«Швидко-зручно-доступно». Як чернівчани добираються до центру після скасування 11 та 12 маршруток

Раніше зі спальних районів до центру Чернівців можна було доїхати маршрутками за 15-20 хвилин, зараз тролейбусами – за 45-50 хвилин.

Фото Юлії Драган

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З 21 червня, після розроблення нової транспортної схеми,  у Чернівцях перестали курсувати маршрутки №11 та 12. У міській раді повідомили, що зробили це, аби підвищити якість транспортного обслуговування чернівчан і розвинути електротранспорт. Про те, з якими проблемами зіштовхнулися містяни після такого рішення мерії та скільки часу тепер іде на добирання зі спальних районів до центру, пише чернівчанка Інна Черкез.

Живу на Південно-Кільцевій з кінця 80-х минулого століття і добре пам’ятаю часи, коли цією вулицею не їздив жоден громадський транспорт і, щоб дістатися центру, ми ходили на зупинку на вулицю Комарова. Наше транспортне приєднання до міста відбулося завдяки 5-му тролейбусу, кінцеву зупинку якого облаштували на Південно-Кільцевій. Відтак запустили 30-й автобус, який йшов через центр (тодішньою вулицею Червоноармійською). А згодом з’явилися маршрутки №11 та 12, завдяки яким наше добирання на роботу – до центру міста – скоротилося із 45-50 хвилин (якщо 5-м тролейбусом, включно з часом очікування) до 15 хвилин маршруткою. Відтоді додому можна було дістатися навіть пізно увечері, бо останній автобус №11, 12 відправлявся близько 23:30 і ти гарантовано доїжджав. Тоді ми відчули основний принцип громадського транспорту – швидко-зручно-доступно. Вважаю, цей принцип має бути пріоритетним у формуванні транспортної мережі будь-якого міста.

Вочевидь наші очільники керуються іншими міркуваннями. Зокрема, заступник міського голови Володимир Середюк пояснив, що висновки про роботу тролейбусного управління в умовах зміни руху маршруток роблять з міркувань забезпечення пасажирів електротранспортом.

Тобто, владникам не так важливі час та спосіб добирання до місця призначення, а те, наскільки місто забезпечене електротранспортом. Це нагадало відомий анекдот про те, як значна частина українців із низьким рівнем доходів може дозволити собі лише рис і капусту, а невелика частка громадян з високим рівнем доходів – ще й м’ясо, але в середньому в Україні ми їмо голубці. Тож загалом у Чернівцях ми всі забезпечені транспортом, але одні добираються до центру за 15 хвилин, у тому числі й маршрутками, а решта – за годину, зате електротранспортом, аби у міськраді могли прозвітувати про наше зебезпечення.

А тепер щодо «швидко-зручно-доступно». Сьогодні о 14.10 я вийшла на кінцеву зупинку тролейбуса №5, а поїхала лише о 14:30 (20 хвилин очікування!). Тролейбус був заповнений і їхав лише до зупинки Гоголя – ще 30 (!) хвилин. Я витратила на дорогу 50 (!) хвилин тролейбусом замість 15 хвилин маршруткою та 100 метрів від зупинки на Соборній площі до зупинки Гоголя. А поверталася додому у переповненому тролейбусі від зупинки Шкільної до кінцевої на Південно-Кільцеву ще 30 хвилин.

А що буде у вересні, коли доросле населення міста повернеться з відпусток, діти і студенти вийдуть на навчання?

До речі, маршрутки №2, 23 і 1-А, які курсують Південно-Кільцевою, не вирішують проблему, бо автобусів замало, щоб задовольнити потреби мешканців району.

А тепер про окремі аспекти «транспортної кризи» по-чернівецьки. По-перше, влада або справді не бачить незручностей, які спричинили чернівчанам зміни у роботі громадського транспорту, або сподівається, що з часом якось все затихне, люди звикнуть і змиряться (не останню роль у цьому зіграв літній період відпусток, коли чимало людей за межами міста і не користуються громадським транспортом). По-друге, незрозуміло, наскільки «тимчасово» відмінили маршрутки №11, 12 і 40 і змінили рух інших маршруток.

Є багато інших запитань. Яка мета цього експерименту? Які варіанти вирішення кризи є у влади? Чому міська влада не реагує на реакцію містян? Аби отримати відповіді, чернівчани мають бути активними: щодня у соцмережах описувати власний «транспортний» досвід і тегати чиновників, щоб вони не сподівалися відкласти вирішення цієї проблеми до грецьких календ.

 

Колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Шпальти» може не поділяти думки, висловленої у матеріалі.

 

Залишити відгук

Залишити відгук

Коментарі

  1. Анатолій
    Червень 30, 2018 о 15:05

    Звертаюсь до керівництва нашого міста.Шановні зробіть будь ласка нові прямі сполучення з вулиці Південно-Кільцева (верх) до Зеленого ринку та району Роші на Якова Степового через вул.Героїв Майдану та Канівська наприклад маршрут №27-А.Люди вам будуть безмежно вдячні! Анатолій Курко колишній водій маршрутки і не тільки.

  2. Ирина
    Червень 30, 2018 о 16:10

    Така ж ситуація, довге очікування 20-40 хв. тролейбуса, рухається повільно, мінімум в 2 рази витрачаєш більше часу на дорогу, я вже не кажу, що тепер людям часто доводиться змінювати декілька видів транспорту, щоб добратись туди куди потрібно. Про яку зручність йде мова, чому мене позбавили права вибору, яким громадським транспортом мені зручніше добиратись