Інтерв'ю

Вакансій більшає, а ШІ змінює ІТ-ринок. Як у Чернівцях працює компанія «SoftServe»

SoftServe – одна з найбільших ІТ-компаній країни. 

Хочу, щоб кожен бізнес в Україні був настільки відповідальним, щоб вже починав думати про те, як підтримувати тих, хто буде повертатись з війська. 

Реклама

SoftServe – це одна з найбільших ІТ-компаній України. Її офіси розташовані у 16 країнах світу. У Чернівцях офісу SoftServe вже 18 років. 

Нині більшість працівників Чернівецького осередку працюють дистанційно, частина виїхала за кордон і продовжують працювати там легально. Є ті, хто вступили до ЗСУ, частина з них встигла повернутися на робоче місце.

Ми поспілкувалися з керівницею західного регіону в SoftServe, директоркою чернівецького офісу Мариною Грушко. Про виклики з якими зіштовхнулися — від війни та пандемії до популяризації штучного інтелекту, як підтримують моральний стан працівників та як потрапити на роботу в компанію – у матеріалі «Шпальти». 

«Офіс це – не просто місце для роботи»

– Як нині працює SoftServe у Чернівцях та які плани на цей рік?

Насправді ми не відділяємо плани у Чернівцях від планів компанії, бо це велика організація. Все, що буде відбуватися в компанії, буде впливати на роботу у Чернівцях. Перш за все, для нас важливо бути частиною спільнот міста та регіону, де ми працюємо, інвестувати в них. Для цього співпрацюємо з університетами, розвиваємо партнерства з ними, підвищуємо рівень технічної освіти. Проводимо публічні і внутрішні події для ІТ-спеціалістів, часто саме в нашому офісі. Адже зараз це вже не просто місце для роботи, а  простір для колаборації, зустрічей, проведення заходів, обміну ідеями, навчання. 

Внутрішня подія в офісі

– Чи змінився формат вашої роботи під час пандемії та війни? 

До пандемії 95, а то й 100% працівників працювали з офісу. І я була серед керівників, що не розглядали можливість роботи віддалено. Для мене було важливо, щоб працівники були разом в одній кімнаті, гуртувалися, багато спілкувались. Проте пандемія все змінила.

Зараз у нашій компанії з офісу працює орієнтовно 25% колективу, всі інші – віддалено. Але багато працівників приходять на заходи, майстер-класи в офісі, лекції, корпоративи, тімбілдинги. 

Під час пандемії ми вимушено працювали дистанційно. З часом все більше звикали до цього формату, а фахівці продовжували працювати ефективно. Тож після пандемії нічого не змінювали, робота надалі є гібридною — працівники самі обирають звідки працювати і досі. У війну ця тенденція залишається. 

 

– Нині ви керівниця західного регіону в SoftServe. Хто входить сюди? Які саме міста? 

У цей регіон входять Чернівці, Івано-Франківськ, Львів, Тернопіль та Ужгород.

– А координуєте ви роботу дистанційно, чи маєте перебувати потроху в кожному місті?

Переважно координую дистанційно. Насправді, як з’ясувалося, це можливо. Звісно, що час від часу відвідую офіси в інших містах. 

Наскільки важко потрапити до вашої компанії і чи правда, що у вас суворий відбір? 

Насправді ні. У нас є конкретний перелік вакансій – до кожної певні вимоги: якщо людина відповідає тій чи іншій, тоді перешкод немає. Щодо вимог, то вони є різні: технічні навички, рівень знання англійської мови, досвід роботи з командою, гнучкі навички (soft skills).

Як ви починали свою кар’єру в SoftServe? Чи є реальний шанс вирости з юніора до ліда за декілька років, чи це більше як теорія, ніж практика? 

Марина Грушко в офісі

Це насправді більше практика, ніж теорія. Особисто я починала свою кар’єру в SoftServe кар’єрною радницею. Це одна з професій у HR-напрямку. І, власне, я допомагала нашим колегам розвивати свої навички і шукати шляхи до розвитку.

На той момент більше 60% наших сіньйор-працівників виросли саме з рівня або інтернатури, або з рівня трейні. Більшість кадрів виростає саме всередині компанії. 

– Добре, хотілося б також поговорити про відносини з працівниками та кар’єрне зростання. Наскільки часто у SoftServe підвищують зарплату? 

