Репортаж

«Це наш генетичний код»: якою була Вашківецька Переберія 2022

Для тамтешніх мешканців дуже важливо зберегти цю давню традицію.

У місті Вашківцях Чернівецької области відгуляли 10-ий фестиваль Маланки. У Переберії взяли участь понад 20 колективів із Вашківців та навколишніх сіл. Учасники сюди приїжджають щороку і намагаються дивувати гостей свята цікавими вбраннями та конструкціями

«Зараз нас є 10 осіб, які за півтора тижня зробили корабель «Варяги». Вкладали багато грошей, зусиль та емоцій. Витратили близько 70 тисяч гривень. Допомагали і грошима, і руками батьки та друзі. Це традиція, і ми повинні її підтримувати. Це наш генокод, наш генетичний код Вашківців, Буковини», — розповідає маланкар колективу «Варяги» Михайло.

Хлопець каже, що минулими роками переодягалися у самураїв, індійців, організовували «Панську хату», «Пляжну вечірку». Завдяки зусиллям та креативності вигравали гран-прі на фестивалі.

Проте є й традиційні костюми учасників – ведмеді, давні персонажі Маланки. І якщо фестиваль заснували 2012 року, то ніхто з місцевих не може сказати напевно, відколи тут з’явилося це свято і перші персонажі.

У кожному хуторі Вашківців є свої ведмеді. Вони збираються 13 січня ввечері, переодягаються та ходять маланкувати від хати до хати. А о півночі маланкарі з усіх хуторів збираються на центральній площі міста та борються за звання найкращої Маланки.

Для тамтешніх мешканців дуже важливо зберегти цю давню традицію. Тому грошей на організацію та створення конструкції не шкодують, адже це насамперед емоції, якими маланкарі діляться з гостями фестивалю.

А до ювілейного свята у центрі міста навіть встановили металеву артспоруду — Вашківецьку Маланку.

Також на фестивалі можна було зустріти принцес, танцюристів, клоунів, шотландців, чортів, Білосніжку та 7 гномів і навіть Путіна у полоні. Маланкарі могли підходити до людей, взаємодіяти з ними. Проте вони не ображалися, адже розуміють, що це традиція.

Також організували святковий концерт, під час якого виступали колективи з Харкова, Румунії, Житомира, Черкас, Франківської области.

Пані Олена на фестивалі не вперше, приїжджає щороку подивитися, що ж знову приготували колективи. Адже часом костюми маланкарів тримають у секреті до самого свята Василя. Жінка каже, що цьогоріч було дуже багато людей проти минулих років. Усе через коронавірус.

Ввечері, після того, як усі колективи презентували себе, обрали найкращих та вручили грошову винагороду і кубки.

Фото Володимира Гуцула

Коментарі