Новини

Учні після 9 класу зможуть обирати спрямування: МОН анонсувало реформу страшої школи

Після 9 класу учні зможуть обрати одне із двох спрямувань — академічне або професійне.

Ліцей з Чернівців серед 30 найкращих шкіл на основі результатів НМТ

Міністерство освіти та науки анонсувало реформу старшої школи. Вона передбачає, що після 9 класу учні зможуть обрати одне із двох спрямувань — академічне або професійне.

Про це повідомили у МОН.

Йдеться про те, що вже з 2027 року старшокласники зможуть обирати профілі навчання та предмети залежно від своїх зацікавлень і майбутньої професії. Академічне спрямування дасть змогу навчатися в ліцеях за обраним профілем, наприклад, STEM чи мовно-літературним. В одному ліцеї можна буде обрати один чи кілька профілів.

Учні також зможуть самостійно обирати предмети для поглибленого вивчення, а також предмети, не повʼязані з профілем.

МОН також зазначає, що академічні ліцеї будуть великими та переважно відокремленими від початкових шкіл і гімназій. У них мають бути тільки 10-12 класи. Такі ліцеї будуть готувати до вступу в заклади вищої освіти. Там застосовуватимуть дослідницькі методи навчання, проєктну та практичну роботу, обіцяють сучасні лабораторії та оснащені класні кімнати.

Якщо ліцей розташовується далеко, для учнів організують доїзд на шкільних автобусах (до 30 км) або проживання в пансіонатах (від 30 км).

Професійне спрямування передбачає вступ у професійний коледж чи заклад фахової передвищої освіти (ЗФПО). Там студенти зможуть опанувати професію та обрати предмети, що повʼязані з нею (і паралельно здобувати загальну середню освіту). Після закінчення навчання студенти зможуть обрати подальший шлях — або вийти на ринок праці, або продовжити навчання у виші.

Професійне спрямування буде націлене на здобуття професії, швидший вихід на ринок праці та отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту.

У 2025 році за реформою працюватимуть 30 ліцеїв 

Пілотування реформи стартує у 2025 році в окремих ліцеях у різних регіонах. Уже відібрано 30 ліцеїв-амбасадорів, які допомагають готуватися до пілотування. Педагоги цих ліцеїв стануть менторами для пілотних закладів освіти.

Національний старт реформи заплановано на 2027–2029 роки. Очікується, що 1 вересня 2027 року 10-ті класи розпочнуть навчання у профільній школі, а через два роки буде перший випуск з 12 класу. У 2030-2033 роках планується трансформація мережі закладів освіти залежно від демографічної ситуації та перших результатів реформи.

Коментарі