Аналітика

Зрив сесії Чернівецької облради та заклик трьох фракцій до Бойка скласти повноваження: що відбувається між обласною владою 

Бойко зі звинуваченнями, через які його закликають скласти повноваження, не погоджується. 

Три фракції «Слуга народу», «Батьківщина» та «Народний контроль» закликали голову Чернівецької облради Олексія Бойка скласти повноваження. Заяви оприлюднили на фейсбук сторінках депутатів від цих фракцій. 

Цьому передувала зірвана сесія обласної ради, яка мала відбутися 28 березня. 

Тоді голова обласної ради Олексій Бойко заявив, що це трапилося через заборону депутатам «Слуги народу» відвідувати сесію. Водночас голова обласної фракції та начальник Чернівецької ОВА Руслан Запаранюк заявляв – що це маніпуляції.

Про те, через що депутати закликали скласти повноваження голову облради Бойка, що кажуть про причину відсутності на сесії, чому у депутатів не вистачає голосів для висловлення недовіри Бойку та чому це питання не на часі, читайте.

Закликали скласти повноваження

Заяву із закликом скласти повноваження від фракції «Слуга народу» опублікувала депутатка Юлія Грицку-Андрієш 4 квітня на своїй фейсбук-сторінці.  

Зрив сесії Чернівецької облради та заклик трьох фракцій до Бойка скласти повноваження: що відбувається між обласною владою

Юлія Грицку-Андрієш/Чернівецька ОВА

«Чернівецька обласна рада, як ключовий виборний орган нашої області, повинна бути взірцем єдності й злагодженості для буковинців. Однак, через деструктивну і недобросовісну поведінку голови Чернівецької обласної ради Олексія Бойка, цього вже тривалий час досягти не вдається», — йдеться у заяві.

Зокрема депутати заявили, що Бойко «не сприяє злагодженій роботі обласної ради», «порушує регламент», «ігнорує запити», «зневажливо ставиться до депутатів» тощо.

У заяві йдеться, що Бойко нібито проігнорував лист від голови фракції «Слуга Народу» щодо скликання позачергової сесії для підтримки Президента України у лютому 2025 року. Також «слуги» звинуватили голову облради у тому, що він майже рік не призначав директора Ветеран Хабу. 

«[Олексій Бойко ред.] використовує контракти з керівниками обласних комунальних закладів як засіб шантажу і тиску на них. Наприклад, контракт керівника Чернівецького обласного госпіталю ветеранів війни голова обласної ради підписує кожні 2 місяці. І так вже упродовж останніх трьох років […] З 2022 року, блокує депутатські ініціативи, зокрема щодо передачі земельних ділянок зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області у комунальну власність Чернівецької міської територіальної громади, чим порушує право буковинських громад володіти та розпоряджатися своїми ж землями», — йдеться у повідомленні. 

Бойка також звинувачують у тому, що він не прозвітував перед депутатами та буковинцями про результати відрядження у США у лютому цього року.

У дописі також йдеться, що це — офіційна заява від фракції. Депутатів «Слуги народу» в облраді найбільше — 11. Крім цього до вимоги скласти повноваження також долучилися ще дві фракції — «Батьківщина» та «Народний контроль».

Зрив сесії Чернівецької облради та заклик трьох фракцій до Бойка скласти повноваження: що відбувається між обласною владою

Фото: фейсбук-сторінка Світлани Фочук

Депутатка від фракції «Батьківщина» Світлана Фочук у фейсбуці писала, що вона звертається від імені партії. У дописі вона звинувачує Бойка у «витискуванні проєктів рішень про передачу земельних ділянок від області до міста» та «кулуарних домовленостях з депутатами ОПЗЖ».

«Депутатський корпус потребує єдності і злагодженості заради розвитку Буковини. Під керівництвом чинного голови ради це неможливо», — йдеться у дописі Фочук. 

Фракція «Народний контроль» публічно закликала Бойка скласти повноваження 3 квітня. Про це писав депутат фракції Петро Скорейко у своєму фейсбуці.

Зрив сесії Чернівецької облради та заклик трьох фракцій до Бойка скласти повноваження: що відбувається між обласною владою

Фото: фейсбук-сторінка Петра Скорейка

У дописі голову облради звинувачують у «перешкоджанні передачі земель громадам», «ігноруванні звернень Вижницької міськради», «маніпулюванні порядком денним сесії, аби провалити голосування» та «блокуванні рішень про відсторонення проросійських депутатів».

«З моменту створення коаліції з ОПЗЖ він перетворив обласну раду на корупційне болото! Ця фракція є рупором “руського мира”», — написав Скорейко.

Звинувачення вважає некоректними

На кожну опубліковану заяву Олексій Бойко відреагував на своїй сторінці у фейсбуку. Він попросив усіх заявників направити офіційну заяву фракції, оприлюднену у фейсбуку, на адресу облради, щоб її розглянули відповідно до вимог Регламенту.

