Обговорять питання оновлення житлової політики, розвиток соціального житла в Україні та планування доступного, сталого майбутнього міст.
У Чернівцях сьогодні, 13 вересня, відкрили шостий Український урбаністичний форум 2024. Це дводенна подія, під час якої обговорять звʼязок соціального та просторового розвитку українських міст.
Темою цьогорічного форуму є «Суспільство та простір». Зокрема порушуватимуть питання оновлення житлової політики, розвиток соціального житла в Україні.
Крім цього, учасники обміркують планування інклюзивного та сталого майбутнього міст, мобільність і розвиток громадського транспорту. Також обговорять перспективи розвитку освіти у сфері міських студій і планування.
«Коли бачиш, як сквер трансформується з чогось незрозумілого в місце тяжіння, – розумієш, заради чого існує напрямок урбаністики»
Заступник міського голови Чернівців Євгеній Маховіков зазначив, що місто сьогодні – це не лише про архітектуру та дороги. Воно є центром, де формуються соціальні й політичні питання.
«Один із восьми принципів, якими ми керуємося під час розвитку міста, – прозорість роботи. Архітектурні конкурси, взаємодія з мешканцями та громадськими організаціями є головними в умовах сталого розвитку», – розповідає заступник міського голови.
До проєктів у Чернівцях останнім часом залучали меценатів, веде далі Маховіков. Однак в облаштуванні тих чи інших просторів брали участь спеціалісти. Також проводили вже згадані конкурси.
«Звісно, різні думки завжди будуть під час оцінювання результату. Я вважаю, що найважливіший показник – це сприйняття громади. Коли бачиш, як простір чи сквер трансформується з чогось незрозумілого в місце тяжіння: де гуляє молодь, мами з дітьми, відпочивають літні люди – розумієш, заради чого існує напрямок урбаністики», – каже Євгеній Маховіков.
Директор аналітичного центру «CEDOS» Іван Вербицький розповів, що одним із найважливіших напрямів роботи є дослідження як на місцевому, так і на національному рівні. Це дає розуміння того, як суспільство може розвиватися.
Центр «CEDOS» допомагає громадам створювати, оновлювати та розвивати культурні центри (так звані центри спільнотворення).
«Торік ми допомогли десятьом громадам із різних регіонів України оновити якісь бібліотеки, клуби тощо. Зараз разом із партнерами розпочинаємо проєкт, мета якого – допомогти українським громадам навчитися бути кліматично нейтральними. Ще декілька тижнів триватиме конкурс – ви також можете знайти цю інформацію і долучитися. Представники європейських міст ділитимуться своїм досвідом з нами», – каже Вербицький.
Також CEDOS працює над просторовим плануванням. Зокрема разом із Сумською громадою розробляє концепцію інтегрованого розвитку до 2035 року. Іншим українським містам також допомагають створювати плани та програми відновлення.
«Щороку форум проводять у новому місті. Для нас це велика цінність – мати можливість приїжджати в міста, запрошувати інших людей, знайомитися між собою, дізнаватися більше. Адже коли ми відвідуємо нове місто, то дізнаємося про ті речі, що відбуваються в ньому. А про це можна і не знати тим, хто живе в інших регіонах», – резюмує директор аналітичного центру «CEDOS».
«З війною виникає чимало питань, які раніше не здавалися якимись нагальними чи важливими»
«Це німецький політичний фонд, який є частиною зеленого політичного руху Німеччини та Європейського Союзу», – розповідає про фонд імені Генріха Белля координаторка програми «Сприяння демократії» Катерина Квашницька.
В Україні його відкрили 2008 року. За цей час фонд підтримав і зреалізував близько 500 проєктів. Їх усі спрямували на підсилення зеленого руху.
«Реформа децентралізації сприяла можливостям, яких не було раніше. Перша тема форуму – “Справедливе місто”. Зараз, під час повномасштабного вторгнення, це як ніколи актуально. Адже з війною виникає чимало питань, які раніше не здавалися якимись нагальними чи важливими», – каже Катерина Квашницька.
Координаторка програми «Сприяння демократії» зазначає, що потрібно вирішити питання щодо гідного вшанування полеглих військових. Наразі різні міста мають різний прогрес у цьому завданні.
«Хочу наголосити, що це – те питання, про яке важливо думати вже зараз. Вважаю, що в перспективі нам буде соромно, якщо належно його не проговоримо», – ділиться Квашницька.
Очільниця «Urban Lab Україна» (ООН-Хабітат) Нійна Рінне каже, що Хабітат – це глобальна організація при ООН, яка працює зі сталим розвитком, інклюзивністю міст.
Рінне розповідає, що Хабітат працює в Україні нещодавно, тому спершу потрібно вислухати представників громад і контекст, у якому необхідно працювати.
«Ми можемо допомогти у створенні обговорень чи давати настанови, втілювати їх у життя. У вирішенні будь-якого питання потрібно зважати не лише на громаду, а й на індивіда. Кожен із нас має свою відповідальність за те, як ми можемо змінити громадські простори, створювати та розвивати різні кампанії», – зазначає очільниця «Urban Lab Україна».
Фото Ігоря Константинюка