Згідно з ним проводитимуть маркування харчових продуктів, гарантуватимуть доступні медичні послуги й напрацюють систему зміцнення здоров’я та догляду за дітьми.
Верховна Рада ухвалила законопроєкт «Про систему громадського здоров’я».
Як пояснюють у МОЗ, він дозволить створити комплексну систему громадського здоров’я.
Зокрема виконання норм законопроєкту сприятиме:
– запобіганню хвороб, зміцненню здоров’я населення та збільшенню тривалости життя;
– ефективному використанню коштів держбюджету для епідеміологічного нагляду, реагування на загрози та надзвичайні ситуації;
– створенню національної мережі установ із контролю та профілактики хвороб;
– створенню системи протидії біологічним загрозам.
Ухвалення такого закону є частиною зобовʼязань України перед міжнародними партнерами – Євросоюзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та ООН.
«Це дуже важливо для України, адже, за різними оцінками, частка економічних витрат держави від передчасної смертности становить щонайменше 12,1 мільярда гривень. А найчастіше причиною смерти стають неінфекційні, інфекційні захворювання та травми», – кажуть у міністерстві.
Що передбачає система громадського здоров’я?
Оновлена система спрямована на заходи, які допоможуть українцям підвищити якість і тривалість життя. Передусім це:
– маркування харчових продуктів;
– напрацювання стратегії імунізації, зміцнення здоров’я та догляду за дітьми;
– гарантування якісних і доступних медичних послуг.
За даними МОЗ, у європейських країнах середня тривалість життя чоловіків становить 72 роки, а жінок – 80. Натомість в Україні чоловіки живуть у середньому 66 років, а жінки – 76.
Закон гарантує людям безпечні для здоровʼя і життя харчові продукти, питну воду, довкілля, умови праці, навчання, виховання, побут, дозвілля, відпочинок. Водночас зобов’язує громадян піклуватися про своє здоровʼя, здоров’я і гігієнічне виховання дітей та не шкодити здоровʼю інших.