Репортаж

«Сподіваємося, це укриття на випадок тривоги, а не бомбардувань»: як готуються до навчання в чернівецьких школах

Шпальта дізналася, як облаштовані укриття в Чернівецькій школі №1 та ліцеї №11 «Престиж».

З 1 вересня заклади освіти, які планують розпочати очне навчання, повинні мати укриття. Це стосується не лише бомбосховищ, а й простих захисних споруд на кшталт підвалів.

Шпальта дізналася, як готуються до нового навчального року Чернівецька школа №1 та ліцей №11 «Престиж».

Згідно з вимогами в укритті повинні бути:

– місця для сидіння/лежання: лавки, стільці, ліжка тощо;

– питна вода з розрахунку 2 літри на людину на добу;

– технічна вода (за відсутності централізованого водопостачання);

– контейнери для зберігання харчових продуктів;

– виносні баки для нечистот, що щільно закриваються (для будівель без каналізації);

– резервне освітлення (електричні ліхтарі, свічки, гасові лампи тощо);

– вогнегасники та інші засоби для гасіння пожежі;

– аптечка із засобами для надання першої невідкладної допомоги;

– наявність телефону, радіоприймача чи іншого засобу зв’язку;

– шанцеві інструменти (лопати, ломи, сокири, пилки по дереву, по металу тощо).

Як облаштоване укриття Чернівецької школи №1

«Будівля стара, стіни товсті – нашій школі 213 років. Як відбуватиметься навчання, залежатиме від безпекової ситуації. Якби міська влада та батьки не давали коштів – не знаю, що б ми робили», – розповідає директорка навчального закладу Олександра Бабій.

Укриття розраховане на 270 людей, водночас тут навчаються до 700 учнів. У сховищі проведена електрика, wi-fi, є питна вода, пледи та дві вбиральні. Вікна укриті мішками з піском.

«Дуже важливо, щоб був ще один вихід. Бо ви розумієте: тривога, скупчення людей – це паніка», – каже директорка.

За словами керівниці закладу, укриття ще дообладнують. У другому крилі школи роблять ще одне сховище. Воно розраховане на 50 дітей та короткотривалу тривогу, щоб трохи розвантажити основне укриття.

«Усі вчителі та вчительки пройшли навчання цивільного захисту. Кожен та кожна з них знає, як поводити себе під час повітряної тривоги, і, звичайно, навчатиме цього діток. Ми розробили декілька моделей навчання: плануємо змішане й у дві зміни», – розповідає пані Олександра.

«До прикладу, у кожному класі ми ставимо камери. Сьогодні одна половина класу вчиться очно, а інша – дистанційно. Початкова школа буде вчитися очно. Але, знову ж, діти маленькі. Спробуйте їх вчасно зібрати – це скупчення та паніка. Але будемо старатися це робити. Я дуже хочу дитячого сміху та галасу».

Водночас у спортивному залі школи п’ятий місяць живуть переселенці. Директорка закладу каже, що скоро їх будуть переселяти.

«Деякі школи не відкривають, бо нема бомбосховищ, десь змішане навчання чи у дві зміни. Кожна школа обирає свою модель на засіданні педради. Але передусім ми повинні думати про безпеку і здоров’я дітей. Крім того, ми бачимо, що захворюваність на COVID-19 зростає, і невідомо, чим це закінчиться. Дистанційне безпечніше, але не зручніше», – вважає вона.

Читайте також: Жити у спортзалі тяжко, але тут немає вибухів: як переселенці живуть у школах Чернівців

Укриття в Чернівецькому ліцеї №11 «Престиж»

Будівлі навчального закладу – 149 років. До нового навчального періоду тут підготували три локації для укриття дітей під час повітряної тривоги. Дві з них розташовані в межах коридору та кабінету, а одна – в гардеробній.

Коридор ліцею вирішили облаштувати як укриття за правилом «двох стін». За рекомендацією комісії ДСНС вікна затулили мішками з піском, які ліцей наразі купує власним коштом. У приміщеннях облаштували спеціальні місця, де можна буде отримати медичну допомогу, а також місця для зв’язку.

За словами директорки закладу Світлани Матвійчини, ліцей буде працювати в очному режимі.

«Коли в березні сказали, що треба укриття, ми подумали про наш гардероб у підвалі. Аби вести туди дітей, потрібен запасний вихід та санітарно-гігієнічні умови. Я надіслала фото у батьківський комітет і сказала, що нам треба це зробити», – розповідає вона.

Підвальне приміщення розраховане на 200 людей. Раніше тут були складські стелажі:

«Ми його почистили. Батьки прийшли й допомогли з матеріалами, привели майстрів. Так, облаштували вбиральні, провели воду та електрику. Помили, побілили, купили двері, замінили вікна – і вийшов запасний вихід», – розповідає директорка ліцею.

За словами Світлани Матвійчини, обладнані укриття є заслугою колективу школи, передусім техпрацівників, за матеріальної підтримки батьків. Також міська влада виділила кошти – 41 тисячу – на обладнання укриття в іншому корпусі ліцею. Водночас роботи з облаштування сховищ іще тривають.

«Ми сподіваємося, що це укриття на випадок тривоги, а не бомбардувань. Але зробили все, щоб було зручно. Я ще не знаю, як це буде. Потрібно уявити, як діти тут сидітимуть. Є вже методичні рекомендації та поради Міносвіти. Також ми розвішуємо таблички, де будуть сидіти класи. Думаю, що на перший час найголовніше завдання – щоб діти розуміли, що їм потрібно робити», – ділиться пані Світлана.

За словами класної керівниці та вчительки математики Ольги Мартинюк, кожен учень повинен мати евакуаційний рюкзак.

«У дитячому рюкзаку обов’язково повинна бути вода, записка від батьків із прізвищем, ім’ям та по батькові дитини, адреса проживання, сімейне фото (за бажанням), якийсь злаковий батончик. Решта в нас є у класному рюкзаку: ковдри, радіо, батарейки, ліхтарики та інше. Діти повинні мати мінімум, який дасть впевненість, спокій та комфорт. І, звісно, саме сховище має питну воду та забезпечене всіма засобами гігієни, які потрібні дітям», – розповідає вона.

Світлана Матвійчина наголошує, що дітей потрібно вчити в очному режимі:

«Дистанційне навчання, на жаль, попри всі його переваги на виклики часу, не дає якісної освіти. Поняття академічної доброчесности дуже розмивається. Ми хочемо, щоб діти були у звичайному ритмі й знали, що школа їх чекає».

Фото Ігоря Константинюка

Коментарі