна зруйнувалися. Крім зморшок чоловік заробив дерматоуглеоз – пухлини шкіри, які виникають через вплив ультрафіолетових променів. Вчені, які досліджували цей випадок, радять використовувати сонцезахисні креми влітку навіть у тому випадку, якщо вам не доводиться щодня подовгу бувати на сонці.

Міф 5. Засмага захист від шкідливої ​​дії сонця

Багато людей намагаються трохи позасмагати перед відпусткою, щоб таким чином захистити свою шкіру від шкідливої ​​сонячної дії. Нібито базовий загар може виконувати функції сонцезахисного крему. Насправді, сонце пошкоджує клітини незалежно від кольору шкіри. Просто у людей з темною шкірою в клітинах вже вироблено більше меланіну – він стає невеликим бар’єром між ультрафіолетовими променями і ДНК. Ультрафіолет провокує поломки в ДНК, але високий вміст меланіну цей процес трохи уповільнює. Що стосується людей зі світлою шкірою, під час засмаги їх клітини виробляють більше меланіну у відповідь на вплив сонця. Так чи інакше, загар – це ознака того, що шкіра вже пошкоджена, питання лише наскільки.

 

 

Коментарі