У коментарі «Шпальті» Олексій Бойко розповів, що за 4,5 роки в раді до його роботи не було жодних зауважень депутатів, особливо письмових.

«Ми звернулися до кожної фракції, аби надали такі факти, які зазначені у заявах, аби розібратися і зрозуміти, які зауваження є. Адже наразі їхній зміст заяв мені не зрозумілий», — каже Бойко.

Щодо зауваження про порушення регламенту, голова обласної ради припускає, що можливо міг десь порушити регламент, «але це робочі моменти потрібно про них прийти й сказати, а не писати в фейсбуку».

Зрив сесії Чернівецької облради та заклик трьох фракцій до Бойка скласти повноваження: що відбувається між обласною владою

Олексій Бойко/архівне фото «Шпальти»

Щодо частоти скликань сесії обласної ради, за словами Бойка, згідно з регламентом сесія скликається не рідше, ніж один раз на квартал, або на вимогу депутатів, або на вимогу голови ОВА або за ініціативи голови обласної ради. Звинувачення про те, що він не скликав засідання сесії на вимогу депутатів, вважає не зовсім коректними.

«Адже обов’язково позачергову сесію я повинен зібрати, якщо є одна третя голосів від загального складу ради. Такого запиту з підписами депутатів не надходило», — каже Бойко.

Зауваження про поділ депутатів на своїх і чужих, Бойко коментує це так:

«Скажу ще раз, що зауважень до моєї діяльности не було, але були якісь особисті побажання окремих депутатів депутатів, які не керуються законодавством. Тому я не можу задовольняти їхні побажання. Вочевидь вони це називають поділом на своїх і чужих. Але це не відповідає дійсності».

Питання зриву сесії обласної ради 28 березня, голова обласної ради вважає цю ситуацію штучною.

«У певних депутатів певних фракцій вочевидь є ляльководи, які поза радою. Роблю такий висновок, адже коли ми радимося з депутатами, потім з головами фракцій, на колегії ухвалюємо одні рішення, і коли всі ці керівники фракцій одноголосно погоджують ці питання, (зараз говорю про скликання сесії, порядок денний, питання, які винесемо на розгляд), і коли на цю дату не приходять ці фракції, очевидно це є штучний конфлікт», — припускає Бойко.

Крім того, він каже, що ця ситуація стала для нього неприємною.

«Адже я 4,5 років працював над тим, аби консолідувати депутатський корпус, аби всі депутати розуміли, що вони впливають на рішення, які виносяться на розгляд. І вони прекрасно це розуміють».

Власне, Бойко зауважує, що штучний конфлікт спровокований окремими депутатами окремих фракцій, призвів до того, що громадяни, які обирали цих депутатів, не отримали ухвалення тих рішень, яких вони очікували.

До речі, днями у фейсбуку з’явилася заява від громадської організації про недовіру голові Чернівецької військово адміністрації Русланові Запаранюку.

Бойко каже, що отримав лист про недовіру голові ОВА, наразі він перебуває на розгляді. Однак він не планує виносити це питання на розгляд сесії.

«Я не буду гратися в політику під час війни і виносити це питання на розгляд сесії, якщо для цього немає підстав».

Інша думка

Водночас рішення щодо висловлення недовіри Бойку не підтримує один із депутатів від “Слуги народу” Анатолій Іліщук. 

Зрив сесії Чернівецької облради та заклик трьох фракцій до Бойка скласти повноваження: що відбувається між обласною владою

Фото: фейсбук-сторінка Анатолія Іліщука

Раніше він оприлюднив на своїй сторінці у фейсбуку заяву про те, що він один із тих депутатів, які не були на засіданні сесії обласної ради. Він зазначив, що “пряму вказівку не приходити до сесійної зали йому та вочевидь ще кільком депутатам дав очільник партії в області, голова ОВА Руслан Запаранюк. 

До чого це призвело, нині вже відомо – десятки не ухвалених важливих для громади рішень, скерованих на підтримку військових, правоохоронців, простих людей (які опинилися в тяжких життєвих умовах), на розвиток регіону. Також наша область зажила сумної слави як перша в Україні, яка не прийняла звернення на підтримку Володимира Олександровича Зеленського – Глави Держави”, – зазначив депутат. 

Депутатка від «Слуги народу» в облраді Любов Годнюк висловила підтримку голові облради Бойку у фейсбуці.

Зрив сесії Чернівецької облради та заклик трьох фракцій до Бойка скласти повноваження: що відбувається між обласною владою

Фото: фейсбук-сторінка Любові Годнюк

Зокрема вона висловила подяку за підтримку головою проєктів Чернівецького обласного перинатального центру. Також Годнюк зазначила, що Бойко «порушив традиції попередників і не взяв хабаря у Манчуленка (колишнього гендиректора перинатального центру ред.) за продовження контракту».

