Новини, Репортаж

Виробляють мікрозелень та штучний сніг: у Чернівцях відбувся форум, що навчає молодь основ підприємництва

Фірми, які виробляють продукцію, створили на базі навчальних закладів у Чернівцях, Вижниці, Глибоці, Мілієвому, Хотині та Подвірному. Це дасть молоді можливість зрозуміти на практиці, як працює економіка, що таке бізнес та підприємництво. 

У Чернівцях відбувся підсумковий форум соціального молодіжного підприємництва, що навчає молодь основ підприємницької діяльности з мінімальними ризиками. 

Проєкт «Інтеграція молоді з числа ВПО у місцеві громади Чернівецької області шляхом створення молодіжного соціального підприємництва» запровадили у п’яти громадах Чернівецької области та у восьми навчальних закладах. 

Фірми створили на базі навчальних закладів у Чернівцях, Вижниці, Глибоці, Мілієвому, Хотині та Подвірному, розповіла голова громадської організації «Фонд «Буковина інноваційна» Тетяна Мосін. Це дасть молоді можливість зрозуміти на практиці, як працює економіка, що таке бізнес та  підприємництво. 

«Ми робимо акцент на молодіжні соціальні підприємства, в яких залучена молодь від 14 до 18 років із-поміж внутрішньо переміщених осіб та місцевих жителів. У цьому полягає мета процесу інтеграції молоді в місцеві громади», – каже Тетяна Мосін.

Фото з форуму соціального молодіжного підприємництва

На фото Тетяна Мосін

У межах проєкту молодь також може детальніше ознайомитися з тим, що таке соціальна складова, чому вона важлива в період війни та як розвивати за допомогою неї місцеві громади. 

Команди закладів створюють різноманітну продукцію. На ярмарку, який був частиною форуму, презентували сухофрукти, чипси з яблука чи груші, пастилу, наукові набори штучного снігу для дітей, сумочки, косметички, які виткані на ткацькому верстаті, паракордові браслети або інакше кажучи «браслети життя». Можна було також скуштувати мікрозелень та приміряти перероблений одяг. 

«Ідея створити таку продукцію виникла у молоді. Кожна команда пройшла величезний відбір. Починали з 28 команд. Із них у другий етап пройшли 17, а у третій – 12. У фіналі підтримали 8 команд», – пояснює Тетяна Мосін

Загальна сума фінансової допомоги, яку надали громадська організація спільно з програмою розвитку ООН, становить майже 600 тисяч гривень. Це стартова підтримка всіх команд. Вони отримували різні суми грошей залежно від їхніх потреб на обладнання. Завданням команд був самостійний розвиток підприємства.

«Ми одразу обрали найбільш вмотивованих. Після відбору кожна команда отримувала тренерський/менторський супровід. У нас були персональні сесії та тренінги з маркетингу, продажів, позиціонування себе в соціальних мережах, як розрахувати собівартість й інше», – розповідає голова громадської організації.

Учениця глибоцького ліцею Євгенія Глобак коментує, що їхня команда вирощує мікрозелень. Для цього в укритті закладу їм виділили окрему кімнату. 

«У нас там є необхідне обладнання: шафи для вирощування мікрозелені з ультрафіолетовими лампами. Два роки тому я брала участь у написанні наукової роботи на тему «Вирощування мікрозелені та дослідження її якости», тому ми вже знали, як її вирощувати. Також нам допомогла вчителька біології», – розповідає Євгенія.

Фото з форуму соціального молодіжного підприємництва

На фото Євгенія Глобак зі своєю командою

Проєкт триває більш як півтора року. Зараз подібний напрямок розвивають і у Недобоївській громаді. 

«Сьогодні ми не прощаємося. Продовжуємо менторинг найбільш мотивованих команд. Якщо інші школи будуть готові долучитися до нас, ми із задоволенням поділимося експертизою», – додає Тетяна Мосін.

Довідково.

Раніше, у 2019-2020 роках, подібний проєкт працював у чотирьох областях України: Донецькій, Луганській, Житомирській та Івано-Франківській. Після повномасштабного вторгнення можливість запровадити такий досвід з’явилася і в Чернівецькій області.

Фото Ігоря Константинюка

Коментарі