У нас є платформа для професійного розвитку в SoftServe під назвою «People Excellence» – кожен працівник там раз на пів року або на рік проходить оцінку ефективности. У межах цього процесу ми збираємо фідбек від менеджера та команди, щоб зрозуміти, наскільки добре колега впорався з поставленими цілями, розвинув необхідні компетенції тощо. Якщо фахівець перевиконує план, це може бути приводом для розмови з менеджером про перегляд компенсації або підвищення.

– Як оцінюєте рівень зарплати в SoftServe, якщо порівнювати з іншими IT компаніями України? 

Зарплати у нас конкурентні. Не можу сказати, що вони є меншими чи вищими суттєво. Все дуже залежить від компетенції людини, від рівня, на який вона потрапила в компанію, від проєкту, де працює. Звісно, що це ринкова оплата праці.


– Враховуючи рівень стресу зараз, як ви працюєте з вигоранням ваших співробітників і як, власне, дбаєте про їхнє здоров’я ментально?

Це актуальна тема зараз. Можливо, навіть у контексті не вигорання, а в контексті того, що в Україні триває повномасштабна війна. У компанії насправді маємо багато інструментів. Ідеться про напрямок «Mental Well-being». Це один із пріоритетів роботи з нашими працівниками.

Компанія надає чотири безкоштовні сесії з психологом кожному працівникові на місяць. Щороку ми проводимо Mental Well-being week або months, де маємо багато активности. Це можуть бути якісь творчі майстер-класи, щоб відновитися. Або ж лекції чи активності на природі.

Цьогоріч ми додали два додаткові вихідні дні. Вони називаються Self Care Day, які працівник чи працівниця може взяти додатково до своєї відпустки, щоб перезавантажитися.

Частина команди SoftServe в кінці Mental wellbeing місяця на природі

«Нині в Збройних силах України служить 384 наших працівників»

Ми вже почали з вами говорити про виклики, з якими ви зіштовхнулися під час війни. Відповідно, це також економічні виклики. Як SoftServe підтримує працівників, які зараз на фронті? Та чи були випадки, коли вони зі служби поверталися до компанії?

Від початку повномасштабної війни до Збройних сил України долучилося більше 460 працівників. Деякі з них уже повернулися, зокрема навіть у компанію працювати. Нині в Збройних силах України служить 384 людини. Ми з ними постійно на зв’язку. 

Ветеранський простір, де компанія також присвятила увагу загиблим воїнам-колегам

 

– Як загалом підтримуєте таких працівників?

Насправді я б хотіла, щоб кожен бізнес в Україні був настільки відповідальним і вже почав думати не лише про те, як підтримувати тих, хто служить, а і як підтримувати тих, хто буде повертатися. Ми вже зіштовхнулися з тим, що адаптація людини, яка повертається, на робочому місці — це тривалий процес.

Ще впродовж усього терміну служби колега у війську отримує фінансову допомогу від компанії. А коли повертається, спершу ми надаємо 30 днів оплаченої відпустки для відновлення та лікування. Також є безкоштовний сервіс психологічної підтримки — як працівника, так і членів його родини. Звісно, у кожного нашого колеги є медичне страхування.

І саме для тих людей, хто або служить, або повертається, є розширене медичне страхування, яке покриває набагато більше. Маємо й ветеранську програму. 

Насправді, маємо вже й загиблих наших колег. Це дуже трагічно. Компанія, як може, підтримує сім’ї: надає фінансову допомогу, медичне страхування та психологічну підтримку. Діти та партнери колег можуть безкоштовно користуватися навчальними сервісами. 

Наші юристи теж надають консультації щодо підготовки документів стосовно виплат від держави, якщо в цьому є потреба. 

– Якщо продовжувати тему війни та економічної кризи, чи були випадки скорочень у вашій компанії, зокрема в Чернівецькому осередку, пов’язані з війною або ж кризою?

Ці роки були складні для бізнесу також. Вакансій було не так уже й багато. Колеги, що виїхали за кордон, там легалізувалися і залишилися працювати. Тому, звісно, що приросту як такого не було.

Проте вже 2024 року ми почали відчувати позитивні тенденції. Це збільшення кількости як вакансій, так і нових клієнтів. 

Townhall в офісі SoftServe в Чернівцях – щоквартальна зустріч з лідерами компанії, обговорення результатів бізнесу та планів

 

— Як щодо штучного інтелекту? Як його розвиток вплинув на вас?

