Аптека наразі не працює, а робоча група міської ради планує визначити подальшу долю комунальної установи. Йдеться про ліквідацію установи, передачу в оренду приватним підприємцям чи створення музею. Яким може бути майбутнє аптеки-музею – далі у матеріалі «Шпальти».
Аптеку-музей, що на вулиці Ольги Кобилянської у Чернівцях, можуть ліквідувати.
Під час сесії Чернівецької міської ради 31 жовтня на розгляд винесли проєкт рішення про ліквідацію МКП «Аптека №2» на вулиці Кобилянської. Як ідеться у документі, припинити роботу аптеки-музею вирішили через «неприбуткову діяльність» та «відсутність перспектив розвитку».
Аптеку на вулиці Ольги Кобилянської заснували ще 1903 року. Донині вона зберегла більшу частину автентичного інтер’єру та історичного аптечного обладнання. Також донедавна провізори аптеки самостійно виготовляли ліки і препарати.
Читайте також: Історія провізорки аптеки-музею, яка 50 років вручну виготовляє ліки.
Після тривалої дискусії та оприлюднення інформації про ліквідацію у фейсбуку депутатами та дослідниками історії міста, місцеві обранці зняли проєкт рішення з порядку денного на доопрацювання.
«Ми не бачили звіту, балансу чи аналізу щодо цієї аптеки, з яких би розуміли, що вона справді збиткова. Взагалі про неї не говорили поміж депутатського корпусу до подачі проєкту рішення. Ніхто не згадував про цю проблему і про те, що її треба вирішити», — заявила у коментарі «Шпальті» депутатка міської ради Яна Брус.
Вона вважає, що аптека може продовжити працювати як середньостатистична приватна аптека. Не обов’язково приносити великі прибутки, достатньо повністю утримувати себе та заробляти на зарплату працівникам.
«Аптечний бізнес, комунальний чи приватний, може бути прибутковим, якщо до цього докласти хоча б мінімальних зусиль», — каже депутатка.
Також Яна Брус розповіла «Шпальті», що в аптеці нібито ведуть незаконні ремонтні роботи. Щоправда, цю інформацію спростували в Управлінні охорони здоров’я Чернівецької міської ради.
Аптека програє конкуренцію мережевим
Міський голова Чернівців Роман Клічук під час щомісячної пресконференції 5 листопада повідомив, що наразі не говорять про повне закриття закладу. Планують розділити аптеку на музей та приміщення, яке віддали б в оренду приватним аптечним мережам.
Згідно з інформацією на Опендатабот, за минулий, 2023, рік заклад зазнав збитків на суму понад 28 тисяч гривень за річного доходу у понад 6,5 мільйонів.
«Але якби ми віддали приміщення в оренду, отримували б значний прибуток, а не збитки», – прокоментував міський голова.
Начальниця Управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради Наталія Калмикова у коментарі «Шпальті» також додала, що аптека була збитковою упродовж останніх декількох років, а її обігові кошти щороку ставали меншими.
«Ми спостерігали, що аптека закуповувала все менше препаратів. Відповідно, не могла забезпечувати клієнтів потрібними ліками. У наявності був невеликий перелік препаратів, який ледь вдавалося реалізувати», – каже Калмикова.
За таких умов аптека не могла розвиватися, як це роблять великі всеукраїнські мережі.
За словами Калмикової, аптека-музей історично отримувала значний прибуток, забезпечуючи ліками заклади охорони здоров’я. Але зараз вона також не може конкурувати з мережевиками на ринку закупівель через те, що заклади закуповують ліки на майданчику «Prozorro» за вигідними для них цінами.
Крім того, мережі аптек пропонують своїм працівникам кращі умови праці та вищу заробітну плату, додає посадовиця.
Аптека чи музей?
В Управлінні охорони здоров’я також додали, що в жодному регіоні України немає успішних випадків функціонування комунальних аптек.
«Наразі в кожному регіоні комунальна аптека на межі свого виживання».
Наталія Калмикова також зауважує, що заклад намагалися зробити прибутковим, але спроби були марними.
«Змінили за цей час чотирьох керівників, які мали якесь бачення, як розвивати аптеку, але це не допомогло. Працювали над тим, щоб установа підписувала угоди з комунальними закладами охорони здоров’я й отримувала дохід», – запевняє Калмикова.
Керівниця Управління охорони здоров’я пропонує залишити аптеку як музей.
«Ми аналізували досвід інших областей зі схожими закладами. І там це саме музей, який є частиною культурно-мистецького кластера, а не охорони здоров’я. У такому вигляді це могло б бути родзинкою та туристичним магнітом нашого міста», – вважає Наталія Калмикова.
У міській раді створили робочу групу, яка має ухвалити рішення щодо подальшого функціонування аптеки на вулиці Ольги Кобилянської.