Нова нумерація тепер прив’язана до дня відкриття будівлі театру – 3 жовтня 1905 року.

Архівне фото «Шпальти»
Чернівецький академічний обласний музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської змінив нумерацію театральних сезонів. У червні команда закрила 94-й театральний сезон, а уже у серпні Чернівецький театр офіційно розпочне ювілейний, – 120-й.
На чому базується нова нумерація
Театру у Чернівцях значно більше, ніж 94 роки. Про це свідчить, зокрема, «Урочиста грамота» про відкриття будівлі театру. У ній йдеться, що перший монументальний міський театр відкрили 3 жовтня 1905 року. Ця дата і стала новою точкою відліку для театру імені Ольги Кобилянської.

Фото Чернівецької обласної ради
«Звісно, що в австро-угорський період це був один колектив, в міжвоєнний період – інший, але сам театр як інституція діяв безперервно саме з 1905 року», – аргументує у коментарі «Шпальті» директор Чернівецького театру Іван Бутняк.
Що не так зі старим відліком
Театр у Чернівцях раніше рахував свої сезони зі створення державного робітничого театру у… Харкові. Аби зрозуміти, чому так склалося необхідно зануритися в історію театрального мистецтва.
Станом на початок 1930-их років культовий театр «Березіль» під керівництвом Леся Курбаса перебуває на піку своєї популярності. Він був прогресивним та новаторським, особливо у порівнянні з більшістю радянських театрів, які переважно показували пропагандистсько-агітаційні вистави з примітивними сюжетами.
Популярність «Березоля» непокоїла багатьох комуністів, зокрема і Всеукраїнську спілку пролетарських письменників. Аби конкурувати з театром Курбаса, спілка у 1931 році створила Харківський державний театр революції. Саме з цієї події раніше розпочинав свій відлік Чернівецький театр.
Через два роки Курбаса заарештували за «буржуазний націоналізм», а «Березіль» закрився. А уже 1937 року Харківський державний театр революції об’єднали з Харківським театром робітничої молоді та утворили Харківський театр імені Ленінського комсомолу.
І, нарешті, у цій історії з’являються Чернівці. Після анексії Буковини радянським союзом у 1940 році, весь творчий колектив цього харківського театру перебазовують на Буковину.
«Останніми роками ми періодично підіймали цю тему. Попереднє консервативне керівництво чітко розділяло: ніби от будівля має святкувати 120-річчя, а колектив наш створений в Харкові 1931 року, тому і відлік театральних сезонів був такий», – каже Бутняк.
Директор театру також додав, що нема сенсу відтягувати чи не робити ці зміни у нумерації, особливо зважаючи на декомунізацію та війну з росією, яка є основним носієм радянських наративів.
Відлік театральних сезонів з 1931 року це черговий приклад радянської спадщини, який створює комфортні рамки для російської пропаганди та зводить нанівець історію театру у Чернівцях до радянської окупації.