Цьогоріч до перших класів у Чернівцях пішло майже дві з половиною тисячі дітей, зокрема 58 — почали вчитися у чернівецькому ліцеї №5 «Оріяна». Про новий навчальний рік, кадрові складнощі та навчання з-за кордону — у репортажі «Шпальти».
Уже третій рік підряд Перший дзвоник відбувається в умовах повномасштабної війни з росією. Попри це у Чернівцях майже дві з половиною тисячі хлопчиків та дівчаток вперше зайшли до шкільних класів.
Зокрема, у чернівецькому ліцеї №5 «Оріяна» почали навчальний рік 58 нових учнів та учениць.
На думку директорки ліцею Галини Абрам’юк серед школярів головною емоцією цьогорічного Дня знань є усвідомлення того, що відбувається в державі.
«Коли ти це пропускаєш через себе, — з’являється розуміння, що не можна стояти осторонь. Це найголовніше, що треба плекати в дітях. Ми не маємо втрачати наше молоде покоління, допустити, щоб молодь виїжджала за кордон, бо вони будуватимуть майбутнє, яке виборюють наші воїни. Саме діти не дають права на відчай», — переконана директорка.
З 2014 року Перший дзвоник у ліцеї є благодійним святом. Галина Абрам’юк розповідає, — за минулий навчальний рік закладу освіти вдалося закупити 25 FPV-дронів та один розвідувальний безпілотник.
«Близько 10% наших учнів мають батьків, які стали на захист України. Тому сьогодні також святкуємо благодійністю», — каже директорка.
Освітянка додає, що багато випускників ліцею також долучилися до війська. На їхню честь планують відкрити окрему локацію, де будуть представлені стяги тих бригад та військових частин, де служать колишні ліцеїсти.
«Діти мають бачити, що боротьба за Україну це не щось віддалене. Це тут і зараз», — додає Абрам’юк.
На святі не тільки вітають учнів, а й дякують педагогам, які продовжують викладати на місцях попри складнощі.
Серйозним викликом для сфери освіти цьогоріч є брак кадрів. Начальниця Управління освіти Чернівецької міської ради Ірина Ткачук наголошує, що проблема серйозніша у дошкільних закладах освіти, але у ліцеях та гімназіях Чернівців працівники теж необхідні.
«Найбільше бракує педагогів іноземної мови. Це 17,7 ставки. Величезна потреба у вихователях груп подовженого дня та асистентів вчителів. Але все ж ситуація почала вирівнюватися», – переконана Ткачук.
За її словами уникнути ще більшого кадрового голоду вдалося завдяки хорошому менеджерському складу серед чернівецьких директорів.
Зберегти зв’язок з українськими школами за кордоном
Директорка ліцею Галина Абрам’юк розповідає, що сім’ї починають повертатися з-за кордону та віддавати дітей до українських шкіл.
«На екстернаті зазвичай вчаться діти, які виїхали з України. Але цьогоріч їх вдвічі менше, аніж раніше», — каже освітянка.
Начальниця управління освіти Ірина Ткачук також наголошує, що навчання на екстернаті дає надію, що діти повернуться до України.
Водночас загальна кількість дітей, які навчаються в Чернівцях, зменшуються. За словами Ірини Ткачук, останніми роками кількість учнів зменшилася на пів тисячі. Але освітянка додає, що варто зважати, що 1700 дітей із внутрішньо переміщених сімей, а ще 2000 учнів вчиться з-за кордону.
«Тішить, що попри вимоги вчитися у навчальних закладах на місцях, чернівчани обирають вчитися на екстернаті, щоб не розривати цей зв’язок», — наголошує Ткачук.
Фото Ігоря Константинюка