Зараз технології та тенденції змінюються дуже швидко, проте це як і виклик, так і можливість. Так і з генеративним штучним інтелектом. Багато хто говорить про те, що не буде програмістів, бо штучний інтелект зможе все робити.

Але компанія рухається до того, щоби взяти максимум від роботи з ШІ. Завдяки використанню генеративного ШІ ми можемо значно покращити ефективність команди, автоматизувати рутинні завдання, швидше аналізувати великі масиви даних та ухвалювати обґрунтованіші рішення. За нашим дослідженням, використання ШІ може підвищувати ефективність команд розробників до 45%.

Крім цього, 2023 року ми заснували лабораторію генеративного штучного інтелекту. Для понад сотні клієнтів, із якими працюємо, ми розробляємо проєкти, пов’язані з ШІ. Наша експертиза у сфері штучного інтелекту та успішна реалізація ШІ-проєктів створюють фундамент для розвитку стратегічних партнерств та поглиблення співпраці з клієнтами.


– Які соціальні ініціативи ви втілюєте в Чернівцях? 

Щокварталу працівники Чернівецького офісу здають кров, співпрацюючи з Чернівецьким центром служби кровт. Також ми півтора року співпрацювали з Чернівецьким центром стерилізації і допомагали йому.

У нас є ветеранська програма, бо є колеги, які служать та вже повертаються. Наш благодійний фонд «Open Eyes» теж має місцеві проєкти. Це корпоративний благодійний фонд SoftServe, що підтримує Україну та українців з моменту свого заснування в 2014 році. 

Ще під час ковіду ми передавали ШВЛ, медикаменти та засоби гігієни в чернівецьку лікарню. У місті реалізували проєкт «Хутчіш додому». Його започаткувала наша працівниця. Вона потрапила в Чернівецьку обласну дитячу лікарню з маленькою дитиною й побачила, що була обмежена кількість пульсоксиметрів для малечі. 

Ми спільно з благодійним фондом «Open Eyes» запускали збір на закупівлю пульсоксиметрів і шприцевих насосів для обласної дитячої лікарні. 

Передача у відділення патології новонароджених Чернівецької обласної дитячої клінічної лікарні двох пульсоксиметрів та двох шприцевих насосів загальною вартістю у 250 тисяч гривень

– Якщо говорити про студентів, то як залучаєте їх, як працюєте з ними та який відсоток студентства потім, можливо, піде до вас на роботу? 

Найбільше співпрацюємо з Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича. Він є золотим партнером компанії «SoftServe». Проводимо багато різних заходів. Це можуть бути якісь щоквартальні екскурсії в офіс компанії.

Також беремо участь у перегляді навчальних програм, бо є запит переглянути їх на актуальність. Зрештою технології змінюються швидко, і навчати потрібно вже того, що знадобиться тобі на робочому місці. Наші працівники в університеті проводять лекції або практичні заняття, що теж нам у поміч.

І, звісно, допомагаємо матеріально. Наприклад, 2021 року ми провели конкурс для викладачів згідно з програмою «Освітні гранти», у межах якої компанія надавала $2000 кожному з п’яти переможців для розробки нового або оновлення наявного технічного курсу. Серед фіналістів була, зокрема, асистентка катедри комп’ютерних наук Дворжак Валентина Володимирівна. Крім цього, передаємо техніку, допомагаємо з меблями — торік передали більше 50 робочих столів і приблизно 20 моніторів.

– Який тоді коефіцієнт студентів потім до вас приходить працювати, зокрема з ЧНУ?

З ЧНУ приходить найбільше. Там і база технічних спеціальностей більша, ніж в інших університетах. 

Звісно, з початком війни не було так багато можливостей студентам потрапити на роботу через брак вакансій. Проте бачимо, що вже 2024 року найм відновлюється, кількість вакансій росте та зростає кількість стажувань.

– Як ви боретеся з конкуренцією глобальних IT-компаній?

Конкуренція — це добре, а не погано. З нею немає сенсу боротися, якщо вона вже є. З іншими компаніями краще дружити. 

У Чернівцях ми співпрацюємо з глобальними компаніями, які теж присутні на ринку в межах Чернівецького IT-кластеру. Намагаємося колаборувати й створювати більше робочих місць. 

Наша мета — створити середовище, щоб технічні спеціалісти залишалися у Чернівцях. Хотілося б, щоб наше місто стали осередком IT-бізнесу не лише на заході України, але й загалом по всій країні. 

Коментарі