Репортаж

Проблеми з першачками та єдиний табір у Миговому: підсумки року та плани на 2025 в освіті Чернівців

Безпека, інклюзія, цифровізація та плани на майбутнє — ці та інші теми обговорили під час прес конференції начальниці управління освіти.

Замість очікуваних 2500 першокласників у 2025 році у Чернівцях маємо лише близько 2100 заяв. І ця цифра, ймовірно, ще зменшиться.

Про підсумки освітнього 2024–2025 року, зміни у фінансуванні, безпекові заходи, інклюзію, цифровізацію, а також виклики, що постають перед громадою обговорили сьогодні, 21 травня, під час під пресконференції начальниці управління освіти Ірини Ткачук.

Фінансування: зростання у рази

Базове фінансування освітньої галузі Чернівців у 2025 році зросло у десятки разів, якщо порівнювати з 2021 роком. На поточні ремонти шкіл і дитсадків тоді закладали менше мільйона гривень. Тепер ця сума складає десятки мільйонів, зокрема:

9 мільйонів гривень — протипожежні заходи;

16 мільйонів гривень — ремонти;

4,5 мільйони гривень — підготовка до опалювального сезону;

13,5 мільйони гривень — поліпшення умов для дітей;

14 мільйонів гривень — обладнання для класів НУШ.

«Сьогодні ситуація кардинально інша — фінансування зросло в рази. І хоча ці суми виглядають як базове планування, ми знаємо, що впродовж року рішеннями виконкому чи сесії міськради вони суттєво збільшуються», — зауважила Ірина Ткачук.

Безпека: укриття — стандарт, а не виняток

Усі заклади освіти Чернівців мають укриття або договір із сусідніми установами в межах пішої доступності. Це дозволяє не переводити навчання в дистанційний формат.

«На сьогодні всі заклади мають або власні укриття, або уклали відповідні угоди. Це означає, що жодна школа чи садок не працює дистанційно через відсутність укриття», — підкреслила очільниця управління.

Найбільша увага — школам, що не мають альтернатив. Наприклад, у 21-му ліцеї облаштували додатковий евакуаційний вихід, відповідно збільшили кількість учнів, які можуть навчатися очно. За останні два засідання сесії міськради на укриття додатково виділили майже 10 мільйонів гривень.

Харчоблоки: від приватних договорів до капремонтів

Харчоблоки оновлюють як у дитсадках, так і в школах. У перших — за кошти громади, у других — частково за угодою із постачальниками або при капітальному ремонті.

«Так, ресурсів не завжди вистачає. Але за можливості ми оновлюємо харчоблоки, і плануємо продовжити цю роботу вже цього літа, готуючи заклади до нового навчального року», — сказала Ірина Ткачук.

Оздоровлення: Мигово — єдиний варіант

Цього літа Чернівці не зможуть забезпечити повноцінне оздоровлення дітей у межах громади. Жоден табір не відповідає оновленим безпековим вимогам. Виняток — заклад у Миговому, що готовий прийняти частину дітей.

«Наразі ми маємо попередню домовленість із закладом у Миговому, який має усі відповідні дозволи, належну інфраструктуру та позитивну репутацію. Вони готові прийняти обмежену кількість дітей з Чернівців. У попередні роки були випадки харчових отруєнь, недотримання санітарних норм і відсутності укриттів. Саме тому ми ретельно перевіряємо кожен об’єкт, перш ніж скеровувати туди дітей», — наголосила Ірина Ткачук

Батьки також можуть обрати для своїх дітей оздоровлення в будь-якому таборі України, з яким укладено відповідний договір. Детальну інформацію щодо доступних варіантів можна отримати в управлінні освіти.

 

Цифровізація: “Мрія” замість сторонніх платформ

В усіх школах Чернівців уже декілька років працюють електронні журнали. Платформа «Мрія», розроблена Мінцифри та МОН, поступово витісняє інші сервіси.

«Платформа зручна, безпечна, безкоштовна. Вона вже працює в кількох школах. Очікуємо, що з часом більшість закладів перейде саме на “Мрію”», — зауважила Ткачук.

Інклюзія: у фокусі — доступність і фаховість

Інклюзивна освіта активно розвивається у громаді. Проблемним залишається кадрове забезпечення: знайти асистентів непросто через навантаження та низьку мотивацію.

«Облаштовуємо пандуси, інклюзивні вбиральні, ресурсні кімнати. Але найбільша складність — нестача фахівців. Це питання потребує постійної співпраці з батьками та педагогами», — пояснила керівниця управління освіти.

НМТ і донати на ЗСУ замість квітів

Розпочався національний мультипредметний тест, який триватиме до середини червня. В управлінні освіти зазначають: попри емоційне навантаження, школи готові до проведення НМТ.

«Це період хвилювань для учнів, батьків і педагогів, але ми впевнені, що громада впорається гідно», — сказала Ірина Ткачук.

Щодо останнього дзвоника — освітянам знову надали рекомендації: замість квітів спрямовувати донати на потреби Збройних сил України. І така ініціатива вже стала традицією:

«Кампанії на кшталт “Донат замість квітів” стали традиційними. Водночас, якщо учні приносять квіти — це теж прийнятно. Головне — підтримка армії не припиняється: цьогоріч освіта зібрала десятки мільйонів гривень на потреби ЗСУ, зокрема на дрони й автомобілі»

Проблеми з першачками: демографія і еміграція

Замість очікуваних 2500 першокласників у 2025 році маємо лише близько 2100 заяв. І ця цифра, ймовірно, ще зменшиться.

«Ми бачимо спадну динаміку. І це болюче питання. Демографія, виїзд родин за кордон — усе це дає свої наслідки. Але оптимізації шкіл не буде. Просто не відкриватимуть більше 2-х класів, де немає достатньої кількості дітей», — пояснила Ірина Ткачук.

Доплати вихователям і помічникам: є ресурс

У квітні цього року уряд надав територіальним громадам субвенцію на підтримку педагогічних працівників шкіл — по 1300 гривень. Але ця підтримка не стосувалася вихователів у дитсадках, що викликало резонанс серед працівників дошкільної освіти.

«Ми шукали можливість підтримати й працівників дитсадків — і знайшли її: помічникам вихователів виплатимо премії за рішенням виконкому, а щодо вихователів — доплату передбачає рішення, яке планують ухвалити 27 травня», — пояснила Ірина Ткачук.

ФОТО Ігоря Константинюка

Коментарі