Новини

Культура в небезпеці: Національний центр Олександра Довженка оголосив про «банкрутство»

Претензії кредиторів задовольнятимуть у порядку арешту майна Центру.

28 травня Національний центр Олександра Довженка повідомив про свою неплатоспроможність.

Відповідну заяву розмістили на сторінці Центру у фейсбуку.

Від початку 2020 року Центр не отримав плановане державне фінансування за бюджетною програмою 1806030 «Державна підтримка кінематографії», бо Міністерство фінансів не затвердило поданого Міністерством культури та інформаційної політики проєкту паспорта програми.

«Однією з причин незатвердження паспорта є саботаж керівництвом Державного агентства України з питань кіно своїх обов’язків у частині організації бюджетного процесу та подання в Мінфін занижених показників фінансування Центру всупереч затвердженому МКіП річному плану підприємства та Порядку використання коштів, затвердженого Постановою КМУ від 18 квітня 2018 р. № 339», — пояснюють у Центрі.

Оскільки бюджетні кошти покривають 70% заробітного фонду Центру, станом на травень невиплаченою лишається заробітна плата працівників за січень та лютий 2020. Зважаючи на відсутність фінансування, адміністрація вирішила переведення всього особового складу в простій у березні-травні зі збереженням 2/3 окладу.

Весь дохід від господарської діяльности Центру за березень-квітень спрямували на виплати заборгованости зарплати за відповідні місяці. Водночас Центр власним коштом здійснював сплату необхідних податків та зборів, оплату комунальних послуг та охорони, забезпечуючи збереженість фільмофонду, архівного та музейного фондів Центру.

Однак через карантин в Україні основний дохід Центру, який на 70% складається з доходу від оренди нерухомости та проведення заходів, у березні-квітні повністю втратили. Так, обігові кошти підприємства вичерпані.

З кінця травня Центр не в змозі більше сплачувати обов’язкові податки та наявні зобов’язання за договорами. Поновлення бюджетного фінансування неможливе через те, що паспорт бюджетної програми не затвердили.

«Адміністрація Центру зробила все, що в її силах, щоб стримати катастрофічну ситуацію, що склалася через відсутність бюджетного фінансування та тотальну втрату доходів через дію карантинних обмежень, упродовж 5 місяців забезпечуючи функціонування інституції. На жаль, ресурси Центру повністю вичерпано», — пишуть у своїй публікації працівники.

Національний центр Олександра Довженка звертався до Міністерства культури та інформаційної політики та Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики з проханням поновити гарантоване законом бюджетне фінансування інституції, однак звернення результатів не дали:

«Як член Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) Центр змушений повідомити правління федерації про загрозу цілісності унікального фільмофонду, охорону та дотримання кліматичних умов зберігання котрого далі забезпечувати змоги немає».

Претензії кредиторів задовольнятимуть у порядку арешту майна Центру.

«Нам шкода, що історія інституції завершується в такий сумний спосіб. Ми сподіваємось, що наша діяльність надихнула багатьох людей культури в Україні на якісні зміни та нові проєкти», — наголосили у Центрі.

Коментарі