«Багатопрофільний ліцей для обдарованих дітей» — єдиний освітній заклад на Буковині, який братиме участь у пілотному проєкті реформи.
У Чернівцях відбулося обговорення реформи профільної середньої освіти та особливостей її впровадження на Буковині.
Зокрема під час заходу розглянули питання передумов впровадження реформи старшої школи, суть нововведень, моделювання мережі закладів, які забезпечуватимуть здобуття профільної середньої освіти у Чернівецькій області тощо.
Заступниця міністра освіти та науки України Надія Кузьмичова каже, що реформа старшої профільної школи — це не окрема чергова реформа.
«Це впровадження “Нової української школи”, яку започаткували 2017 року. Діти, які пішли тоді до школи, навчатимуться у 10 класі 2027 року. Очевидно, що їхня старша школа має змінитися відповідно до тієї концепції, яку ухвалили ще вісім років тому», — розповідає заступниця міністра освіти та науки.
З 2027 року передбачили запровадження трирічної профільної середньої освіти (10-12 класи) за двома спрямуваннями:
– академічним (поглиблене вивчення предметів і підготовка до здобуття вищої освіти);
– професійним (орієнтація на ринок праці, акцент на порівняно швидке здобуття професії).
У ліцеї має бути мінімум три профілі, напрями обиратимуть, «спираючись на свою історичну спадщину».
«Зрозуміло, що цю реформу неможливо повністю зреалізувати 2027 року. Адже українська мережа шкіл налічує майже 13 тисяч закладів освіти. Через різноманітні територіальні особливості: густоту населення, гірську місцевість тощо — ще функціонуватимуть ліцеї разом із гімназійними класами», — зазначає Надія Кузьмичова.
Класичний ліцей – це заклад, де навчатимуться діти з 10 по 12 клас, веде далі заступниця міністра освіти та науки України. Там не буде інших класів початкової чи середньої школи.
«Відмежування класів дозволить створити особливе освітнє середовище. Думаю, ви погодитеся з тим, що не дуже логічно та правильно, коли в одному закладі навчаються першачки й одинадцятикласники. У дітей різні цінності, бажання. Крім цього, має бути різне психологічне оточення. Якщо ми подивимося на міжнародну практику, то там старшу школу відмежовують від попередніх класів саме через отакі особливості», — каже Надія Кузьмичова.
Гірські громади підпадатимуть під іншу траєкторію того, як там формуватимуть ліцеї, пояснює заступниця міністра освіти та науки. Важливо, щоб діти мали змогу дістатися до освітнього закладу, який визначать як академічний, хоча б у радіусі тридцяти кілометрів.
«Експерти говорять про те, що в Чернівецькій області достатньо добре сформована мережа, яку ми називаємо перспективною. Вона враховує те, що гірські громади мають академічний ліцей незалежно від кількости дітей», — резюмує Надія Кузьмичова.
З 1 вересня 2025 року розпочнуть першу хвилю пілотного проєкту реформи у 30 закладах освіти в 19 регіонах України.
Директорка Департаменту освіти та науки Чернівецької обласної військової адміністрації Оксана Сакрієр розповіла, що на Буковині є один заклад освіти, який братиме участь у пілотному проєкті. Це комунальна обласна спеціалізована школа-інтернат II-III ступенів із поглибленим вивченням окремих предметів «Багатопрофільний ліцей для обдарованих дітей».
«У закладі проводять реформу, обрали профілі. Там уже є потужна матеріально-технічна база, пансіон (гуртожиток кімнатного типу). Діти, яким сподобався той чи інший профіль, зможуть обрати цей ліцей і проживати тут упродовж п’яти навчальних днів», — каже Оксана Сакрієр.
Наразі в Чернівецькій області планують створити мережу з 62 ліцеїв, розповів заступник начальника Чернівецької ОВА Роман Греба. 58 із них будуть академічними, 3 — спеціалізованими, 1 — науковим.
«Ініціативу обговорили з головами всіх територіальних громад. Найближчим часом очікуємо ухвалення обласною радою рішення про затвердження плану формування мережі академічних ліцеїв. Не завжди є розуміння в людей щодо цієї реформи. Ми намагаємося пояснювати, що це наблизить нас до європейських стандартів», — мовить Роман Греба.
Освітні заклади отримуватимуть додаткові субвенції, відповідне обладнання, яке постачатимуть з урахуванням того профілю, який обрав ліцей.
Фото Ігоря Константинюка