Новини

У Вірменії криміналізували нецензурну лайку, найсильніше покарання — ув’язнення до 3 місяців

Опозиційні депутати кажуть, що закон може бути використаний для придушення критики влади.

Фото: Medialure. Вірменський парламент

2 червня парламент Вірменії ухвалив закон про криміналізацію нецензурної лайки. До Кримінального кодексу додали нову статтю — «Тяжка образа». Як пише вірменське «Радіо Азатутюн», нанесення особі «тяжкої образи», тобто нецензурна лайка, згідно із законопроєктом, може каратися штрафом у розмірі від 100 тисяч до 0,5 млн драмів (від 5,5 тисяч гривень до 27,5 тисяч гривень).

Якщо ж лайка була публічною, її висловили ​​в інтернеті або була обумовлена ​​публічною діяльністю особи, штраф становить від 0,5 млн до 1 мільйона драмів. А якщо це відбувалося стосовно однієї і тієї ж особи та  повторювалося багато разів, то встановлюють штраф 1-3 млн драмів (від близько 55 тисяч до 165 тисяч гривень) або арешт на строк від одного до трьох місяців.

У законі під публічною діяльністю мають на увазі журналістську та публіцистичну діяльність, виконання службових обов’язків, державну службу, громадську або політичну діяльність. Тобто покарання буде суворішим, якщо образу висловлять на адресу політика, журналіста або держслужбовця.

«Лише у частині третій, тобто в разі наявности кваліфікованого складу злочину, передбачений арешт як крайній захід залучення до відповідальности. У всіх інших випадках ідеться лише про притягнення до відповідальности за допомогою штрафу», — пояснив голова парламентської комісії з державно-правових питань Володимир Варданян.

За його словами, десять років тому у Вірменії образа і наклеп були декриміналізовані, але зараз ситуація змінилася:

«Цей законопроєкт насамперед спрямований не на те, щоб карати людей, які вдаються до тяжких образ, а радше на профілактичний вплив та задля усунення образ… із нашого суспільства».

Депутат каже, що в соціальних мережах всюди є лайка, а закон криміналізує не образу і наклеп, а саме нецензурну лайку. На думку комісії, законопроєкт буде грати стримувальну роль.

Софія Овсепян, депутатка від опозиції, заявила, що цю поправку будуть використовувати, щоб придушити жорстку критику уряду Вірменії.

Зміни внесені до Кримінального кодексу, який буде діяти до 2022 року. Відтак набуде чинности новий кодекс, який ухвалив цей парламент.

 

Коментарі