Проте, таке нововведення стосуватиметься не всіх посадовців та політиків.
Стаття закону про функціонування державної мови, яка набирає чинності в січні, передбачає складання іспиту з української мови. Про це розповів мовний омбудсмен Тарас Кремінь.
Перш за все, нововведення стосуватиметься претендентів на держслужбу — мерів, міністрів, чиновників, голів адміністрацій, держпідприємств, прокуратур.
«Тобто ті, хто займатиметься безпосередньо діяльністю, пов’язаною з державною владою. Що стосується іншої категорії – це і ті громадяни, які набувають громадянства. Це громадяни інших країн, які склавши державний іспит мають право отримати громадянство нашої держави», — сказав Тарас Кремінь.
Водночас мовний омбудсмен зазначив, що деякі категорії не складатимуть іспит цього року.
«Звичайно, будуть і ті категорії, які не будуть здавати, принаймні в 2021 році. А можливо, будуть ще якісь зміни в законі. Це стосується в першу чергу депутатів (така вже норма закону – нічого не поробиш) і правоохоронні структури. Я вважаю, що кожен чиновник не повинен лякатися своїх знань, і якщо він складе або не складе іспит, повинен сказати про це. Це буде сприйматися набагато краще, ніж раніше, коли «склав» іспит, а два слова зв’язати не може», — сказав він.
Як відомо, у січні 2021 року набирає чинності стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Ця стаття зобов’язує всіх постачальників послуг в Україні, незалежно від форми власності, обслуговувати споживачів виключно українською мовою (крім альтернативного прохання клієнта).
Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» парламент ухвалив 25 квітня 2019 року.
16 липня 2019-го закон набув чинності.
Відтоді українською мовою мали бути перекладені назви всіх аеропортів, станцій, зупинок, технічна документація, документообіг та звітність юросіб.