Фахівці знайшли можливості, як вдосконалити місцеві цільові програми у Чернівцях.
18 липня експерти оприлюднили результати проекту щодо підвищення ефективності та дієвості використання бюджетних коштів, а також візуалізації місцевих фінансів у Чернівцях.
Що це за проект?
Чернівецька міська рада та ГО «Лабораторія демократичних трансформацій» створили ініціативу «Єдині стандарти – життєздатне фінансування: розширення інструментів партисипативної участі громади міста Чернівців у вдосконаленні місцевих цільових програм через орієнтування на людиноцентричний підхід».
Її реалізують у межах проекту «Партисипативна демократія та обґрунтовані рішення на місцевому рівні в Україні», який впроваджує Асоціація міст України спільно з Норвезькою асоціацією місцевих регіональних влад за фінансової підтримки МЗС Норвегії.
Що таке «місцева цільова програма»?
Це комплекс взаємопов’язаних завдань і заходів, спрямованих на розв’язання найважливіших проблем розвитку міста, що здійснюється з використанням державних коштів.
Яка мета ініціативи?
Дослідження у Чернівцях провели для підвищення ефективності та дієвості використання бюджетних коштів та візуалізації місцевих фінансів, раціонального та прозорого використання бюджетних коштів.
Одне із завдань – розробка єдиних стандартів місцевих цільових програм для забезпечення прозорості програмно-цільового методу фінансування.
Що саме досліджували у Чернівцях?
Фахівці аналізували три місцевих цільових програми: «Програму розвитку освіти міста Чернівці на 2017-2020 роки», «Цільову програму з будівництва об’єктів житла і соціальної сфери в місті Чернівцях на 2017-2020 роки «Сучасне місто» і «Програму будівництва, реконструкції та капітального ремонту об’єктів житлово-комунального господарства у Чернівцях на 2017-2020 роки «Комфортне місто».
Результати дослідження презентували членкиня ГО «Економічні ініціативи» Наталія Гусак, експерт з муніципального управління Сергій Гаращук та експертка в сфері ЖКГ, керівниця житлово-комунальних та енергетичних програм Громадської мережі «ОПОРА» Тетяна Бойко.
Що з’ясували фахівці? Окремі висновки та рекомендації експертів:
Сергій Гаращук, експерт з муніципального управління:
Щоб стратегічне планування було справді результативним, потрібно планувати на 10, а краще на 30-50 років. Так, витрачаючи кошти, ви розумієте, що отримаєте у перспективі.
Чи окупиться ремонт доріг у Чернівцях? Так, адже він привабить до міста туристів. Це вже спрацювало у Львові.
Тетяна Бойко, керівниця житлово-комунальних та енергетичних програм Громадської мережі ОПОРА:
Чернівецькі ОСББ – найпасивніші в Україні. За пасивністю вони конкурують хіба з Вінницькими. Люди необізнані, як працює ОСББ. Міська рада може, але не зобов’язана регулювати їх діяльність.
Завдяки досвіду роботи з ОСББ ми переконалися: не варто проводити роботи без співфінансування мешканців багатоквартирних будинків.
Якщо мешканці вкладуть у ремонт хоча б одну гривню, то результат робіт збережеться набагато довше. Бо тоді люди цінуватимуть цю працю.
Наталія Гусак, членкиня ГО «Економічні ініціативи»:
Приклад «Бюджету участі» допоміг зрозуміти, що мешканці, які безпосередньо реалізовують навіть маленькі проекти, починають по-іншому думати та сприймати проблеми міста.
Навіть у статуті Чернівців прописано, що формування цільових програм мають обговорювати з громадськістю.
Фінансування Чернівців працюватиме, коли розподіл коштів контролюватиме громада міста. І це буде не як виняток, а правило.