«Політичні борсання сьогодні тут, у мирному куточку, на Буковині — сприймаються жалюгідно, негідно і недостойно», — додала депутатка.

“До цієї ситуації призвела низка конфліктів”

Політолог Ігор Баб’юк у коментарі «Шпальті» висловив свою думку щодо ситуації навколо зриву сесії обласної ради та закликів трьох фракцій скласти повноваження Олексію Бойку. 

«Це не перше та не останнє протистояння обласної адміністрації й керівництва обласної ради. Одна справа, коли це відбувалося у мирний період, а інша – коли це відбувається у період повномасштабного російського вторгнення. Це виглядає дуже ганебно», – каже політолог.

До цієї ситуації призвела низка конфліктів, веде далі Ігор Баб’юк. Перший – звільнення першої заступниці начальника Чернівецької ОВА Альони Атаманюк.

Другий – залучення військовиків до керівництва Ветеран Хабу.

Третій – не проведення сесії обласної ради та звинувачення одне одних у тому, що сталося.

«Голова обласної ради має ініціювати зібрання керівників фракцій. Публічно з ними обговорити ситуацію, яка склалась в обласній раді. Послухати їхні претензії, чим “дихають” депутати. Це не є сесія, а просто збори депутатів для того, щоб обговорити те, як подолати цю кризу. Розумні люди домовляються», – мовить політолог.

Зрив сесії Чернівецької облради та заклик трьох фракцій до Бойка скласти повноваження: що відбувається між обласною владою 

Ігор Баб’юк/сайт Українського Народного Дому

Швидше за все, на думку Ігоря Баб’юка, буде група депутатів, яка внесе до порядку денного наступної сесії Чернівецької обласної ради питання щодо оголошення недовіри Олексієві Бойку.

Для цього необхідна 1/3 складу депутатів.

«Усього депутатів є 64. Тобто достатньо 21 депутата для того, щоб внести це питання. А для того, аби висловити недовіру, треба, відповідно до регламенту, більшість голосів – 33», – розповідає політолог.

Якщо ці голоси знайдуться, то голові Чернівецької обласної ради висловлять недовіру. Далі буде процедура обрання нового голови.

«Оця заява депутата від фракції “Слуга народу” Анатолія Іліщука щодо того, що його зобов’язали не приходити на сесію Чернівецької обласної ради, не могла нізвідки з’явитися. Може бути так, що хочуть замінити не голову облради, а начальника ЧОВА Руслана Запаранюка», – резюмує Ігор Баб’юк.

Вам може бути цікаво: На Буковині депутат від «Слуг народу» звернувся до ДБР щодо тиску голови обласного осередку партії

Що відомо про зрив сесії обласної ради

28 березня у Чернівецькій обласній раді вперше за каденцію не провели сесію. Про це раніше повідомив голова обласної ради Олексій Бойко.

Так, він написав, що за наявною інформацією депутати від партії «Слуга народу» мали бажання бути присутніми на сесії. Однак, імовірно, це їм заборонив голова Чернівецької обласної організації «Слуга народу» начальник ОВА Руслан Запаранюк.

«Відсутність партії “За майбутнє” взагалі не пов’язана з цим. Ми знали, що їх не буде – у кожної людини свої відрядження. Те саме з партією “Народний контроль”. У фракції “Слуга народу” переважна більшість є надзвичайно великими патріотами. Людьми, які хочуть, аби наша область розвивалася. На жаль, так склалося, що є така умовна партійна дисципліна, від якої вони не можуть відходити. Я б все-таки на їхньому місці зважав на пріоритети, які є наразі», – сказав Олексій Бойко під час пресконференції.

Начальник Чернівецької обласної військової адміністрації Руслан Запаранюк у своєму телеграм-каналі написав, що не є відповідальним за організацію проведення сесій. Адже, відповідно до чинного законодавства та регламенту Чернівецької обласної ради, організація і проведення сесії належить до обовʼязків і повноважень голови обласної ради.

«У мої повноваження не входить “забороняти” депутатам брати чи не брати участь у сесіях. Прошу це враховувати й не піддаватися на відверті маніпуляції. Участь у сесіях – це право та вибір кожного депутата, які самостійно відповідальні за свої дії та рішення», – йдеться у дописі Руслана Запаранюка.

Які проєкти мали розглядати на сесії

Відповідно до порядку денного, на засіданні сесії мали розглянути майже 40 питань. 

Серед них є проєкт, що стосувався передачі землі Чернівецькій територіальній громаді. Проєкти про передачу майна в оренду чи у комунальну власність громад. Також серед питань були й звернення до Президента України Володимира Зеленського та Верховної Ради. Зокрема щодо захисту військових, місцевого самоврядування та недопущення політичних переслідувань. Було питання про підтримку Президента України, а також затвердження депутатського фонду соцпідтримки вразливих верств населення. 

Над темою працювали: Ольга Пуганова, Олександр Матіюк та Максим Берник. 

Коментарі