Це хочуть зробити, аби створити єдиний заклад надкластерного рівня.
У Чернівцях можуть об’єднати міську та обласну дитячі клінічні лікарні. Таким чином хочуть створити єдиний надкластерний заклад дитячого типу, аби надавати ефективніше медичні послуги.
Щоб розглянути доцільність такого об’єднання, створили робочу групу, до складу якої увійшли чиновники та депутати міста й области.
Яка мета об’єднання цих закладів, чи можливо це юридично, у чиїй власності може бути об’єднаний заклад, чиїм коштом фінансуватимуть та чи вплинуть зміни на штат лікарень – розбиралася «Шпальта».
Об’єднання – одна зі складових реформи
Обʼєднання закладів важливе у межах медичної реформи, зазначив генеральний директор Міської дитячої клінічної лікарні Дмитро Білоус. За його словами, в області має бути єдиний дитячий надкластерний заклад.
«За документами надкластерним закладом є Обласна дитяча клінічна лікарня. Міська не ввійшла у спроможну мережу лікувальних закладів», – зауважує Дмитро Білоус.
Перша заступниця голови Чернівецької обласної державної адміністрації Альона Атаманюк розповідає про досвід інших областей. Зазначає, що є багато випадків обʼєднання міських дитячих лікарень із центральними, де лікуються дорослі. Деякі області залишили міські заклади для дітей як окремі загального типу.
«Кожна область обрала різний формат. Ми ж говоримо про бажання створити надпотужний надкластерний заклад. Такою нині є Обласна дитяча лікарня. Вона відповідає всім вимогам. Але якщо ж обʼєднати заклади, то комплекс надання послуг може бути ширшим і задовольняти всі питання з лікування. Глобально нам хочеться мати свій “Охматдит” чернівецького рівня», – акцентує перша заступниця голови Чернівецької ОВА.
На думку спеціалістів, що працювали у межах проєкту, об’єднання – один із найкращих варіантів. Адже є послуги, які надають в обласній дитячій лікарні, але нині їх нема в міській: наприклад, інфекційне відділення, онкогематологія. Або ж навпаки.
Обидва заклади – фінансово спроможні
Об’єднання не пов’язане з проблемами в закладах. Навпаки, й одна, й інша лікарні фінансово спроможні, зазначає Альона Атаманюк.
Заклади фінансують коштами, що отримують від НСЗУ. Фінансування з міського та обласного бюджетів надають на комунальні послуги. Або ж якщо міський чи обласний бюджет хочуть додатково вкласти кошти у розвиток лікарень.
«Одне з питань – розглянути можливість поєднання фінансування по єдиному закладу. Чи можливо буде реалізувати формат, за якого комунальні послуги фінансуються з міського й обласного бюджетів», – каже Атаманюк.
Водночас Дмитро Білоус акцентує, що нині також досліджують, чи заклади не втратять пакети від НСЗУ як надавачі медичних послуг.
«Важливе й кадрове питання: фахівці та відділення, які дублюються, можуть обʼєднуватися, а також можна проводити оптимізацію чи перекваліфікацію на інші напрямки. Все залежить від юридичних аспектів. Фінансування бюджетів області й міста різні. І синхронність ухвалення рішення міської й обласної рад може бути не завжди одночасним. Від цього можуть страждати лікарні», – наголошує Дмитро Білоус.
Чия власність?
Якщо заклади все ж вирішать об’єднати, розглядають можливість співвласності: 50% обласної та 50% міської рад.
«Наразі жодних офіційних рішень щодо об’єднання немає. Робоча група розглядає можливі законодавчі варіанти, і лише після цього ухвалять рішення про те, чи можливо це зробити. Коли ми говоримо про штат, посади, інші складові – це все вирішуватимуть після того, коли будуть офіційні рішення щодо обʼєднання», – акцентує предстаниця ОВА.
Обидва заклади фінансово спроможні, можуть покрити заробітні платні всім спеціалістам, які наразі там працюють. Атаманюк запевняє, що працівники не мають причин турбуватися про це.
Обласна та міська лікарні співпрацюють
Дмитро Білоус також розповів, що, попри об’єднання, залишать дві будівлі. Можливо, переїдуть якісь відділення. Але й нині дві дитячі лікарні співпрацюють між собою: інфекційних пацієнтів приймають в обласній, а випадки, які потребують хірургічного втручання – на Буковинській, 4.
Робоча група щодо можливости об’єднання працюватиме до 30 листопада. До кінця місяця юристи та фінансисти нададуть висновки щодо обʼєднання закладу в юридичній площині.
За словами Альони Атаманюк, донині в Україні обʼєднання обласного і міського закладів не практикували. Тому цей випадок може бути першим прикладом в Україні.