Новини

Чи переживе українська культура карантин: звернення культурних представників до уряду України

Через оголошення в Україні надзвичайної ситуації українські культурні інституції опинилися у несприятливих умовах — через скасування всіх масових заходів існує загроза розпаду інституційної системи і втрати талановитих творців та менеджерів культури.

Фото УКФ

25 березня Український культурний фонд спільно з Українським інститутом книги, Мистецьким арсеналом, Ukrainian Institute та Національним центром Олександра Довженка звернулися до Кабінету Міністрів України щодо надзвичайної ситуації, яка складається у сфері культури через поширення пандемії.

Звернення оприлюднили на сторінці УКФ у фейсбуку.

«Звертаємося до уряду України у зв’язку з надзвичайно важкою ситуацією, що складається у сфері української культури через поширення епідемії коронавірусу й впровадження карантину на території України. Нині необхідно зберегти робочі місця і належний безпековий стан культурних інституцій. Для цього дуже важливо відмовитися від потенційного скорочення видатків на оплату праці», — йдеться у зверненні.

Вони просять зберегти фінансування проєктів Українського культурного фонду, сприяти програмам УІК щодо підтримки української книговидавничої галузі та допомагати виробництву кіно. У зверненні наголошують, що різке припинення цього знецінить навіть співфінансування від міжнародних партнерів та спровокує декваліфікацію і втрату кадрів.

Згодом Український інститут книги створив онлайн збір голосів, аби підсилити попереднє звернення до уряду. У ньому наголошують, що інституції культури належать до перших постраждалих, оскільки немає змоги проводити виставки, концерти, кінопокази, вистави тощо.

«Це загрожує не просто зупинкою розвитку чи замороженням досягнень останніх років, нині виникає загроза значно серйозніша: розпад інституційної системи і втрата цілого покоління талановитих творців і менеджерів культури. Це ситуація, типологічно схожа на стан справ в Україні впродовж 1990-х років», — йдеться у зверненні.

«Шпальта» запитала у письменниці, співзасновниці дитячого артвидавництва «Чорні вівці» Христини Венгринюк, що вона думає про звернення культурних інституцій та які настрої у культурному середовищі Буковини.

«Для мене як видавчині і людини, котра живе мистецтвом, ця ситуація є катастрофічною. Книжкова індустрія просто зупинилася. Ми робимо акції, розпродажі, щоб хоч якось врятувати життя видавництва, а тут такі новини. На жаль, очікувані, бо від цієї влади іншого зрештою не могло б бути — через Covid-19 чи через інше вони б дійшли до такого висновку. Ми мусимо боротися! Чому нині видавництва не закриваються, а далі, навіть через «мінус», будуть видавати заплановані книжки і продукувати українське?! Бо ми віримо в це і знаємо, що культура займає одне з провідних місць кожної країни. Навіть у час війни було мистецтво: музика, література, театр, кіно. Ситуація страшна, але всі митці повинні об’єднатися задля цієї боротьби», — відповіла Христя.

Культурне середовище України запевняє, якщо влада проаналізує всі ризики і зробить рішучі, але зважені кроки, то нищівних наслідків для української культури можна буде уникнути.

Коментарі